V čem je zakopaný pes? Lidé nemají dostatečně roztažené myšlení! Co je v této větě skryto? Zdrojem pro úvahu dnešního článku je článek magazínu Euro jako i řada podobných, které najdete díky Bohu už i na českém internetu.
Ještě před rokem, kdy jsme se začali o tuto problematiku zajímat, znal příběh Olivera Noeltinga mladého Berlíňana, který odešel od důchodu lehce po třicítce, málokdo. Jako mladý odborník u IT společnosti se rozhodl vystoupit z řady a šetřit, na čem se dá. Ano, pro mnoho lidí je takový životní styl podivínství, protože velká spousta lidí si nedovede představit život bez koktejlu v McDonaldu, bez dárků v krásném obalu, bez měkkého bílého toaletního papíru a 5 a více jídel denně, vždy plného talíře a fast foodů po cestě do práce.
Oliver měl jasný cíl a střídmou strategii. Už na studiích se rozhodl, že bude žít jinak. Snížil své náklady na bydlení na minimum, snížil své výdaje na rozpočet a dokonce i útratu za své stravování a denní nažívaní také omezil na nejméně, co to šlo. Bez výjimky, včetně spotřeby za energie.
Pro mnohé lidi svítit jen v jedné místnosti, splachovat jen po velké potřebě, odkládat si více černou hodinu než ostatní, nenakupovat tzv. luxury produkty,... pro mnohé lidi je tento životná styl "psycho" a označují jeho vyznavače za podivíny. Se strategií Olivera Noeltinga se ovšem může ztotožnit každý, kdo chce. Jen různým lidem se to povede za různě dlouhou dobu.
Klíčem této úžasné myšlenky bylo to, že jeho omezování a lidově doslova "odtrhování od huby" mělo za cíl, že si odkládal vysoké částky ze svých výplat, které ušetřil dle svého schématu do úspor a AKTIV. Jako každý AKTIVNÍ finančně gramotný člověk - nakupoval aktiva schopné generovat další zisk. Obyčejný člověk. Řadový začínající odborník, který nedostál ani závratné kariéry, ani nevyhrál v loterii, ani nezaložil žádnou velkou společnost, která by to někam dotáhla v jeho zemi a už vůbec ne ve světě.
Jednoduše pojal strategii změny myšlení směrem k úspěchu. A příkladem na svém vlastním životě dokázal skvělou věc!
>> že je možné nenakupovat zbytečnosti navíc, neplýtvat, nepodporovat konzumní morálku a ještě se vymanit z pasti měsíční výplatní pásky, kde vyměňujeme svou práci za peníze a utíká nám drahocenný čas našeho života <<
Naučil se být spokojený s tím, co má a nevymýšlel si nové potřeby. Tato úsporná mentalita ho za těch několik let dovedla k milionovým úsporám, ze kterých nakupoval akcie, vkládal je do investičních fondů atd. atd. Prostě budoval své osobní investiční portfolio. Dnes ho zná celý svět. Jedni nad ním kroutí nosem a myslí si, že to není nic pro ně, zatímco druzí mu tleskají a tiše závidí. Dokázal lidem, že i s menším příjmem, aniž by si sáhli na svět podnikání nebo velkého kapitálu, se lze dobudovat k vlastním pasivním příjmům a finanční nezávislosti.
Frugality životní styl není nic nového. Základy má na přelomu 80/90. let v Americe a nejen zde. Bojovníků proti nadkonzumu a konzumní společnosti už bylo na desetitisíce a začalo to někde v období hippies v 60. a 70. letech minulého století. V čem se to ale posunulo na přelomu 80/90. let téhož století? Lidé, kteří nesouhlasili s konzumní společnosti, se naučili využít protivníka jako vlastního spojence! Neztotožnili se s utrácením za nesmyslné produkty, které v životě vlastně nepotřebují, ale jejich ústřední ideou začala být ani ne tak válka s konzumem, ale spíše využití toho, co současná doba nabízí ve spojení s použitím ve prospěch prvotní myšlenky.
Na to právě navazuje naše myšlenkové hnutí EKOTOLERANTIKA, která se ztotožňuje s 3 moderními trendy. Minimalismus, kdy méně je více, Frugality životní styl - blíže přírodě, více úspory v životě, a ekologický pasivismus, kdy souhlasíme s ekologickými trendy, ale nepropadáme fanatickým deklaracím a jednoduše odpovědně jdeme příkladem na vlastním prahu.
Zdroj: https://www.euro.cz/byznys/frugalisti-fire-1465524
#fire #frugality #minimalismus #olivernoelting #osobnifinance #penze