12.10.2018 8 minut čtení

Nákupy prostřednictvím Bitcoinu? Dejte si pozor, ve které zemi se momentálně nalézáte

Peep-to-peer digitální měna Bitcoin debutovala už v roce 2009 a zahájila tak novou éru kryptoměn. Daňové, regulační a donucovací orgány po celém světě diskutují o nejlepším přístupu k novému druhu digitálních aktiv, přičemž se neustále opakuje jedna otázka: Je Bitcoin legální nebo nezákonný? Odpověď záleží na momentální lokaci a aktivitě uživatele.

Bitcoiny nejsou vydávány, schvalovány nebo regulovány žádnou centrální institucí. Namísto toho jsou vytvářeny v procesu generovaného počítačem, známého jako těžba. Kromě toho, že nemá největší kryptoměna spojitost s žádnou vládou, je také typická svou peer-to-peer podstatou a také neexistuje v žádné fyzické podobě. Jako takový nabízí pohodlný způsob nejenom přeshraničních transakcí bez směnných poplatků. Navíc umožňuje uživatelů zůstávat v anonymitě. Právě nezávislost na jakékoliv vládě a jeho anonymní povaha jsou trnem v oku většině světových politiků.

Nezávislost na jakékoliv vládě a jeho anonymní povaha jsou trnem v oku většina světových politiků.

Spotřebitelé mají jak možnost nakupovat zboží a služby Bitcoinem přímo u online prodejců, tak výběru z bitcoinových automatů. Posléze jde s Bitcoiny platit i v některých kamenných obchodech. Měna je obchodovatelná na burze a podniky spojené s virtuálními měnami a jejich ICOs (initial coin offerings) – primární nabídky mincí – získávají investiční peníze na úkor celého investičního spektra. I když se na první pohled ukazuje, že je Bitcoin kvalitně zavedený systém virtuální měny, stále neexistují jednotlivé mezinárodní zákony, které by Bitcoin regulovaly.

 

Země, které říkají Bitcoinu ANO

Bitcoin může být anonymně používán k provádění transakcí mezi jakýmkoliv majitelem účtu kdekoliv a kdykoliv po celém světě, což jej činí atraktivním i pro zločince a teroristické organizace. Mohou použít Bitcoin k nákupu nebo prodeji nelegálního zboží, jako jsou drogy nebo zbraně. Většina zemí jasně neurčila legalitu Bitcoinu ve své zemi, raději zvolila takový způsob „počkáme a uvidíme“. Některé země nepřímo souhlasily s legálním užíváním Bitcoinu tím, že ustanovily určitý regulační dohled. Nemůžeme však říci, že by byl někde Bitcoin legálně přijatý jako náhrada za zákonné platidlo.

Evropská unie

Ačkoliv Evropská unie aktivně sleduje vývoj v oblasti kryptoměn, nevydala žádné oficiální rozhodnutí o legalitě, přijetí nebo regulaci kryptoměn. Při absenci centrálního vedení si vlády jednotlivých zemí EU ustanovily své vlastní postoje a postupy vůči Bitcoinu.

Ve Finsku například Centrální daňová rada (Central Board of Taxes) Bitcoin osvobodila od daně z přidané hodnoty tím, že jej klasifikovala jako finanční službu. Kryptoměna je ve Finsku ze zákonného hlediska považovaná za komoditu nikoliv měnu. Podobný postoj zaujala i například Belgie. Na Kypru, který je takovým rájem všech akciových brokerů, díky svému atraktivnímu daňovému systému, zvolil zcela nepřekvapivě benevolentní přístup i ke kryptoměnám, a tak zde odvětví není nijak regulováno ani kontrolováno.

Velká Británie naopak jistý postoj zaujala a chce, aby regulační prostředí rozvoj digitálních měn podporovalo a plně zlegalizovalo. Bitcoin tak již je veden v některých daňových předpisech ostrovního království. Podobně se i v Bulharsku podařilo úspěšně zavést kryptoměny do stávajících domácích právních předpisů. Náš západní soused Německo je Bitcoinu otevřeno, považuje ho za legální, avšak zdanění jednotlivých procesů záleží na tom, co přesně děláte – různé zdanění pro burzy, těžaře, podniky nebo jednotlivé uživatele. Co se týče České republiky, tak patříme právě k širokému zástupu zemí s postojem „počkáme a uvidíme“, přestože u nás můžeme vidět jednu z celosvětově nejaktivnějších kryptoměnových komunit.

Spojené státy americké

USA má vůči Bitcoinu obecně pozitivní postoj, ačkoliv se najde pár vládních agentur, které pracují na předcházení používání nebo omezení Bitcoinu pro nelegální transakce. Významné společnosti jako Microsoft, kabelová televize Dish Network, prodejce sendvičů Subway nebo prodejce spotřebního zboží Overstock.com vítají Bitcoin s otevřenou náručí jako prostředek platby. Digitální měna je také již na své cestě dostat se na americké derivátové trhy, jejichž zástupci hovoří o její stále větší legitimitě.

