Hledáte vhodnou pomůcku na brainstorming, učení či řešení komplikovaných problémů? Vsaďte na myšlenkové mapy! Za jejich vznik vděčíme anglickému psychologovi Tony Buzanovi, který je světu poprvé představil v 60. letech 20. století. Od té doby je tato pomůcka považována za velice šikovný nástroj, který podporuje rozvíjení základních funkcí mozku včetně kreativity, paměti nebo učení.
Na rozdíl od tradičních lineárních poznámek nám myšlenkové mapy umožňují zachytit myšlenky, nápady a klíčová slova, které si s jejich pomocí můžeme uspořádat do dvourozměrné struktury. Přečtěte si o 4 skvělých výhodách, které tato technika poskytuje!
Myšlenkové mapy pomáhají zorganizovat myšlenkové procesy
Díky myšlenkovým mapám si budete moci vyznačit obrovské množství informací, a to velmi organizovaným a strukturovaným způsobem. Pomocí myšlenkových map budete moci lépe vidět hierarchii myšlenek, vztahy mezi jednotlivými nápady a komplexitu celého tématu, ať je to cokoliv. Tato speciální grafická technika vám dá nadhled, který nám často při vymýšlení vhodného řešení chybí.
Myšlenkové mapy mají potenciál zvýšit produktivitu
Mezi další velké výhody myšlenkových map patří i údajné zvýšení výkonnosti. Podle průzkumu Software Mind Mapping může tato technika zvýšit produktivitu v průměru o 23 %. Stejná studie rovněž říká, že naše pracovní tempo je díky této technice výrazně rychlejší než předtím – svůj podíl na tom má právě organizovaná struktura myšlenkových procesů, z níž je mnohem snadnější odvodit správné řešení či závěr.
Myšlenkové mapy probouzí kreativitu
Nesmíme zde zapomenout zmínit ani výrazné posílení tvůrčího myšlení. Tuto tezi potvrzující závěry z několika průzkumů. První: Vytváření myšlenkových mapy stimuluje náš mozek a podporuje kreativní tok nápadů. Druhý: Myšlenkové mapy nám umožňují přepsat aktuální nápady neuvěřitelnou rychlostí, což jednoznačně zvyšuje efektivitu celého procesu.
Zajímavé výsledky také vyplývají ze studie, v rámci které se zjišťovalo, jaký efekt bude mít tato technika na studenty a jejich kreativitu. Průzkum následně prokázal, že u 10 z 12 studentů se zlepšily jejich psací dovednosti.
Myšlenkové mapy mají pozitivní vliv na paměť
Jako poslední velký benefit zmiňme i neuvěřitelně pozitivní dopad na proces učení. Myšlenkové mapy zobrazují veškeré informace ve vizuální podobě, což lidskému mozku pomáhá zapamatovat si více věcí najednou. Při jejich kreslení se navíc často využívají různé barvy, tvary a obrázky, který proces učení mnohonásobně urychlí.
Některé studie v souladu s těmito tvrzeními zjistily, že myšlenkové mapy mohou zlepšit paměť o 10-15 %. Jiné dokonce odhadují zlepšení až o 32 %. Zejména studenti s poruchami učení, jako jsou dyslexie nebo vysoce funkční autismus, uvedli, že myšlenkové mapy vidí jako neocenitelné studijní pomůcky.