Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.01.2020 4 minuty čtení

Nejste si jistí, zda máte dostatek spánku? Zaměřte se během dne na tyto 2 věci

Zjistit, zda jste v noci dostatečně spali, pokud nevíte, na jaké signály svého těla se zaměřit, může být velmi složité. Naštěstí existují experti na spánek, kteří symptomy nedostatečného/nekvalitního spánku poznají. Které dva jsou zcela jednoznačné?

Už se vám někdy stalo, že jste se probudili po domnělém dlouhém spánku a stejně se cítili vyčerpaní? Anebo pravý opak: moc jste toho ve skutečnosti nenaspali, ale ráno se cítili svěže a plní energie? Když si o spánku a důvodech pro jeho horší kvalitu něco přečtete, zjistíte, že důvodů, proč k těmto případům dochází, jsou potenciálně desítky.

Někdy však instinkt na určení dostatku spánku nestačí a člověk si nemusí být úplně jistý tím, zda by měl spát víc, nebo ne. Experti na spánek jako autor knihy Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění Matthew Walker se více méně shodují na tom, že nedostatek spánku lze poměrně účinně odhalit tím, že si během dopoledne položíte dvě otázky:

1. Jít si lehnout v 10 dopoledne?

Byli byste schopni po ranním probuzení znovu usnout v 10 nebo 11 hodin dopoledne?

Dát si přes den šlofíka nebo power nap není nic špatného. Ale pokud v 7 ráno vstanete a v 10 hodin byste si klidně šli znovu lehnout, nejde jen o to na chvíli zavřít oči. Jde o signál, že jste předchozí noc dostatečně nespali. Podle Walkera je to jasný příznak toho, že "vašemu spánku chybí dostatečná kvalita nebo kvantita".

Většina z těch, kteří by dopoledne nejraději zalezli zpět do postele, může instinktivně tíhnout k nedostatečné kvantitě. A ano, pokud jste byli vzhůru do 3 do rána a vstávali v 7, je viník více než jasné. Experti na spánek mají totiž z pohledu kvantity jasno: Pokud chcete mít zítra dostatek energie a být co nejbystřejší, potřebujete osm až devět hodin spánku. Taková délka spánku mozku zároveň umožňuje dostatečně roztřídit a vstřebat vše, co jsme se předchozí den naučili, aby naše tvrdá práce nakonec nepřišla vniveč.

Posouzení kvality spánku je trochu komplikovanější, protože za jejím zhoršením může stát hned několik různých faktorů. Pokud kvalitu vašeho spánku nenarušují malé děti, může jít o vystavení příliš jasnému světlu před spaním, velké rozdíly mezi večerkami, večerní konzumaci alkoholu či kofeinu nebo nadměrné brouzdání v telefonu/tabletu/notebooku méně než tři hodiny před tím, než zalehnete.

2. Potřebujete kofein?

Byli byste schopni fungovat naplno do 12 hodin i bez kofeinu?

Tato otázka bude pro řadu pracujících lidí velmi těžká a možná i nepříjemná. Zvlášť pro ty z vás, kteří jsou si 100% jistí, že ráno bez kávy zkrátka nemohou začít fungovat. Faktem ale je, že pokud ráno bez kávy nezvládáte, může být problém opět v posteli.

Walker odhaduje, že tyto ranní "zombie", které po probuzení potřebují šálek kávy, než jsou schopny otevřít oči a začít komunikovat se svým okolím, "si s největší pravděpodobností nevědomě naordinovaly samoléčbu". Jednoduše řečeno - káva je pro vás ráno samozřejmostí, protože efektivně zalepí následky vašeho nedostatečného / nedostatečně kvalitního spánku.

Jak spát lépe?

Na závěr si dáme ještě pár ohraných spánkových rad, které Walker i ostatní experti opakují stále dokola, byť na ně popravdě většina lidí stále zvysoka kašle:

  • Vaše večerka budíček by měly být co nejkonzistentnější
  • Telefon a další elektronická zařízení by měla mít vstup do ložnice zakázaný
  • Pro kvalitní spánek je důležitá co největší tma a ticho
  • Pokud nemůžete usnout, vstaňte a věnujte se nějaké nenáročné činnosti (čtení, jóga, meditace, procházka), dokud nebudete ospalí

Jestliže si nejste jistí, jak na tom se spánkem jste, zkuste prostě zítra vynechat ranní kávu a uvidíte, jak se budete cítit.

#osobnirozvoj #spanek #nedostatek #kvalita #kvantita #matthewwalker #tma #ticho #mobil #kofein #kava #unava #powernap #mozek

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zajímavé :-) Když bych měl odpovědět za sebe, tak u bodu číslo 1 to mám tak, že zhruba hodinu po probuzení bych si lehnout šel a usnul bych asi okamžitě, ale jakmile se dostanu do pracovního procesu, tak jde jakákoli únava stranou. A u druhého bodu to mám jednoduché. Kávu nepiji vůbec. Lehce přes týden mám ale fitness hodiny, které měří i spánek a zaznamenávám zajímavé výsledky. Až toho bude více, rád bych to zpracoval i do článku nebo obsáhlejšího statusu. Myslím, že by to mohlo být zajímavé pro více lidí.
    +2
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
10 minut
5 minut