7 důvodů, proč spolu problémy s duševním zdravím a financemi zpravidla souvisí

Pokud nejste mentálně v pořádku, existuje výrazně vyšší šance, že budete rovněž trpět finančními potížemi. A ne, nemá to nic společného s cenou případné léčby. Psychické problémy však mohou velmi účinně sabotovat veškerou vaši snahu pracovat a uspět.

Spojitost mezi finančními a mentálními komplikacemi našla i věda. Například britská studie z University of Southampton zjistila, že lidé trpící depresemi či pocity úzkosti mají až třikrát vyšší pravděpodobnost, že skončí v dluzích. Na tato zjištění bohužel navazují i další studie zabývající se psychickým zdraví, které našly korelaci mezi dluhy a sebevraždami.

Stručně řečeno, úpadek psychického zdraví vás může velmi snadno dostat na na dno míříc spirálu, z které už se v pozdější fázi velmi těžko vystupuje. Dokonce i minimální zhoršení mentálního zdraví (tak minimální, že ještě ani zdaleka nesplňujete kritéria pro diagnózu jakéhokoli psychického onemocnění) může být spojeno s finančním stresem. A zvýšený stres pak zase může vést ke zhoršení mentálního stavu. Ano, opět jsme na klesající spirále.

Představte si přímku. Na jednom jejím konci se nachází výborné duševní zdraví a na druhém duševní onemocnění. Pokud bychom zhodnotili váš aktuální stav, objevili byste se někde na této přímce. A je velmi pravděpodobné, že by se vaše poloha den ode dne měnila dle různorodých faktorů, které ovlivňují mentální stav člověka. Patří sem psychické rozpoložení, kvalita spánku, stravování, míra pohybu, stresu a celková nálada.

Pokud se vaše mentální zdraví nachází ve špatném stavu po delší dobu, nebo se konstantně zhoršuje, stoupá zároveň i riziko, že se vás začnou týkat také finanční problémy. Jakými způsoby se dokáže špatné duševní zdraví podepsat na vaší finanční situaci?

1. Máte pocit, že ztrácíte kontrolu nad životem

Když se vás zmocní pocit, že ztrácíte kontrolu nad svou náladou a myšlenkami, pravděpodobně začnete brzy rovněž cítit, že nemáte příliš velkou kontrolu ani nad svým životem - zejména tím finančním.

Pesimismus vám může vzít naději na lepší zítřky. A tím pádem i motivaci šetřit si na svůj vysněný život nebo důchod. Protože kdo má chuť odkládat si peníze na stavbu domu nebo klidné stáří, když váš celý život působí, jako by byl vzhůru nohama. Lidé v tomto stavu někdy získají pocit, že tím jediným, co jsou ještě schopni kontrolovat, je co si mohou koupit právě teď.

2. Pravděpodobněji budete své finanční problémy přehlížet

Abyste se pustili do řešení rostoucí hromady nezaplacených účtů, nebo zavolali do banky kvůli zpožděné platbě za hypotéku, chce to pořádnou dávku koncentrace a statečnosti.

Sednout si v klidu nad své finance a vytvořit si rozumný rozpočet může být nepříjemné. Zvlášť, když zjistíte, že současným způsobem již nadále žít nemůžete. Proto se lidé trpící duševním diskomfortem zpravidla snaží tyto problémy přehlížet a de facto dělat, že neexistují. Netřeba dodávat, že tím celou situaci postupně jen zhoršují.

3. Začnete se upínat na získání dočasné úlevy

Když trpíte psychickou bolestí, jste ochotni udělat téměř cokoli, abyste se ji zbavili. Na skutečnost, že vás takové konání může z dlouhodobého pohledu ranit ještě víc, v tu chvíli nemyslíte.

Neřízené utrácení za krásné nové boty nebo auto, jehož splácení si nemůžete dovolit, vám sice teď a tady poskytne chvilkový pocit radosti. Existuje ale velká šance, že si ve skutečnosti jen do budoucna zaděláváte na další finanční komplikace.