Digitální měna je již na své cestě dostat se na americké derivátové trhy.

FinCEN (The U.S. Department of Treasury’s Fi­nancial Crimes Enforcement Network) vydává již od roku 2013 každoročně pokyny k zacházení s Bitcoinem. Z pohledu místního ministerstva financí je pak Bitcoin definován ne jako měna, ale jako podnik s peněžními službami. To ho umisťuje pod zákon o bankovním tajemství, který vyžaduje, aby burzy a zpracovatelé plateb dodržovali určité povinnosti jako je vykazování, registrace a uchovávání záznamů.

Kanada

Stejně jako její jižní soused, Kanada obecně udržuje vůči Bitcoinu přátelský postoj a současně se snaží zajistit, aby nebyl využíván k praní špinavých peněz. Ze strany CRA (Canadian Revenue Agency) je považován za komoditu. To znamená, že jsou bitcoinové transakce pokládány za barterovou výměnu a generované příjmy jsou považovány za příjmy z obchodu. Zdanění pak závisí na tom, zda jednotlivec provozuje podnik se zaměřením na nákup a prodej kryptoměn nebo se zabývá pouze investováním.

Kanada považuje kryptoměnové burzy za podniky poskytující peněžní služby. Což je umisťuje pod dohled zákonu proti praní špinavých peněz. Tyto burzy se musí zaregistrovat v Centru finančních transakcí (FINTRAC), kde mají povinnost hlásit jakékoli podezřelé transakce nebo uchovávat jisté účetní záznamy. Všechno však v zemi není tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Některé velké kanadské banky totiž zakázaly používání svých kreditních a debetních karet pro transakce, které mají nějaké spojení s Bitcoinem.

Austrálie

Jak už jsem psal v několika článcích, Austrálie se vůči digitálním měnám staví velmi pozitivně. Mohou se těšit jednoznačné podpoře místní vlády. Austrálie tak dokonce považuje Bitcoin za stejnou měnu, jako každou jinou a umožňuje subjektům libovolně obchodovat, těžit nebo nakupovat kryptoměny.

 

Země, které řekly Bitcoinu NE

Ačkoliv je Bitcoin v řadě zemí vítán, naleznete také země, které vůči němu takto pozitivní postoj nemají. Několik zemí má výhrady vůči jeho vysoké volatilitě, decentralizované povaze, vnímají ho jako hrozbu pro současné měnové systémy, případně mají problém s jeho spojením s nezákonnými aktivitami, jako je obchod s drogami nebo praní špinavých peněz.

Několik zemí má výhrady vůči vysoké volatilitě, decentralizované povaze a nezákonnému zneužívání Bitcoinu.

Postoje těchto zemí se však také do určité míry liší. Některé země digitální měnu zcela zakázaly, zatímco jiné se pokouší přerušit jakoukoliv podporu z bankovního a finančního systému, který je nezbytný pro její obchodování a používání.

Čína

Bitcoin není oficiálně postaven v zemi mimo zákon, ale ve své podstatě zakázán je. Všechny banky a jiné finanční instituce, jako jsou zprostředkovatelé plateb, mají s Bitcoinem zakázáno obchodovat nebo s ním jakkoliv nakládat. Kryptoměnové burzy jsou rovněž zakázány a vláda se navíc snaží potírat i těžařskou činnost.

Rusko

Bitcoin v není ve východní velmoci nijak regulován, ale jeho použití jako platby za zboží nebo služby, je nezákonné.

Vietnam

Vietnamská vláda prostřednictvím své centrální banky prohlásila, že Bitcoin není legální platební metodou. Z pohledu investičního však není nijak regulován.

Bolívie, Kolumbie a Ekvádor

Bolívijská centrální banka zakázala používání Bitcoinu i dalších kryptoměn. Není tedy možné s nimi nijak legálně nakládat. Podobně jako Bolívie se zachovala i Kolumbie. Další jihoamerický stát Ekvádor si pak odhlasoval zákaz používání Bitcoinu i dalších kryptoměn většinovým hlasováním v dolní komoře parlamentu.

 

Závěr

Přestože Bitcoin funguje již téměř 10 let, mnoho zemí stále nemá explicitní systémy, které omezují, regulují nebo zakazují kryptoměny. Decentralizovaná a anonymní povaha Bitcoinu však znejistila mnohé vlády, a tak nyní řeší především otázku, jak ho zlegalizovat a zároveň bránit trestním činnostem. Řada zemí pak stále analyzuje způsoby, jak kryptoměny regulovat. Všeobecně proto Bitcoin stále zůstává na pomezí legálnosti pro většinu světa.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.