Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
14.11.2020 4 minuty čtení

Ve 40 do důchodu? Většina by měla zájem, ale minimum pro to chce něco udělat!

Spousta lidí sní o tom být finančně nezávislý, ale většina z nich zůstane jen u toho snu.

V čem je zakopaný pes? Lidé nemají dostatečně roztažené myšlení! Co je v této větě skryto? Zdrojem pro úvahu dnešního článku je článek magazínu Euro jako i řada podobných, které najdete díky Bohu už i na českém internetu. 

Ještě před rokem, kdy jsme se začali o tuto problematiku zajímat, znal příběh Olivera Noeltinga mladého Berlíňana, který odešel od důchodu lehce po třicítce, málokdo. Jako mladý odborník u IT společnosti se rozhodl vystoupit z řady a šetřit, na čem se dá. Ano, pro mnoho lidí je takový životní styl podivínství, protože velká spousta lidí…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +44
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Začal jsem podobně žít po rozvodu před cca 8 lety a řekl si, že za 12 let bych si mohl předčasný důchod užít také.(jako truc bývalé manželce) Pro některé jsem byl asi nenormální, když jsem měl 3 zaměstnání a před nákupem ledničky dal přednost nákupu akcií. Dnes, mi mnoho lidí říká, že to mám lehké ale vidí pouze současný stav. (Mimochodem, cíl se mi podařilo splnit o 3 roky dříve a představte si, já s některými návyky žiju dál :-) ) Je to jen otázka volby.
  +5
 • Zajímavé. Když jste popisoval všechny možné způsoby, kterými Oliver šetří / vy nyní šetříte, za mě by bylo cool, kdybyste dal dohromady třeba seznam základních životních výdajů a ukázal, jak se k nim stavíte vy, aby tyto výdaje byly co nejmenší. Splachování jen po velké znám z chaty, tam nás ale k úspoře spíš než Frugality životní styl nutí velikost jímky. :D Jak je to ale s elektřinou, vodou, bydlením nebo třeba stravou, abyste maximálně ušetřil, ale zároveň vy ani vaše zdraví nijak netrpělo? Možná námět na další text. :wink:
  +4
  • Jo souhlas, to mě taky zajímá :))
   +2
  • Ano je to předmětem mé .pdf knihy, kterou má nyní moje kamarádka a korektorka v rukou a ve které mám vlastní i získané podněty za účelem úspory. Může a nemusí to být inspirace pro jiné. Jeden pilíř je úspora, druhý pilíř je pak prostor pro rozhodování kam ušetřené peníze uložit, případně investovat a jak strukturovaný rozpočet malé domácnosti vypadá. Postupně budu uvolňovat ukázky z knihy. Kniha stejně tak jaké celá má filozofie nebude komerční, ale bude uvolněna za dobrovolné sponzorské dary a a dovršení crownfundingu bude uveřejněna všem. Rok na bádání tohoto tématu není mnoho, ale věřím, že někteří se začnou zamýšlet minimálně nad tím, že často zbytečně utrácejí a mohli by mít třeba 2000,- měsíčně bokem a tím minimálně hotovost na dovolenou, nebo peníze pro strýčka příhodu. Zadlužit se v dnešní době není problém, vytvořit rezervy smysluplně vynaložené už není tak oblíbené téma.
   +1
 • Vždy, když slyším něco o podobném životním stylu, se ptám, co kdyby ten člověk v pětadvaceti umřel? :D Jestli by byl se svými volbami spokojený. Podle mě jde hlavně o to, jestli je v takovém asketickém životním stylu člověku opravdu dobře, nebo jestli to dělá jen pro tu vidinu budoucího bohatství a luxusu. A jestli je odpověď b, tak s tím moc nesouzním.
  +3
  • Ano máte pravdu. Zemřít může člověk i v 18 a nemá vizi třeba ještě žádnou. Ale přečtete si více, pokud vám zbyde čas o životě Olivera. On se ztotožnil jen s myšlenkou pana Forda, Garnegiho a řadou dalších finančních myslitelů a aktivních podnikatelů své doby a převedl to na svůj osobní život do nepodnikatelské sféry a dokázal tím, že každý může, kdo touží. Neodepírá si nic. Ale i když dosáhl své finanční nezávislosti i přesto si dopřává jen ty statky, tu zábavu a ty vymoženosti, o nichž si myslí, že ke svému životu potřebuje. Nic více. Neplýtvá, i když už majetek má. Filozofie jeho pohledu na peníze a statky přináší revoluční myšlení a návrat k podstatě, jak lidé žili kdysi. Zároveň získává čas pro svou rodinu a žije tak, jak ho to baví. Neustoupil ze svých zásad. A ten jeho luxus není čistě v hotovostním čísle, které má na svém účtu po zdanění. Ale v tom, že si vytvořil prostředí na úsporný život styl, ve kterém je spokojený. S tím rozdílem, že na něho už nemusí pracovat. Ti nejbohatší lidé žijí sami jako jednotlivci skromě. ;) Naopak střední třída je zotročena svými žádostmi, luxusním zbožím a cca 30ti letou hypotékou, kdy každému druhému pod tíhou stresu mizí polovina žaludku. Tento člověk je šťastný, protože v omezení našel štěstí a nástroj nebýt otrok. Blíží se revoluce 4.0 a v řadě oboru budou ubývat pracovní místa, nebo se transformovat. Podobné trendy ještě lidé docení, protože už dnes mi přibývají otázky na mém emailu a to jsem ještě nespustil web oficiálně. Být lehčí, vzdušnější nakupovat méně, kvalitnější věci a šetřit si je. Nevyhazovat, ale opravovat. To vše můžeme i dnes. Zbytečně utrácíme za věci, které přispívají jen podobným zemím jako je Čina se svou rádoby recyklovatelnou rychloobrátkovou ekonomikou, ve které umírají 40tníci na vyčerpání sil, při 12 a 16 hodinových směnách. Vyzkoušel jsem řadu věci. Byl součástí malé firmy, pracoval na úřadě, dnes jsem prodavač. Za 14 let svého ekonomicky aktivního života jsem dospěl k tomu, že doba se mění a lidé budou hledat nové cesty. A tato cesta mi dává smysl. Protože otevírá možnosti třeba nemocným lidem, kteří budou potřebovat prostředky v budoucnu na své léčení a už si vydělat mnoho nemohou.
   +3
  • Zní to zajímavě. Určitě se těším, až si toho od vás přečtu víc! :)
   +1
 • Super téma Martine, já takovému životnímu stylu fandím!
  +2
  • Zabývám se tím už rok. Souhlasím, že to není pro každého. Psychika každého člověka není stavěna na to najít štěstí v dočasném, nebo celoživotním skromnějším postoji, ale je to cesta. Vřele pozývám každého na tu cestu, koho zajímá.
   +1
  • Právě tady podle mě bude hodně lidí, kteří se v tom najdou, takže jen tak dál.
   0
Doporučené příspěvky
9 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
10 minut
9 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
9 minut
5 minut
2 minuty