Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.01.2020 4 minuty čtení

Meg Whitman, 2. nejbohatší self-made žena Ameriky a ředitelka, která proslavila eBay

Meg Whitman byla v roce 2019 vyhlášena časopisem Forbes 2. nejbohatší self-made ženou Ameriky. Je jí 63 let a její bohatství dohromady čítá téměř 2 miliardy dolarů. Pojďte se s touto inspirativní ženou seznámit blíže!

V roce 2010 kandidovala za republikány na guvernérku Kalifornie. V současné době je prezidentkou a generální ředitelkou společnosti Hewlett Packard Enterprise, jedné ze dvou velkých společností. Tou druhou je HP Inc. Jde o dvě firmy, které vznikly rozdělením Hewlett-Packard Company pod jejím vedením.

Ale vraťme se do minulosti – konkrétně do asi nejzajímavějšího období její kariéry. V 1998 byla Whitman CEO společnosti s 30 zaměstnanci a příjmy ve výši 4 milionů dolarů. Tou společností byla eBay. Pod jejím vedením se za 10 let rozrostla na podnik o více než 15 000 zaměstnancích a s příjmy ve výši 8 miliard dolarů. A v neposlední řadě získala pod svá křídla Skype a PayPal v době, kdy nebyl zřejmý potenciál ani jednoho z nich.

Whitman dokázala udělat z malého podniku velký.

A s tím, jak to udělala, se navíc nijak netají. Naopak, dává generaci aspirujících podnikatelů mnoho praktických tipů, které mohou aplikovat na svůj vlastní byznys.

Whitman sdílí své know-how se studenty

Například v rozhovoru na Stanfordu z roku 2006 řekla:

„Obecná tendence v podnikání je soustředit se na to, co nefunguje. Ale já navrhuji opačný přístup. Nejprve zjistěte, co funguje. Přijdete tak na to, co nemusíte měnit. A nemluvím jen o prodejích a metodikách, ale i o firemní kultuře.“

To samé zopakovala v trochu jiné formulaci minulý rok. 

„Moje rada, kterou už jsem mnohokrát aplikovala, je: jít do firmy, zjistit, co dělá dobře a dělat podobných věcí víc. Nakonec dostanete seznam věcí, které musíte udělat i seznam věcí, které jsou potřeba spravit. Ale pokud tam nakráčíte a budete jen mluvit o tom, co je špatně, přijdete o nadšení a pozitivní myšlení zaměstnanců.“

Jinými slovy, pokud se budete soustředit na pozitiva, máte větší šanci, že vám vaši lidé budou krýt záda.

Pozitivní myšlení samozřejmě patří mezi vlastnosti, které podnikatelům v cestě za jejich cíli pomáhají. 

Pozitivní přístup namísto výmluv

Ačkoliv si Whitman za svou kariéru vyslechla několik vln kritiky, dále se držela pozitivního přístupu. Jak k podnikání, tak k sobě samé. Například pozici CEO v Hewlett-Packard přijímat nemusela. Peněz už měla dost. Ale místo vzala, protože věřila, že její zkušenosti z eBaye mohou firmě pomoci uspět.

„Věděla jsem, jak to funguje. Věděla jsem, jak funguje Wall Street a věřím, že jsem tam více kuprospěchu, než kdybych to dělala poprvé,“ řekla vloni studentům Stanfordu.

Také se mohla vymluvit na to, že neměla dostatek znalostí z oblasti podnikové technologie. Ale odmítla to udělat. Namísto toho trvala na tom, že většina principů prostupuje všemi oblastmi byznysu.

„Víte, strávila jsem se svými kolegy mnoho času smíchem nad touto myšlenkou, protože byznys je prostě byznys. Upřímně, ať děláte u Procter & Gamble, v Twitteru, HP, Wells Fargo bank nebo u Caterpillar Tractor, funguje to všude stejně.“

Hewlett-Packard v době nástupu Whitman trpěl nedostatkem pracovní morálky poté, co se v něm za posledních 5 let vystřídali 3 CEO. I k tomu přistupovala Whitman pozitivně.

„Museli jsme vyhrát srdce našich lidí a dostat je zpět na jednu loď. Museli jsme znovu věřit budoucnosti HP.“

Whitman se zkrátka nikdy nebála výzev a vždy k nim přistupovala pozitivně. A snad i proto je jednou z nejbohatších žen světa.

#inspirace #podnikani #uspesnezeny #byznys #rady #megwhitman #whitman

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty