Milujete trendy a inovace? Pak jste již určitě slyšeli o nových domech z 3D tiskárny, které se světem šíří jako lavina. Mistrem v této záležitosti je nepochybně Čína, jež se v současnosti chlubí mnoha luxusními vilami, rodinnými domy či pětipodlažním obytným domem, které všechny vzešly z 3D tisku. V patách se však drží i další země země jako Rusko, USA nebo Mexiko, které s tiskem domů rovněž nezahálí. Pojďme se nyní podívat na faktické informace o designu a reálné výstavbě.
Jak se vlastně staví domy z 3D tiskárny?
Velkou výhodou domů z 3D tiskárny je to, že se dají velmi snadno postavit – stavitelské firmy uvádí, že tisk jednoho domu o rozloze 150 metrů čtverečních zabere pouze 24 hodin. Tiskárna sama umíchá betonovou směs, ze které následně vyrobí pevné stavební konstrukce. Poslední štafetu přebírají lidští dělníci, kteří stěny dají dohromady, vyztuží je a doladí poslední detaily. Za pár desítek hodin je dům kompletně hotový a připravený pro své budoucí nájemníky či vlastníky.
Fantazii se meze nekladou aneb vytiskněte si dům podle vašich představ
Teď vás nejspíše zajímá, jak vlastně finální domy z 3D tiskárny vypadají. Pravdou je, že s touto technologií se nemusíte vůbec bát popustit uzdu své fantazii a vytisknout si dům přesně podle svých představ. Toužíte po domečku připomínajícím auto, zámek nebo loď? Není problém! Ať už máte jakékoliv nápady, 3D tiskárna vám je hravě splní. Tisk neobvyklých tvarů a konstrukcí je podle stavitelských firem totiž stejně jednoduchý jako tisk rovných stěn!
Možnost libovolného designu rozjíždí na plné obrátky i představivost developerů. Ti v této výhodě 3D tiskáren vidí velký byznys a zároveň velkou svobodu, kterou ocení zejména zákazníci. Své k tomu dodává manažer projektu Rudy Van Group: „Nám se samozřejmě líbí kreativita, kterou nám 3D tisk umožňuje, ale chceme dát prostor i majitelům, aby si řekli, co v domě chtějí. Pak se to podle jejich přání vytiskne.“
Pěkný domeček 2+1 si vytisknete za 80 000 korun
Zatím byla řeč o rychlosti tisku a neomezené volbě designu. Zbývá zmínit ještě jeden hlavní benefit domů z 3D tiskárny. Ano, je to cena. Díky obrovské finanční dostupnosti se domečky z 3D tiskárny stávají ve světě neuvěřitelně populární – stavitelské firmy uvádí, že komfortní bydlení o velikosti 2+1 by reálně mohlo vyjít na pouhých 80 000 korun.
Díky tomu by na kvalitní obydlí mohli dosáhnout i lidé ze sociálně nižších vrstev nebo ti, kteří žádný domov nemají. Pomáhat těm, kteří to potřebují, se rozhodla například americká nezisková organizace New Story, která v roce 2019 postavila domy v chudé mexické oblasti Tabasco. „Myslíme si, že jednou z věcí, kterém nám 3D tisk umožňuje, je dodávat na trh s bydlením mnohem kvalitnější produkt, co se ceny a rychlosti stavby týče. Díky tomu si bydlení může dovolit mnohem více lidí, kteří jej potřebují,“ dodává Jason Ballard, generální ředitel ICON (americká společnost vyrábějící 3D tiskárny).
3D tisk domů na Marsu? Ale beze všeho
Úvahy o potenciálu 3D tiskáren ve spojitosti s bydlením však jdou ještě dál. Už před pár lety se vášnivě diskutovalo tom, zda by bylo možné postavit pevné domy i ve vesmíru. Na seznamu se jako první ocitl třeba Mars, o jehož možném obydlení lidmi se vedou vášnivé debaty už mnoho let. Touto pro některé sci-fi záležitostí se již pečlivě zabývá NASA i Evropská kosmická agentura, které myšlenku 3D tisku na Marsu aktivně zvažují. Stále však zbývá dořešit některé ze stavebních výzev, jako je nerovný terén, jiná gravitace či výběr vhodného materiálu.
Nyní už je de facto jen otázkou času, kdy tento trend plně pronikne i do jednotlivých zemí Evropy společně s Českou republikou. Jakmile se tak stane, revoluce na trhu s nemovitostmi bude nevyhnutelná – kvalitní bydlení budou totiž náhle mít na dosah i lidé, kteří by si to za normálních okolností nemohli dovolit.
#aktuality #bydleni #3dtisk #dostupnost #naklady #dum #nemovitost #trendy