Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 17 286.

Zaregistrovat se

11.01.2020 4 minuty čtení

Jeho firma zkrachovala a on to nepřiznal. 3 lekce, které se můžeme naučit z jeho chyb

Příběh podnikatele, který to myslel dobře, ale udělal špatně. Jmenuje se Raymar Hampshire a je mu teprve 26 let. Jeho byznys model selhal, ale to nebylo jeho největší pochybení. Přečtěte si článek a dozvíte se proč.

Před pár lety Hampshire spustil firmu SponsorChange. Byl to inovativní nápad: Řešení krize studentských půjček v Americe skrze to, že by zadlužení absolventi vykonávali dobrovolnickou činnost. V kostce: Společnosti by nabídly pomoc se splácením dluhu výměnou za určitý počet hodin, který by u nich dobrovolník strávil, ovšem které by ho neomezovaly v jeho práci. 

Dobrý nápad, nebo ne?

Hampshirův problém nespočíval ve špatném nápadu nebo marketingu jako u mnoha jiných začínajících podnikatelů. Problém byl s realizací projektu a odpovědí na krizi.

Hampshire je působivý mladík a tak se mu podařilo získat prostor pro SponsorChange v mainstreamových médiích jako CNBC i na mnoha specializovaných stránkách.

Toto pokrytí se však bohužel nejspíše nepromítlo do skutečné pomoci zadluženým mladým lidem. Poté server Debt.com 2. ledna zveřejnil článek o podivném zmizení SponzorChange z internetu.

„Média roky honosila „neziskovku“, která slibuje, že pomáhá absolventům vysokých škol s placením studentských půjček. Až na to, že firma není nezisková a neexistuje žádný důkaz o tom, že kdy komu pomohla. Firma SponsorChange teď zmizela a média mlčí. Co se stalo? A proč zakladatel SponsorChange trvá na tom, že brzy bude comeback?“

A opravdu, webové stránky společnosti byly pryč a nikde ani zmínka o tom, co se stalo. Když Debt.com po týdnech snahy konečně vystopoval Hampshira, rozhovor nešel dobře. Tento článek si rozhodně neklade za cíl poukazovat na selhání mladého podnikatele, jen sdělit, co si můžeme z jeho pochybení odnést my ostatní. Jak selhat správným způsobem.

 

1. Přiznejte chybu veřejně a otevřeně

Je lepší se o to pokusit a selhat než to vůbec nezkusit. Jinak si budete do konce života opakovat „co kdyby“. To podnikatelům říkají všichni v jednom kuse. Ale pravdou je, že vám nikdo neřekne, jak selhat, když je to nevyhnutelné.

Vytvoření nefunkčního podnikání velmi často předchází dosažení úspěchu, své o tom ví Gates, Disney i Jobs. Proto byste se neměli jedním neúspěchem nechat odradit. A také právě proto je důležité upřímně přiznat, když podnikání nevyjde. Lidé, kteří jsou svědky vašeho selhání mohou být v budoucnosti vaši partneři nebo zákazníci. Řekněte, proč projekt selhali a nevymlouvejte se.

Hampshirova chyba spočívala ve vypnutí stránky bez prohlášení nebo zprávy tisku. Lidé chtěli vědět, co se stalo. SponsorChange mohl skončit z mnoha důvodů, nemuselo to souviset s Hampshirovou vizí či kvalitou jeho práce.

Když se ale Hampshire rozhodl mlčet, jeho příběh dostal do ruky bulvár a média. Už nad ním neměl žádnou moc.

2. Odolejte pokušení přepisovat historii

Hampshire se pyšnil misí SponsorChange a vytahoval se dosaženými úspěchy. Ale když se ho Debt.com zeptal, co se děje, odpověděl: 

„Prošli jsme beta fází, pracovali jsme s dobrovolníky, kteří spláceli dluhy a s neziskovými organizacemi a poté jsme projekt tak nějak pozastavili.“

Takže více než dekáda práce byla jen beta verzí? To nezní moc důvěryhodně. Tato neuvěřitelná historka bude  pro Hampshira velkou překážkou, pokud se bude snažit získat si média ještě někdy v budoucnu.

3. Buďte transparentní

Když chtěl po Hampshirovi Debt.com výpovědi lidí, kterým pomohl, Hampshire odpověděl: 

„Není to tak, že bychom ta data neměli. Ale jsou stará a teď, když se věci změní, už nemá cenu je dávat ven. Dává smysl je zveřejnit později, jakmile na tom budeme lépe, budeme mít novou strategii a budeme něco dělat.“

Žádný podnikatel není povinný médiím dávat informace, které jim dávat nechce, to je jasné. Ale když se chlubíte úspěchem, měli byste v ruce mít data, která ho ilustrují. Jinak vás budou všichni podezřívat, že to, co říkáte, není pravda. I když třeba je.

Nejlepší podnikatelé jsou ostří jako břitva. A zocelil je neúspěch. Hampshirův příběh jen dokazuje, jak nepříjemný ten neúspěch může být. Vždy buďte pány svého příběhu. Díky tomu vám i neúspěch může v kariéře pomoci.

#hampshire #inspirace #tipy #rady #byznys #podnikani

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
17 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut