Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 17 268.

Zaregistrovat se

13.01.2020 4 minuty čtení

Experti se shodují: Koupě nového auta je tou nejhorší investicí, jakou v životě uděláte

Vůně nového auta má něco do sebe. Ne však pro tuto trojici finančních expertů, kteří koupi nového vozu považují za čirý nesmysl, a zejména pokud se neřadíte mezi bezstarostné multimilionáře, i za obrovskou investiční chybu.

Kevin O’Leary: Když si koupíte nové auto, ztrácíte peníze

Investor z pořadu Shar Tank Kevin O’Leary vlastnictví auta dle svých slov jednoduše nechápe, protože se to z pohledu konstantních nákladů zkrátka nevyplatí. "Údržba, pojištění a splácení automobilů stojí hromadu peněz, což znamená, že zatímco hodnota vozu klesá, vy ztrácíte peníze. Řekněme, že dám za auto 600,000 Kč. Za dva roky už možná bude mít hodnotu jen 270,000 Kč," argumentuje O’Leary.

Místo vlastnění auta preferuje využívání hromadné dopravy a novodobých dopravních služeb, jako je Uber. Zejména pokud se pohybujete pouze ve velkých městech, může být ježdění skrz Bolt či Uber z pohledu nákladů levnější (a méně stresující), než vlastnit vůz. O’Leary doporučuje peníze, které si šetříte na automobil, raději utratit na rozumnější finanční cíle, jako je splacení dluhů či spoření pro budoucnost místo toho, abyste si "kupovali věci, které nepotřebujete".

David Blach: Nic... není takovým plýtváním peněz jako koupě nového auta

Když máte nutkání utratit hromadu peněz za nové auto, k čemuž dle autora bestselleru The Automatic Millionaire Davida Blacha dochází zejména v mládí, jde o "nejhorší finanční rozhodnutí, jaké mileniálové za celý svůj život učiní. Nic, co ve svém životě uděláte, nebude reálně takovým plýtváním peněz než koupě nového auta," říká Blach.

Drtivá většina lidí navíc své auto ve skutečnosti přeplatí, protože si na něj buď musí půjčit, nebo jej mají na leasing. "Proč byste si půjčovali peníze na pořízení aktiva, které okamžitě ztratí 30 % své hodnoty?" vysvětluje Blach. Místo toho doporučuje poohlédnout se po vozech, kterým zrovna po 2 až 3 letech skončil operativní leasing, protože "takové auto je téměř nové a můžete jej koupit s 30% slevou," kterou vám zaplatil původní majitel.

Pokud vás vidina nového nablýskaného automobilu stále drží, zkuste zvážit, kolik vás jeho vlastnictví ve skutečnosti bude stát. "Pokud měsíčně za auto splácíte 10,000 Kč, to máte 120,000 Kč ročně, přičemž nepočítáme pojištění a náklady na palivo. Kolik vašich měsíčních platů to je? I kdyby to měly být 2-3 měsíce, je to zbytečně velká finanční zátěž," tvrdí Blach. Proto všem zájemcům o koupi nového vozu radí: "Dobře si veškeré náklady spočítejte a zeptejte se sami sebe, jestli opravdu potřebujete tak drahé a krásné auto, nebo zda byste vlastně nebyli spokojeni s možná trochu starším autem, které je ale rovněž hezké, bez problémů funguje a vyjde vás na výrazně méně."

Suze Orman: Jakmile se s novým autem rozjedete, ztratí desítky procent ze své hodnoty

Také autorka bestselleru Women and Money Suze Orman by se přiklonila ke koupi ojetého automobilu, protože naprostá většina vozů, na rozdíl od domů, nikdy nezvýší. "Jakmile se s novým autem poprvé rozjedete, ztratí 10 až 20 % své hodnoty. Nechejte toto znehodnocení raději na triku někomu jinému."

Za rozumné rovněž nepovažuje dlouhodobý pronájem vozu neboli operativní leasing: "Osobně si myslím, že byste si nikdy v žádném případě automobil na operativní leasing brát neměli." Když tak učiníte, budete každý měsíc platit nemalou částku a na konci vám za všechny utracené peníze nezůstane vůbec nic.

Pokud nemáte dostatek hotovosti, abyste si auto koupili najednou, není podle Orman žádný problém vzít si ho na splátky. I v tomto případě byste ale vůz neměli splácet déle než 3 roky. Jestliže si takto krátké splátkové období nemůžete dovolit, "ve skutečnosti si auto, které se chystáte koupit, nemůžete dovolit".

A když už si pořídíte automobil, který si dovolit můžete, snažte se ho mít co nejdelší dobu, ideálně aspoň 10 nebo více let. Takto údajně postupuje i řada bohatých lidí: "Většina lidí, které znám a řadí se mezi velmi bohaté, si svá auta nechává 10, 15 i 20 let."

#investovani #auto #financnigramotnost #finance #naklady #zhodnoceni #cestovani #doprava

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Pravda je, že ve velkých městech se nevyplatí vlastnit vůz, protože mnohdy je veřejná doprava rychlejší a levnější.. Ale názor, že se více vyplatí jezdit skrz Bolt, či Uber.. Samozřejmě má velký vliv částka, kterou si člověk musí půjčit/zaplatit za nový vůz. Pokud si koupí vůz starší, zaplatí méně a někdy ani není potřeba velkých investic. V mém případě jsem například s náklady spojenými s provozem vozu (včetně koupě) stále na menších nákladech než kdybych jezdil denně s Boltem. Na druhou stranu vím, že auto prostě není dobrá investice.. ale občas nezbytná.

    1
  • Ještě jinak...koupě auta je nejhorší investicí...i když někdy nezbytnou.

    1
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut