10.10.2018 9 minut čtení

Jak obchodovat penny stocks – akcie za pár dolarů?

Penny stocks jsou zvláštní skupinou akcií. Burzovní zprávy se o nich příliš nezmiňují, veřejnost na ně hledí skrz prsty, velcí hráči jimi pohrdají a drobní investoři, možná i právě kvůli filmu s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, jim nedůvěřují, přesto mohou být zdrojem obrovských zisků. Levné akcie, které lze pořídit za pár dolarů, to jsou Penny Stocks.

Leonardo DiCaprio se sklání nad telefon, obklopen svými kumpány, kteří hltají každé jeho slovo. V rámci krátkého hovoru přitom líbivými slovíčky umně přesvědčuje muže na druhé straně linky, aby nakoupil dle něj naprosto úžasné levné akcie, jejichž cena jistě brzy vylétne k výšinám. Sám přitom dobře ví, že se jedná o naprosto bezcenné kusy papíru, jež klientovo portfolio promění v prach. O to však nejde, hlavním cílem je získat tučnou provizi za prodej velkého množství kusů.

Klient nakonec souhlasí, Leonardo alias Jordan Belfort jej chválí za „moudré rozhodnutí“ a se zdviženým prostředníčkem pokládá sluchátko. Obchod či přesněji podvod je realizován, přihlížející jásají.

Asi bychom jen těžko hledali scénu z dostupných snímků o burzovním světě, která by se široké veřejnosti vryla hlouběji do paměti. Vlk z Wall Street se stal kasovním trhákem a mimo jiné výraznou měrou přispěl k tomu, že mnozí na obchodování s akciemi pohlížejí jako na šílenou a extrémně nerozumnou záležitost. To platí dvojnásob o tzv. penny stocks, tedy akciích společností s nízkou tržní kapitalizací, jejichž cena se často pohybuje v rozmezí od desítek centů po několik málo dolarů či eur.

Tak trochu jiná oblast investování

Základní problém při pochopení toho, čím vlastně penny stocks jsou, spočívá už v jejich vymezení. Navzdory svému názvu totiž většinu z nich za pár penny nekoupíte. Jak je tedy vnímat?

V zásadě lze říci, že co investor, to jiný pohled. Někteří takto označují akcie, jejichž cena na amerických trzích nepřesáhne hranici jednoho dolaru, jiní nemají tento limit tak striktní a řadí sem prakticky všechny cenné papíry, jež lze pořídit za několik dolarů. Nakonec existují i obchodníci soustředící se nikoli na cenu, ale spíše na fakt, že tyto akcie povětšinou nejsou kótovány na hlavních burzách typu NYSE nebo Nasdaq.

SEC považuje za penny stocks všechny akcie, jejichž cena nedosahuje 5 dolarů.

Oficiální regulatorní orgán – Americká komise pro cenné papíry (SEC), pak považuje za penny stocks všechny akcie, jejichž cena se pohybuje pod 5 dolary. Takovéto akcie lze totiž většinou najít mimo tradiční burzy v rámci tzv. OTCBB trhu (Over-the-Counter Bulletin Board). Kamenem úrazu však je, že tento trh po společnostech, které jsou na něm registrovány, nepožaduje zdaleka tak přísné účetní standardy jako velké burzy a spokojí se pouze ze základními údaji, vyžadovanými i ze strany SEC.

Často se jedná o sázku na slepo

Další kategorií jsou tzv. Pink Sheets, akcie původně tištěné na růžové seznamy (odtud také jejich jméno). U nich jsou účetní požadavky prakticky nulové a zjistit tak o dané společnosti jakékoli relevantní údaje je dosti složité. Pro všechny tyto akcie je přitom přirozené, že v sobě skýtají dvojí nebezpečí.

Kromě již zmíněné nedostupnosti kvalitních a snadno ověřitelných čísel o hospodaření, díky čemuž investor prakticky kupuje zajíce v pytli, se jedná především o extrémně nízký objem obchodů. Jednoduše řečeno tok těchto cenných papírů od prodejců ke kupcům je často během obchodního dne velmi nízký a neopatrnému spekulantovi se tak může stát, že skončí s hromadou akcií nekvalitní firmy, které od něj nikdo nechce koupit.

Tok těchto cenných papírů od prodejců ke kupcům je často během obchodního dne velmi nízký.

Navzdory těmto rizikům však penny stocks neustále lákají široké zástupy lidí. Ty v nich vidí především možnost vydělat velké množství peněz za krátkou dobu a s nízkým vstupním kapitálem. Nebývá totiž výjimkou, že cena těchto akcií se pohybuje skokově a při příznivých okolnostech se může i během pár dní zněkolikanásobit, což držiteli zajistí tučný zisk.

Příběhy úspěšných obchodníků

Jak již bylo řečeno, velká část investorů se penny stocks vyhýbá, existují však výjimky, které na jejich obchodování zbohatly. Pravděpodobně nejznámějším případem je Američan židovského původu Timothy Sykes.

