Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
10.01.2020 4 minuty čtení

Ekotolerantismus jako lifestyle s vůni odpovědnosti

Ekotolerantika je myšlenkový směr, který jsme s několika přáteli založili jako hnutí pro 21. století v českých podmínkách. Inspirací a impulsem pro mě byla věta R. T. Kioysakiho: "Zmenšujte výdaje, navyšujte příjmy!"

Pracovní název Ekotolerantika je zkrácenina našeho ekotolerantismu. Jedná se o životní styl a náhled na ekonomiku a ekologii zároveň. Ztotožňujeme se s poptávkou po ekologicky odpovědném a úsporném životním stylu, který méně spotřebovává, ale více uchovává. Šetříme s energiemi, bojujeme na své úrovni s nad-konzumem a začínáme sami u sebe. Nechodíme na přednášky a stávky. Nezapojujeme se do kampaní a neholdujeme různým ekofanatismům, které dávají základ různým pseudonáboženstvím a ekologickým směrům, které si později vypůjčují velké značky jako svůj branding. 

Naše myšlenka je jednoduchá. Upravit životní styl, způsob nažívání, svou spotřebu a výdaje tak, abychom nepoškozovali okolí kolem sebe, šetřili a ještě snižovali své výdaje a tím pádem tvořili velké rezervy, které později investujeme do svých portfolií. 

Jsme obyčejní lidé. Prodavači, skladníci, knihovníci, dělníci, ale i odborníci, makléři, a lidé v různých pozicích na trhu práce. Našim motorem je to, že jsme se vzdali nadstandardních produktů. Nepotřebujeme kupovat do zásoby hyperlevné produkty, nebo luxury produkty, které ve svém vysokém objemu nakonec stojí více než cílený kvalitní produkt v menším množství. Neplýtváme. 

 

Můj osobní příběh

V celku pokročilém věku 33 let jsem se konečně odstěhoval od rodičů. Všichni mě namlouvali na větší byt. Já jsem si záměrně sehnal nejmenší garsonku v městě a získal ještě příspěvek na bydlení. Minimalizoval jsem náklady na své bydlení na cca 4000,- Kč i s pojistkou, internetem a drobnými vedlejšími výdaji. Byt jsem zařídil pomocí přátel a zánovním věci, které mě stály, stovku, dvě, tři. Celkové náklady i s opravami mě vyšly na 23.000,- netto. 

Svou garsonku jsem proměnil na malou dílnu, ve které těžím dvě kryptoměny a drobně investuji do různých projektů. Již na začátku se mi povedlo vytvořit alternativní příjem na úrovni 500,- Kč měsíčně. Se svým plánem, který jsem si vytvořil dle inspirace Frugality stylu a minimalistických blogů od autorů v zahraničí mi vždy zůstalo s každé výplaty 2-3000,- Kč navíc! A to upozorňuji, že jsem i vzhledem na svůj zdravotní stav nemohl začít pracovat na více než částečném úvazku kdekoliv. Dneska jsem obyčejný prodavač. A můj vedlejší příjem dnes činí cca 1700,- Kč k mé výplatě. 

Průběžně investuji. Nakupuji zlaté mince, těžím kryptoměny, nakupuji akcie skutečně po malých jednotkách a kumuluji je k sobě. Rozšiřuji portfolio a hromadím majetek, který už po několika měsících generuje drobný příjem na úrovni stokorun. Jiní lidé by si našli brigádu navíc nebo jinou práci. Já jako epileptik a člověk již od 13 let se slabšími klouby jsem dospěl k názoru, že to lze i jinak. 

I takoví lidé jako já se počítají! I oni touží po rodině a úspěchu! I oni chtějí na sobě pracovat. A tak jsem založil myšlenkový proud, který se brání všem ostatním nabaleným ideologiím a fanatickým hnutím. Každý si naše myšlenky vyloží jinak a vykoná je tak trochu po svém. Ale základ je společný! Chceme něco málo dělat pro eko-eko život. Chovat se úsporně ekonomicky i ekologicky a přitom nevnucovat násilím své myšlenky druhým. Každý jiný člověk by si myslel, že naše hnutí je levicového charakteru. Naopak my jsme kapitalisté a investoři. My jsme si odepřeli nadkonzum a luxury životní styl, který střední třídu uvrhuje do pasti otroctví, amortizujícího se zdraví a do zóny pohodlí, kde jsou lidé závislí na jednom, třebaže vyšším příjmu. Nechceme být otroky hypotéky a jedné výplatní pásky. Chceme mít vlastní možnosti a budovat svou budoucnost, aniž bychom ublížili komukoli dalšímu. Naše iniciativa postupně nabírá své fanoušky. Zpočátku jsem byl sám. Pak jsme byli dva. Dnes je 23 lidí, kteří sdílí naše myšlenky. 

Chcete-li i VY odebírat články a naše nápady, neváhejte a sledujte nás!

#osobnirozvoj #ekotolerantika 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
10 minut
8 minut
7 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
8 minut
10 minut
6 minut
4 minuty
5 minut