12.10.2018 5 minut čtení

Využíváte Instagram k propagaci svého podnikání? Pak zbystřete

Považovali jste až doteď odchod spoluzakladatelů Instagramu ze společnosti Facebook za nepodstatnou věc? Používáte ke svému zviditelnění instagramovou firemní stránku a jste toho názoru, že vás odchod Kevina Systroma a Mika Kriegera ze společnosti nijak neovlivní? Zde vám nabízíme náhled na to, co se může změnit a co s tím dělat. Hrozí, že se Instagram stane neatraktivním paskvilem, který bude mít s původní aplikací společný jen název.

Koncem září spoluzakladatelé aplikace ke sdílení fotografií, Kevin Systrom a Mike Krieger, opustili společnost Facebook z důvodu zdánlivě neslučitelných názorů mezi jimi a mateřskou společností na fungování Instagramu. Na první pohled se může zdát, že tyto rozbroje jsou jenom dalším drobným vnitřním sporem uvnitř americké korporace, který vás jako majitele firmy nemůže nijak ovlivnit. Není to však pravda.

Pokud jde o váš online marketing, z mnoha klíčových důvodů má tato změna mnohem větší význam, než byste se mohli na první pohled domnívat. Zde nabízíme důvod, proč byste měli být znepokojeni tímto nedávný exodem a co můžete udělat pro ochranu vaší značky před jakýmikoli budoucími změnami, které na vás může Facebook přichystat.

 

Proč by měli být podnikatelé odchodem zakladatelů Instagramu znepokojeni

 
#1 Postupný rozpad autonomie

Doslova eroze autonomie, která byla původně týmu Instagramu poskytnuta, když Facebook aplikaci na sdílení fotografií získal, je pravděpodobně klíčovým důvodem, proč se spoluzakladatelé Instagramu nakonec rozhodli k odchodu ze společnosti. Situace, kdy vedení Facebooku získávalo nad aplikací potichu stále větší vliv nebyla pochuti ani jednomu z mladého dua.

Postupná ztráta autonomie Instagramu je pravděpodobně klíčový důvod, proč se dvojice spoluzakladatelů rozhodla opustit Facebook.

Podle Bloombergu bylo například bezstarostné klonování Snapchat Story a vytvoření vlastní instagramové verze velkým zdrojem napětí mezi Facebookem a týmem Instagramu, které postupem času jenom rostlo. Systrom ani Krieger s podobným postupem společnosti absolutně nesouhlasili.

#2 Historie Marka Zuckerberga

Mark Zuckerberg získal nad Instagramem ještě větší kontrolu. To bude velmi pravděpodobně znamenat, že se začne aplikace stále více podobat Facebooku. S bohatou minulostí klonování produktů, snižování organického dosahu příspěvků na zlomek toho, co kdysi bývalo a připodobnění kanálu příspěvků něčemu, co vypadá jako digitální billboard, se objevuje otázka, jak asi bude vypadat nejbližší budoucnost Instagramu.

#3 Instagram pravděpodobně přijde o svůj „cool“ faktor

Facebook v posledních letech nemá příliš dobré zkušenosti s vytvářením vlastních produktů, které by byly atraktivní pro mladé obecenstvo – například Facebook Stories se nesetkala s právě žhavou odezvou. Díky tomu, že získá tým Facebooku ještě větší vliv nad Instagramem hrozí, že by mohla být rezonance v řadách mladého publika ohrožena mnohem dříve, než by si kdokoliv z nás dokázal představit ještě před těmito nedávnými odchody.

#4 Zvýšení příjmů díky placené reklamě

A nakonec to „nejlepší“. Má-li Instagram akceptovat příjmový model podobný tomu u Facebooku, který je založen převážně na příjmech z reklamy, nebude to pro současné uživatele Instagramu v žádném případě posun dopředu. To jednoduše znamená, že primární cestou, jak zvýšit příjmy bude buď expanze na více trhů, díky čemuž získá aplikace více uživatelů nebo zvýšení množství reklam, které budou v podstatě „ucpávat“ kanál nových příspěvků. Není to nic, co by neměl Facebooku v minulosti problém zavést na vlastí platformě.

 

Jak se připravit?

Jako majitel společnosti můžete v boji proti novinkám podniknout především tento krok: Začít investovat více do platforem a sociálních médií mimo sadu aplikací Facebook. Alokujte více vašich reklamních a marketingových financí na platformy jako Twitter, Pinterest, YouTube nebo LinkedIn. Můžete také začít testovat influence marketing a ponořit se hlouběji do problematiky Google AdWords, reklamních podcastů a podobně.

Začněte investovat více financí do platforem a sociálních médií mimo sadu aplikací Facebook.

Tím, že nebudete vše sázet na jednu kartu, se částečně ochráníte před všemi změnami, které společnost Facebook s Instagramem nevyhnutelně provede. V současnosti je už jasné, že Facebook nemusí být tím ledovcem, co potopí loď, pokud jde o dlouhověkost – ve skutečnosti je stále nepopiratelným gigantem světa sociálních médií a tento titul si bude držet ještě dlouhou dobu. Co se však týče oblíbenosti Facebooku u mladšího publika, tam už o tak neotřesitelné pozici mluvit nemůžeme a to může být právě hlavním kamenem úrazu i v případě Instagramu.

Testujte vliv influence marketingu, nastudujte si problematiku Google AdWords a zaměřte se na další alternativní marketingové kanály.

V posledních letech byl Instagram pro Facebooku takovým magickým kouzlem – jednosměrnou jízdenku k mladšímu, odcizenému publiku, které se odvrátilo od Facebooku. Bez původních spoluzakladatelů, kteří vystavěli Instagram k obrazu svému však končí „success story“. S tím jak samotný Facebook získal mnohem větší kontrolu nad Instagramem, se zdá jeho budoucnost mnohem méně jasná než kdy dříve.

Promyslete tedy své následující marketingové kroky a investujte více peněz do sociálních platforem mimo rodinu aplikací Facebook. Může to být ten nejchytřejší krok, který v rámci svého marketingového úsilí uděláte.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.