08.01.2020 3 minuty čtení

Zima nahrává srážkám se zvěří. Jaké pojištění je dobré mít?

Zejména v tmavých zimních měsících roku stoupá počet havárií aut kvůli srážkám s divokou zvěří. Připravte se na rizika vhodným pojištěním, které zmírní případně škody.

Průměrně lidé zaplatí za škody na autech v důsledku srážky kolem 30 tisíc korun, na luxusním autě se však částka může vyšplhat i na půl milionu korun. „Srážka se zvěří u plně vybaveného vozu vyšší třídy například značky Mercedes může dosahovat i půl milionu korun. Proto je potřeba mít sjednáno vhodné pojištění. V případě, že má majitel pouze povinné ručení, má smůlu, jelikož to se na škodu nevztahuje,“ říká expert na pojištění a ředitel služby RIXO Aleš Žárský.

Jaký typ pojištění sjednat

Abyste nemuseli platit opravu z vlastní kapsy, potřebujete buď havarijní pojištění nebo připojištění pro případ srážky se zvěří. „Nejlepší variantou je připojištění střetu se zvěří. Pokud máte havarijní pojištění, náklady na opravu z něj sice pokrýt lze, ale musíte počítat s tím, že přijdete o bonusy, což se negativně odrazí na výši pojistného v dalším roce,“ pokračuje Žárský.

V případě, že máte havarijní pojištění i pojištění střetu se zvěří, sami si určitě, ze kterého budete náklady čerpat. Před rozhodnutím si porovnejte výše krytí, spoluúčast a to, zda má vliv na bonusy, tak zjistíte, které pojištění se vyplatí víc.

Na typu zvířete záleží

Při pojistné události záleží na tom, jaké zvíře srazíte. Na srážku s divokým zvířetem, jako je třeba srna nebo divočák, musíte mít sjednáno havarijní pojištění nebo speciální pojištění pro střet se zvěří. Divoká zvířata nikomu nepatří, a není tedy nikdo, po kom by bylo možné škodu vymáhat. Proto jsou náklady na opravu hrazeny z pojištění. Při srážce s domácím zvířetem, ať jde o hospodářské zvíře nebo třeba psa, je vina na straně jeho vlastníka. Ten za něj nese zodpovědnost a je tedy povinen škodu uhradit.

Okousané kabely vám nemusí proplatit

Pojištění, které platí pro střet auta se zvěří, se nemusí vztahovat na řádění hlodavců. „Některé pojišťovny rozlišují poškození jedoucího vozidla, tedy srážku se zvěří a stojícího, kam se řadí právě útoky hlodavců. I s tím je potřeba počítat a pojistné podmínky si pečlivě prostudovat, nebo si nechat zkontrolovat pojištění od patřičné služby, doplňuje Aleš Žárský.

Pojištění proti poškození zaparkovaného vozidla zvířetem, mezi které se počítá i řádění kuny, má v nabídce například Allianz, a to v rámci připojištění k havarijnímu pojištění. Na překousané kabely či poškození brzdové soustavy se vztahuje havarijní pojištění sjednané u České pojišťovny.

Co dělat při srážce

1. Zastavte u krajnice, zapněte výstražná světla a umístěte výstražný trojúhelník.2. Informujte policii, která uvědomí myslivce. Pozor, zvíře si nesmíte odvézt domů. Nejenže může být nemocné, ale váš čin může být kvalifikován jako pytláctví.3. Vše důkladně vyfoťte - vozidlo i sražené zvíře.4. Nahlaste střet se zvířetem pojišťovně.

Obsahuje vaše pojištění riziko srážky se zvěří? Nechte si zkontrolovat vaše pojistné smlouvy na www.rixo.cz.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.