Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
09.01.2020 4 minuty čtení

70 % Američanů nedokázalo odpovědět na tyto tři základní otázky z finanční gramotnosti. A co vy?

Ve světě, kterým hýbou především peníze, je absence finanční gramotnosti obrovskou nevýhodou. O to víc zarážející je skutečnost, že když měli Američané v průzkumu odpovědět na 3 snadné otázky o financích, většina to nedokázala.

Průzkum finanční gramotnosti provedla dvojice ekonomek Annamaria Lusardiová a Olivia Mitchellová v rámci své studie, ve které se věnovali důležitosti finanční gramotnosti a porovnávali teorii s realitou. 

Svých respondentů se ptali na tři elementární otázky z finančnictví, které se týkaly složeného úročení, inflace a rizika spojeného s investování do akcií. Výsledky bohužel nebyly žádná sláva: Jen 30 % dotázaných osob dokázalo na všechny tři otázky odpovědět správně.

Lusardiová posléze výsledky komentovala slovy: "Finanční gramotnost v populaci by neměla být považována za samozřejmost. Myslím si, že ve skutečnosti nyní čelíme v tomto ohledu krizi."

Jak jednotlivé otázky zněly? Pojďme si je nejdříve projít a až níže rozebrat jednotlivé správné odpovědi:

Otázka č. 1

Představte si, že máte 100 dolarů na spořícím účtu, jehož úrok jsou dvě procenta ročně. Kolik si myslíte, že na tomto účtu budete mít, pokud na něm své peníze necháte po dobu pěti let?

A) Více než 102 dolarů

B) Přesně 102 dolarů

C) Méně než 102 dolarů

D) Nevím

-------------

Otázka č. 2

Představte si, že úrok na vašem spořícím účtu je jedno procento ročně a inflace dosahuje ročně dvou procent. Kolik byste si po jednom roce tohoto stavu mohli za peníze z účtu koupit?

A) Více než dnes

B) To samé, co dnes

C) Méně než dnes

D) Nevím

-------------

Otázka č. 3

Určete, zda je následující tvrzení pravda, nebo lež: Nakoupení akcií pouze jedné společnosti zpravidla přináší bezpečnější zhodnocení, než investiční fond s akciovým portfoliem.

A) Pravda

B) Lež

C) Nevím

-------------

Zkusili jste si na otázky sami odpovědět? Nyní se pojďme podívat na správné odpovědi.

Otázka č. 1 - Správnou odpovědí je samozřejmě možnost A, protože při dvouprocentním úročení byste 102 dolarů měli na účtu již po prvním roce. Další čtyři roky bude tato částka navíc růst o stále větší a větší obnos ročně, takže po pěti budete mít více než 102 dolarů. Jde o fenomén, kterému se říká složené úročení.

Otázka č. 2 - Správnou odpovědí je možnost C. Pokud má inflace hodnotu 2 %, znamená to, že ceny vzrostou o 2 %. Ale částka uložená na našem účtu zhodnotila pouze o 1 %. Ztratila tak ve skutečnosti 1 % své hodnoty a můžeme si za ni koupit méně než před rokem.

Otázka č. 3 - Správnou odpovědí je možnost B. Nakoupit akcie jediné společnosti je výrazně riskantnější, než investovat do celé řady akciových titulů. Stejně jako v životě, ani na trzích není správné vsázet vše na jedinou kartu. Před volbou jediné akcie ostatně varují i investiční experti, jako je Warren Buffett. I on raději doporučuje akciové fondy s nízkou hranicí vstupu, které jsou vysoce diverzifikované a zpravidla nabízejí minimální poplatky.

--------------------------

Pokud jste na všechny tři otázky odpověděli správně, jste bohužel ve značné menšině (minimálně v USA). Ze studie ekonomek Lusardiové a Mitchellové vyplývá, že demografickou skupinou, jež je finanční negramotností ohrožena nejvíce, jsou zejména mladé a staré ženy, osoby s nejnižším stupněm vzděláním a lidé žijící na venkově.

Byť na Spojené státy i dnes stále nahlížíme jako na kolébku kapitalismu, finanční gramotnost tamní populace tomu tak úplně neodpovídá. Nejenže na téměř polovině amerických středních škol nic jako povinná finanční výchova stále neexistuje, ale sociologické průzkumy navíc ukázaly, že polovina všech Američanů nemá pro svůj důchod uložen ani dolar a 35 % dospělých Američanů má odloženo jen pár set dolarů.

Za mě by výše zmíněné otázky mělo být schopno zodpovědět 15leté dítě po ukončení základní školy. Fakt, že s nimi měla problém většina dotázaných dospělých osob, je skutečně alarmující a poskytuje do jisté míry vysvětlení toho, jak je možné, že jsou lidé schopni zas a znovu dobrovolně odevzdávat peníze šmejdům a dalším finančním podvodníkům.

#investovani #financnigramotnost #finance #financnictvi #znalosti #test #buffett

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Mohu vás ubezpečit, že v Čechách je to totéž. Potkáváme se s tím u klientů dnes a denně a občas žasnu, jak někdo může podepsat takovouto smlouvu a neumí si to spočítat. Stejně tak žasnu, že některé finanční instituce nabízejí úplně příšerné produkty a mají na ně zájemce. A o lidech, kteří tyhle obludnosti prodávají ani nemluvě.

  5
 • A značná část z těch, kteří správně odpoví na otázky, to stejně nedokážou aplikovat v reálném světě. Teorie je jedna věc, praxe druhá. Trh ale holt na takových lidech staví.

  4
 • Ještěže jsem měla finanční gramotnost jak na základce, tak na střední. Musím říct, že mi to dalo hodně!

  3
 • No tady by to podle mě bohužel nedopadlo o mnoho lépe. Vláda systematicky sabotuje vzdělávání a školství, aby měla voliče.

  6
  • Souhlas, vsechny nase vlady sabotuji vzdelavani a skolstvi. A taky to podle toho vypada. 

   1
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
11 minut
7 minut
4 minuty
6 minut