Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
09.01.2020 5 minut čtení

4 způsoby, jak zjistit, co si o vás ostatní doopravdy myslí

Naše reputace určuje, co od nás ostatní očekávají... A částečně také to, co můžeme očekávat my od nich. Pojďme se podívat na to, proč je reputace pro podnikatele tak důležitá a na způsoby, kterými můžeme zjistit, co si o nás ostatní myslí.

„Reputace je názor na člověka, typicky založený na společenských měřítkách. Je důležitá v byznysu, ve vzdělání, online komunitách a mnoha jiných oblastech,“ tak definuje reputaci anglická Wikipedie.

Je ještě nutno dodat, že dobré (nebo špatné) jméno závisí především na opakování. Čím častěji vykazujete určitý způsob chování, tím silnější bude vaše reputace. A „silná“ v tomto kontextu nemusí nutně znamenat pozitivní. Reputace může být také silně negativní. 

Jde zkrátka o odraz vašich vzorců chování a činností, které konzistentně vykonáváte. Pozitivita nebo negativita závisí na tom, jak toto chování nebo činnosti hodnotí společnost.

Vidí to ostatní stejně jako vy?

Introspekce vám s porozuměním vašeho brandu pomůže, ale je to pouze polovina rovnice. Ta druhá totiž leží v srdcích a myslích vašeho okolí. Proto musíte porozumět především tomu, co si o vás myslí ostatní, abyste se dozvěděli, zda vás vidí tak, jak se chcete prezentovat.

A některé z nejdůležitějších informací o tom, co si o vás ostatní opravdu myslí, se odráží pouze v rozdílném výkladu téhož. Například je možné, že sami sebe vnímáte jako flexibilního člověka, ale ostatní by vás popsali spíš jako někoho nerozhodného, kdo sebou nechá vláčet.

Tyto nuance musíte odhalit, protože se chcete prezentovat tak, aby vás ostatní vnímali pozitivně. Vyhledávání feedbacku vás může utvrdit v tom, že děláte věci správně, nebo právě naopak, informovat vás o rozdílech vašeho pojetí sebe sama a toho, jak vás vnímá okolí. 

Tyto rozdíly většinou patří do jedné z následujících kategorií:

  1. Slepá místa – věci, o kterých nevíte
  2. Tlačení na pilu – nadužívání a přílišné dávání na odiv vašich silných stránek
  3. Interpretace – ostatní to chápou jinak, než to myslíte

 

Slepá místa jsou věci, o kterých ani nevíte, že je děláte, ale na vaše okolí mohou mít velký vliv. Já mám například známého, který se dívá do stropu, když se soustředí nebo o něčem přemýšlí. Je to z jeho strany naprosto bezelstné a automatické gesto, ale lidé, kteří ho neznají, si to mohou vyložit jako nezájem.

Tlačení na pilu je něco, čeho se často dopouštíme především my, mladí lidé s pocitem, že neustále musíme všem dokazovat své kvality a schopnosti. Pokud se snažíte ukázat výhradně v tom nejlepším světle a dáváte na odiv, jak jste skvělí a úspěšní, ostatním to časem začne lézt krkem. Pozor na to!

Interpretace odkazuje k situacím, kdy si myslíte, že vytváříte pozitivní obraz, ale ostatní si ho vykládají trochu jinak. Pokud si například stanovujete jako jednu ze svých nejlepších kvalit upřímnost, možná by vás překvapilo, že ne všichni to oceňují. U upřímnosti totiž velmi záleží na způsobu podání. A v některých situacích může vypadat prostě jen jako drzost nebo arogance.

Jak zjistit, co si o vás ostatní myslí

Jste připraveni zjistit, co si o vás ostatní opravdu myslí? Použijte jednu z těchto metod. Jsou velmi jednoduché, ale mohou se vám vyplatit.

1. Přečtěte si recenze

Projděte si recenze od klientů nebo obchodních partnerů. Přečtěte si je nezaujatě a pořádně. Hledejte podobnosti v jednotlivých komentářích. Jaká slova nebo témata se v nich často opakují?

2. Poslouchejte a ptejte se

Když vás lidé představují, soustřeďte se na jejich výběr slov. Používají různí lidé podobná slova k tomu, aby vás popsali? Zajímavé je také sledovat, jak se vaše image liší napříč různými sociálními okruhy lidí. Jak o vás mluví vaši kolegové, rodina, zaměstnanci, přátelé?

Pokud se vám nechce čekat a poslouchat, klidně se jich upřímně zeptejte, co si o vás myslí. Můžete se zeptat například: „Když si na mě vzpomeneš, jaká přídavná jména se ti vybaví?“

3. Udělejte průzkum

Na internetu existuje mnoho snadno sestavitelných dotazníků. Můžete jeden vytvořit a rozeslat ho mezi své klienty, zákazníky nebo kolegy. Pokládejte otevřené otázky. Dozvíte se, jak jsou spokojeni s prací, kterou odvádíte ale když budete číst mezi řádky, také jak jste jim sympatičtí a jak vás vnímají jako člověka.

4. Zeptejte se přes prostředníka

Nebudeme si nic nalhávat, pokud pro vás ostatní nemají jen slova chvály (a upřímně, to nemají téměř pro nikoho), možná, že si upřímný feedback nechají pro sebe. Je těžké říct někomu nepříjemnou pravdu do očí. Proto fungují dotazníky o něco lépe než osobní promluva.

Ale další velmi účinnou zbraní je prostředník. Pokud máte ve firmě nějakého manažera, kterému důvěřujete, můžete ho požádat, aby se zeptal ostatních zaměstnanců, jak vás vnímají. Stejně to můžete udělat například ve společnosti. Až budete mít odpovědi, zaměřte se na problémy a zkuste na nich zapracovat.

Porozumění tomu, jak působíte na lidi, je klíčovou součástí budování osobního brandu. Feedback je nejsnazší cesta k němu. Nebojte se procesu a nebuďte zklamaní, pokud se o sobě dozvíte něco nelichotivého. Jakmile máte v ruce informace, můžete na sobě pracovat.

#osobnirozvoj #seberozvoj #tipy #rady #inspirace #brand #reputace

 

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty