15.01.2020 5 minut čtení

Řeč těla ovlivňuje vaše podnikání, aniž byste to věděli. Dopouštíte se také prohřešků?

Říká se, že více než 50 % komunikace spočívá v řeči těla. Ačkoliv každá studie ukazuje trochu jiné číslo, rozhodně víme, že gesta a postoj mají obrovskou váhu, ať už komunikujeme s jednotlivcem, nebo se prezentujeme davu lidí. Platí to i v byznysu.

Pravdou je, že byznys je oblastí nevyřčeného. Často je nejdůležitější to, co se neřekne nahlas. Musíte umět číst mezi řádky, když uzavíráte obchod nebo navazujete partnerství. Od obchodních schůzek po porady vaše řeč těla ilustruje sebevědomí, angažovanost i záměry víc, než si možná uvědomujete.

Pokud si na řeč těla nedáváte dostatečně dobrý pozor, může to negativně ovlivnit vaše komunikační schopnosti. Vzpomeňte si na všechny chvíle, kdy jste byli svědky toho, jak si někdo během meetingu projížděl zprávy na telefonu nebo se stále díval na hodiny na zdi.

Nepozornost se těžko popisuje, ale snadno si ji všimnete. Udržet pozornost je pro nás pro všechny v dnešním předigitalizovaném světě čím dál tím těžší. Odpověď na sms nebo mrknutí na hodinky se může zdát neškodné, ale bohužel i taková zdánlivá drobnost může zanechat negativní dojem.

Vaše řeč těla vám buďto pomáhá, nebo škodí. Nic mezi tím.

Jaká řeč těla vám může pomoci? 

Na téma nonverbální komunikace už bylo provedeno mnoho studií. Výzkumy přinesly celou škálu poznatků ohledně toho, jaký styl řeči těla nejlépe ilustruje které myšlenky, který ukazuje sebevědomí a napomáhá tomu, aby vás ostatní pochopili.

Některé výzkumy se dokonce cíleně zaměřovaly na prostředí byznysu a zjistily, co musíte dělat, aby vaše řeč těla prodávala. Našla jsem několik taktik, které mi přijdou obzvláště důležité.

Na gestikulaci to stojí a padá

Vidíme to všude okolo. Od excentrických manýrů amerického prezidenta po škrobená gesta některých televizních hlasatelů. Gestikulace se týká všech oblastí profesní komunikace.

Na gestech je zajímavé, že musíte najít onu zlatou střední cestu, abyste s nimi uspěli. Když se hýbete málo, působíte suše, ztuhle a nervózně. Když se hýbete příliš, vypadáte zase nedůvěryhodně a křečovitě.

Ale gesta jsou víc než jen mávání rukama. Mohou vám pomoci vytvořit vizuální podklad k tomu, co říkáte. Jako když mluvíte o růstu a pokynete rukou směrem ke stropu. Také vám mohou asistovat s udržením pozornosti posluchačů.

Stejně tak jako téměř všechny oblasti sebeprezentace, i gestikulace se dá naučit. I když si nezkoušíte proslov, prezentaci nebo řeč předem, nacvičení pár gest před zrcadlem vám může při mluvení hodně pomoci. Váš projev bude působit autentičtěji a přirozeně plynout.

Dá se to s gesty přehnat? 

Jistě že dá, ale z vlastní zkušenosti vím, že to není moc časté. Příliš mnoho gest může souviset s nervozitou nebo přehnaným tlačením na pilu. Většinou pak řečník vypadá jako mim a jeho projev je trochu úsměvný. Ale alespoň je zapamatovatelný. Já to vnímám tak, že moc gest je pořád lepší varianta než žádná gesta.

Pokud si chcete být jistí, že budete gestikulovat tak akorát, při projevu se natočte. Najednou objevíte věci, o kterých jste ani netušili, že je děláte.

 

Ukažte ostatním, že dáváte pozor

Setkávání s jinými lidmi je základem byznysu. Proto byste jako podnikatelé měli najít způsob, jak na ostatní udělat dobrý dojem. Neverbální ukazatele vaší pozornosti do něj rozhodně patří. 

Pokud se chcete stát mistrem řeči těla, musíte si ji být vědomi když mluvíte, ale i když někdo mluví na vás.

Chcete vypadat tak, že vás zajímá, co ten druhý říká. (A v ideálním případě by to samozřejmě měla být pravda.) Abyste toho dosáhli, nevynechejte tyto body:

  1. Otočte hlavu i celé tělo k tomu, kdo na vás mluví,
  2. udržujte oční kontakt,
  3. nakloňte se nebo se přibližte směrem k danému člověku,
  4. příležitostně přikyvujte.

 

Další vědecky ověřená strategie je zrcadlení výrazů a řeči těla ostatních. Pomůže vám to si s lidmi vytvořit neverbální spojení. Samozřejmě to musíte udržet v nenápadné a nenucené rovině.

Omezujte negativní řeč těla

A na konec už přidávám jen drobnou připomínku. Negativní řeč těla jako zkřížení rukou nebo nohou či daní rukou v bok je něco, co nám sice dodává jistotu a jakousi obrannou vrstvu, ale v očích ostatních nám to na sebejistotě naopak ubírá.

Vy se přece nepotřebujete chránit rukama. Hezky se narovnejte a otevřete, ať každý vidí, jak jste si jistí tím, kdo jste a co děláte. I pokud to tak třeba není. Vlastně, především, pokud to tak není!

#rectela #komunikace #seberozvoj #osobnirozvoj #uspech

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.