4. Sebevědomí zažívá volný pád

Cítíte-li se duševně špatně, zpravidla zároveň klesá i vaše mínění o vás samotných. Člověk má pocit, že je k ničemu a prostě "na to nemá". Což může vést ke snaze vytvářet na okolí falešný dojem.

Poctivě šlechtěné nízké sebevědomí zpravidla vede k nadměrnému utrácení za drahé oblečení, značkové hodinky či luxusní auto. Nic z toho takový člověk samozřejmě nepotřebuje, ale zároveň tak moc touží po tom, aby jej aspoň jeho okolí považovalo za úspěšného, že je za to ochoten utratit cokoliv.

5. Klesá i energie

Zhoršené duševní zdraví se většinou zákonitě odrazí na horším spánku, vyšším pocitu únavy a zhoršené schopnosti soustředit se na konkrétní úkol.

Všechny tyto věci jsou jen dalšími klacky, které vám vaše hlava hází pod nohy, zatímco se snažíte splácet své dluhy a začít ze sebou něco dělat. Pokoušet se v takovém stavu vytvářet nějaký celkový plán na zlepšení svého života může být extrémně náročné.

6. Mohou se objevit nezahojená a zapomenutá traumata z minulosti

Když vaše nálada klesne na bod mrazu, začne váš mozek pátrat v minulosti po obdobích, kdy jste zažívali podobné pocity - což jsou zpravidla chvíle, kdy jste se v životě cítili nejhůře. Proto se často stává, že při zhoršování duševního zdraví začnou opět na povrch vyplouvat nezahojené psychické rány z minulosti.

A i tato nevyřešená traumata se mohou začít negativně podepisovat na vašem finančním chování. Otec, kterému se v dětství posmívali, protože nikdy neměl žádné nové a hezké věci, může například začít přílišně utrácet za své děti, aby se ujistil, že podobnou bolest nikdy nezažijí. Člověk, který o sobě nikdy neměl valné mínění, si náhle může vzít příliš velkou půjčku, kterou si nemůže dovolit, ve snaze konečně získat pozornost, jež mu v životě dlouhodobě chybí.

7. Udržet si čistou mysl je náročnější, než se na první pohled zdá

Negativní mentální rozpoložení vám dokáže velmi snadno dokonale zatemnit mysl. A to takovým způsobem, že se vám nebude chtít přemýšlet ani nad tím, co je potřeba koupit v obchodě, nemluvě o finanční situaci a budoucnosti. Chuť konat rozhodnutí, plánovat dopředu a organizovat svou finanční situaci je pak v takových případech doslova nulová. Máte totiž pocit, že je to stejně neřešitelný problém, na jehož vyřešení prostě nemáte sílu, potřebné schopnosti ani energii.

Prevence a pomoc

Pokud zažíváte jakékoli duševní problémy či komplikace, existují účinné způsoby, jak tento stav zlepšit, čímž uděláte první krok i ke své lepší finanční situaci.

Dopřejte svému tělu dostatek spánku, jídla a pohybu, začněte trávit víc času s lidmi, kteří vás podporují, věnujte se volnočasovým aktivitám (i když se vám do nich zrovna nechce) a vyhraďte si čas na řešení svých potřeb (například plánování osobního rozpočtu). Všechny tyto věci mohou zlepšit váš psychický stav.

Jestliže se vám nedaří vybudovat dostatečnou mentální sílu, abyste se do těchto věcí aspoň zkusili pustit, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Ideální je začít konzultací u doktora a ujistit se, že za vašimi symptomy není nějaké onemocnění či komplikace jiného než psychického původu (například hormonální nerovnováha způsobena problémem se štítnou žlázou atp.). Následně byste mohli zkusit terapii, která vám pomůže najít nejen příčiny vašeho špatného duševního stavu, ale i fungující strategie, díky kterém dokážete tento stav účinně porazit a začít se zase cítit lépe.

#osobnirozvoj #psychika #psychickezdravi #dusevnizdravi #onemocneni #uzkost #deprese #chovani #financnigramotnost #finance #dluh #zdravi

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se