Tento mladý muž se tradingu dle svých slov začal věnovat během svých univerzitních studií, kdy se mu pomocí nákupů levných akcií podařilo během zhruba 3 let proměnit počáteční kapitál v hodnotě 12 tisíc dolarů do úctyhodných 1,6 milionů. Sykes se následně stal celebritou, založil si vlastní traderskou společnost a začal se rovněž věnovat mentoringu. Na jeho webu tak lze získat placené přednášky o penny stocks, případně se účastnit i každoročních školicích tour, s nimiž cestuje i za hranice USA. Nakolik jsou takto získané informace užitečné, je značně individuální, na internetu lze nalézt řadu traderů, kteří jej obdivují, ale samozřejmě rovněž i takové, kteří o něm hovoří jako o podvodníkovi.

Timothy Sykes dokázal proměnit během tří let zhodnotit 12 tisíc dolarů na 1,6 milionu.

Kromě Sykesova hvězdného příkladu však lze nalézt i investory, kteří jsou méně známí a jejich zisky méně honosné, přesto však zvláště pro Čecha velice zajímavé. Do centra mediální pozornosti se tak například před třemi lety dostal Conor Bruggemann, mladý student z New Jersey, který s tradingem začal ještě na střední škole, kdy mu otec svěřil svůj obchodní účet s 10 tisíci dolary. Poté, kdy si vyzkoušel obchodování s akciemi velkých společností, se vzhledem ke zklamání s pouze drobnými zisky rozhodl pustit do penny stocks.

Podle svých slov obchodoval o přestávkách mezi vyučovacími hodinami na svém iPhonu. Postupně se mu však podařilo proměnit drobné rodinné úspory ve 300 tisíc dolarů a stát se tradingovou hvězdou.

Vyplatí se začít obchodovat s penny stocks?

Závěrem se tedy nabízí logická otázka, zdali se vyplatí penny stocks zabývat. Univerzální odpověď pravděpodobně neexistuje. Obchodování s tímto druhem akcií s sebou nese zvýšené riziko významné ztráty a není tak vhodný pro každého. Každopádně pokud se považujete za ostříleného investora a váš práh vnímání rizika a schopnosti snášet ztráty je vysoký, pak se pro vás může jednat o zajímavou příležitost. Uspět není nemožné, jak nám ukazují příběhy výše.

5 pravidel, jak obchodovat „bezpečně“ obchodovat penny stocks

Jedná se o soubor doporučení ze strany odborníků, jehož cílem je pomoci vybrat akcii, která na jednu stranu bude splňovat podmínku nízké vstupní investice a potenciální možnosti vysokého kapitálového zisku a zároveň poskytne investorovi přeci jenom trochu větší míru bezpečí než Pink Sheet.

Možná vás překvapí, že nejde o žádné zázračné techniky, nýbrž o postupy, které by měl aplikovat i kupující mnohem více známých cenných papírů. Jejich dodržování je však v této kategorii pro úspěch ještě zásadnější než třeba u prémiových a drahých blue chips.

#1 Výběr trhu – rozhodně je moudré se zaměřit spíše na akcie kótované na velkých burzách typu NYSE či Nasdaq, které po firmách požadují vyšší účetní standardy. Omezíte tak riziko nákupu zajíce v pytli.

 

#2 Výběr odvětví a země původu – při analýze je rovněž dobré kromě samotné společnosti zkontrolovat i situaci v jejím odvětví jako celku. Jedná se o dynamicky se rozvíjející obor nebo spíše upadající část ekonomiky? U některých stojí za zvážení i kontrola země původu dané společnosti, popřípadě místa, kde probíhá její ekonomická činnost. Ne vždy se totiž jedná o politicky a hospodářsky stabilní státy.

 

#3 Studium finančních výkazů – tento bod navazuje na první. Než koupíte danou akcii, je důležité zjistit, jak si na tom finančně stojí. Ideální jsou cenné papíry společností, které generují nějaký zisk, mají nízkou míru zadlužení a pravidelně o své činnosti informují. Tato data lze přitom snadno získat na webu daných burz nebo informačních portálech typu Barchart.com či Yahoo Finance.

 

#4 Reálná činnost – toto je jeden z nejdůležitějších bodů. Je potřeba se zaměřit na společnosti, které vykazují reálnou ekonomickou činnost, tedy něco doopravdy vyrábějí či poskytují skutečné služby. Investor se tak vyhne riziku tzv. shell companies, tedy firem, které existují prakticky jenom na papíře a jejichž potenciál na růst je tedy nulový.

 

#5 Studujte zprávy – před nákupem si snažte o dané společnosti vyhledat nějaké novinové titulky, které by hovořily o její činnosti či postavení na trhu. Ideální jsou prohlášení analytiků či brokerských společností, které ve svých zprávách často zdarma poskytnou alespoň základní analýzu postavení daného subjektu. Řada penny stocks jsou navíc začínající společnosti, které se například dosud věnují vývoji svých produktů, které teprve budou přivádět na trh.

Pokud se investorovi díky studiu zpráv podaří zachytit správný okamžik a produkt je úspěšný, může zajímavě vydělat. Podobným případem jsou situace, kdy se daný subjekt chystá koupit nějaká větší společnost za cenu na akcii vyšší než je na trhu

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.