27.07.2018 4 minuty čtení

Hrozivá čísla skrývající se za dominancí Amazonu

Jak ukázaly výsledky Prime Day tento týden, i když se okolnosti vyvíjejí špatně, Amazonu se daří stále více než dobře. Ačkoliv během dne, kdy mohou nakupovat exklusivně pouze prémioví členové, došlo k selhání stránek a stávkám evropských zaměstnanců, byla událost přesto obrovským úspěchem.

E-commerce stránky prodaly během 36 hodinové prodejní akce zboží v hodnotě 4,2 miliardy dolarů. Tento výsledek současným rostoucím číslům určitě neublíží.

Amazon momentálně směřuje k tomu, že bude vlastnit prakticky celý online maloobchodní prostor, většina konkurentů tak bude mít jenom velmi malou naději, že by se mohli na trhu uchytit.

Jeden e-commerce obchodník ovládá online prostor

Výzkumná agentura eMarketer očekává, že Amazon v letošním roce utrží 258 miliard dolarů, což je 29 procentní nárůst oproti loňskému roku. Co je možná trochu zlověstné, jedná se o téměř polovinu všech prodejů uskutečněných online.

Konkrétně bude online prodejce držet 49,1 procenta trhu s elektronickým obchodem. Možná i díky tomu jsme mohli sledovat skokový nárůst akcií o 560 bodů během posledního roku.

Zdá se nemožné, aby s ním mohl nějaký jiný prodejce soupeřit. Nejbližší internetový konkurent je eBay s nepatrným podílem ve výši 6,6 procenta. Ačkoliv Walmart hodně informuje o svých digitálních aktivitách ve snaze udržet si konkurenceschopnost v porovnání s Amazonem, je na třetím místě s podílem 3,7 procenta.

Navzdory skutečnosti, že konkurenti Amazonu zvyšují vlastní tržby, například eBay dosáhl 12 procentního nárůstu prodejů, Amazon je stále daleko před nimi.

Amazon – holka pro všechno

Ačkoliv by někteří konkurenti mohli doufat že nedávný 20 procentní nárůst ceny prémiového členství povede ke zpomalení růstu, je skutečností, že jenom velmi málo obchodníků má takovou šířku nabídky, aby mohly na snažení Amazonu odpovědět. Výhody, které členové získají zakoupením členství, činí nepravděpodobné, že by někoho odradilo 20 dolarů ročně navíc.

Důležitým faktem je, že v nabídce Amazonu najdete prakticky cokoliv, co můžou spotřebitelé v oblasti nakupování na internetu očekávat. Průzkumy ukazují že téměř polovina americké populace začne hledat produkty na stránkách Amazonu, zatímco v případě vyhledávačů jako je Google se jedná pouze o 36 procent spotřebitelů. Všechny ostatní maloobchodní stránky pak mají dohromady 15 procent.

Tento fenomén pomáhá také vysvětlit, proč tolik obchodníků spolupracuje s Amazonem. Pokud se ale budou všichni řídit myšlenkou: Když ho nemůžeš porazit, tak se k němu připoj, vytvoří obra ještě většího.

Další trhy čekají na dobytí

Jak poznamenává eMarketer, zvyšující se výdaje Amazonu na produkování zboží s vlastním brandem mění platformu tak, aby se sama stala konkurentem značek, které nyní vytváří značnou část svých prodejů právě prostřednictvím jeho webu. Tyto společnosti jsou závislé na Amazonu jako prodejním kanále a přestože si uvědomují jakou hrozbu pro ně může Amazon nakonec znamenat, nemůžou v současnosti se situací nic dělat.

Příkladem za všechny by mohl být například Best Buy, který usiluje o rozšíření svého partnerství s Amazonem, aby se stal exklusivním maloobchodním prodejcem televizí, počítačů a spotřební elektroniky. Jedná se o kategorii, která generuje třetinu tržeb Amazonu (68,5 miliardy dolarů). Pro porovnání celkové tržby Best Buy dosáhly v loňském roce celkem 38 miliard.

Na druhé straně supermarkety zatím mohou spát v klidu, segment potravin a nápojů poskytuje jenom malou část prodejů Amazonu – nakupování potravin online nezískalo zatím popularitu, jak mnozí očekávali.

Klíčové odvětví?

Úžasná věc na tom všem je, že e-commerce ani není hlavním zdrojem profitu Amazonu. Tato oblast spadá pod jeho divizi cloudových služeb, která vytváří většinu provozního zisku společnosti. Díky svému zisku v jiných oblastech, tak stále může z vesela rozšiřovat svůj dosah v oblasti online prodeje.

Vzhledem k tomu, že se akcie Amazonu v současnosti obchoduje za 230 násobek čistého zisku na akcii, investoři dnes opravdu platí vysokou cenu za privilegium vlastnit podíl ve firmě. Když ale společnost ovládá svůj trh způsobem, jakým to dělá Amazon, mnoho býčích investorů se bude stále obhajovat a tvrdit, že to skutečně stojí za to.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.