07.01.2020 4 minuty čtení

iPhone slaví 13 let. A tajný tým v Applu nyní pracuje na 1 převratné inovaci, kterou mu Jobs nestihl dát

Pamatujete ještě na rok 2007 a šokující představení iPhone? Pokud Apple ve svém aktuálním snažení uspěje, mohl by během několika let představit podobně neuvěřitelnou inovaci.

Čas od času někdo ve světě technologií představí inovaci, nad kterou všem zkrátka zůstane rozum stát. A Apple nyní pracuje na tajném projektu, jehož případný úspěch by rovněž mohl spadat do této kategorie neuvěřitelných novinek.

Příběh tohoto projektu sahá 13 let do historie. Steve Jobs tehdy 9. ledna 2007 světu představil první iPhone.

Video z oné konference se jen tak neomrzí. Byla to úžasná prezentace a zpětně je zajímavé sledovat, s jakým údivem tehdy diváci reagovali na věci, které už dnes považujeme za zcela samozřejmé.

Scrollování, žádná klávesnice, jediné tlačítko, opravdový prohlížeč a žádné elektronické pero? Technologický svět to tehdy položilo na lopatky. Byť Jobs ve skutečnosti představoval telefon, který v tu chvíli vlastně ještě tak úplně nefungoval.

Jednoho omezení si však veřejnost všimla prakticky okamžitě - i přes veškeré nadšení z představení inovativního telefonu, jehož odkaz vládne trhu dodnes, nešlo přehlédnout fakt, že iPhone byl zpočátku dostupný pouze v USA a jen s operátorem AT&T.

Nemá to nic společného s konkrétním operátorem, ale velmi dobře to ilustruje, jak spoutaný byl Apple (či jakýkoli jiný telefonní inovátor) bezdrátovými sítěmi. Apple i jeho konkurence mohli vyrábět ten nejúžasnější hardware a plnit ho skvělým softwarem. Avšak bez pořádné sítě - kterou kontrolovala nezávislá třetí strana - by byl iPhone ve skutečnosti jen hezky vypadající svítící krabičkou.

Když se nyní přesuneme do přítomnosti, narazíme na prosincovou zprávu agentury Bloomberg, která tvrdí, že malý tým vědců, údajně jen 12 osob, pracuje aktuálně v Apple na tajném projektu, jehož cílem je tento více než dekádu trvající problém jednou pro vždy vyřešit.

Dle zdroje Bloombergu, který je s projektem obeznámen, jde údajně o satelitní technologii, díky které by Apple mohl posílat internet přímo do telefonu a zcela tak obejít bezdrátové sítě. Tým tvoří experti z oborů vesmírného, satelitního a anténového designu.

Projekt může přirozeně kdykoli selhat, nebo být kompletně zrušen. Podle všeho má však aktuálně podporu i u samotného CEO Tima Cooka, který jej považuje za jednu z priorit společnosti. Dvanáctičlenný tým má na vývoj technologie pět let a Apple na něm pravděpodobně příliš nešetří. Během fiskálního roku 2019 ostatně společnost jen do výzkumu a designu nalila masivních 16 miliard dolarů.

Pokud by se Applu zmíněnou technologii skutečně podařilo jako prvnímu vyvinout, byl by na nejlepší cestě přinést na trh s telefony další inovaci, která jej postaví hlavou dolů. Lze totiž předpokládat, že další velké společnosti jako Google, Amazon, SpaceX, OneWeb či Facebook, které se rovněž účastní závodu o vytvoření sítě satelitů, jež by poskytly globální přístup k internetu, na podobné technologii také pracují.

Ať už uspěje kdokoli, dostane exkluzivní šanci ukousnout si pořádný kus z trhu bezdrátové telekomunikace, který má hodnotu 1 bilionu dolarů. Vlastně ne, to je číslo z roku 2018. Do roku 2025 by měla hodnota vzrůst na 1,14 bilionu dolarů.

Než jste si tento text přečetli, napadlo vás někdy, že by se sami výrobci telefonů mohli pokusit najít cestu, jak jednou pro vždy obejít operátory? Mě popravdě ne. Ale pokud se to někomu podaří, pravděpodobně mě to šokuje podobně, jako když jsem poprvé naživo viděl iPhone.

#aktuality #apple #technologie #operatori #sit #satelity #internet #telekomunikace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.