Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.01.2020 7 minut čtení

Jak manipulovat davy a získávat lidi na svou stranu? Využijte těchto 5 praktických tipů Donalda Trumpa

Současný prezident Spojených států je mnohými považován za neschopného politika, který se dostal do úřadu vlastně náhodou. Ve skutečnosti však za tímto přesvědčením může být samotné Trumpovo mistrovské taktizování a psychologické hry.

Ve světě si Trump za své politické kroky moc obliby nezískal. Čeho si ale získal hodně, to jsou hlasy voličů. Ať je Trump jaký je a ať si o něm myslíme co chceme, k moci se slavný podnikatel nedostal stupiditou a už vůbec ne náhodou. Vše se zdá být tímto obchodním mistrem dokonale naplánováno.

Pokud k Donaldu Trumpovi cítíte zášť jako miliony jiných „mravokárců“, zkuste tento pocit na chvilku odhodit a pojďte se zamyslet nad tím, v čem by Trumpovo mistrovské taktizování mohlo posloužit vašemu životu a byznysu. Uvidíte, že jeho praktiky jsou nadmíru praktické.

Jakých 5 psychologických taktik tedy Trump použil, aby na svou stranu získal masy lidí a ti ho zvolili prezidentem Spojených států? A jaké si z toho vy můžete vzít ponaučení?

1. Nechte lidi podcenit vás

Působit na druhé inteligentně je vcelku snadno proveditelné. Čtěte knihy – více než dost, buďte výmluvní, působte sečtěle a elegantně se oblékejte. Když do sebe způsob vystupování a oblečení dokonale zapadnou, pak na okolí zapůsobíte jako někdo skutečně chytrý, jako člověk s určitou hodnotou.

Zato oklamat lidi ve smyslu, že jste neschopným primitivem – ač jste samozřejmě inteligentní – to už není úplně tak snadné. Možná se ptáte: „A proč by to někdo dělal?“ Důvod je ryze taktický. Získáte nad oponenty určitou výhodu. Mezitím, kdy jste vysmíváni, se můžete precizně připravit na nečekaný úder.

Trump má právě tuto vlastnost v krvi. Ve chvíli, kdy se Trumpa jeho konkurenti snaží všude pomluvit a vysmívat, on se mezitím systematicky připravuje na televizní debatu, dlouho do noci si plánuje získání hlasů pro svou kampaň nebo si dává pečlivě pozor na to, co jeho konkurenti vyslovili.

Co se může původně zdát jako školácká chyba, může být ve skutečnosti dokonale naplánovaným klamem. Ve chvíli, kdy oponent zpohodlní v ostražitosti, s ním můžete bleskově zamést. Ani si neuvědomí, jak k tomu došlo.

2. Jasně víte, co říkáte

Většina Trumpova majetku pochází z obchodování na realitním trhu. Investice do nemovitostí, stavění hotelů a center, z toho vzešlo téměř všechno jeho bohatství. Odvětví nemovitostí je prostředím, kde se každodenně vyjednává. Jedním z nejzásadnějších aspektů je porozumět tomu, kdo proti vám na druhé straně stolu skutečně sedí.

Trump přesně ví, jak a co na druhé použít. Dokonale odhaduje, ke komu promlouvá a s jakým záměrem. Je si naprosto vědom toho, co v lidech spustí emoce, co je rozzuří. Z jiného úhlu pohledu říká to, co si myslí, je bezprostřední. A to, co říká, je hlasem většiny Američanů. Nedostal se právě díky této vlastnosti do čela Spojených států? Zdá se být přirozený, působí jako člověk z masa a kostí, ne jako dokonalý politický panák.

A tací jsou přesně dnešní státníci. Jsou až moc uhlazení, falešně pečující nebo až úlisně politicky korektní. Valná většina z nich se posléze dle společnosti projeví jako bezcitný a zkorumpovaný kus něčeho slizkého. Tyto vlastnosti přesně způsobily všeobecný odpor k politice. Ať je tedy Trump jaký je, stále působí nejreálněji a běžně lidsky.

Chcete vítězit? Pak musíte nejdříve poznat své posluchače, pochopit jejich touhy. Až si získáte důvěru, zaslouženě se za vás postaví.

3. Buďte polarizující

Polarizace je v běžném slova smyslu něco odlišného. A přesně to symbolizuje například Howard Stern. Napadá vás, proč je jeho hodnota 600 milionů dolarů? Jak může mít „obyčejný“ producent a rozhlasový hlasatel takovou cenu? Jeho hodnota vězí právě v polarizaci – je jiný, dokáže proti sobě postavit tolik lidí, jako snad nikdo. Ne nadarmo Churchill pronesl, že hodnotu muže poznáte podle jeho nepřátel. A Stern jich má snad tisíce.

Inzerenti reklam vždy platí na základě množství diváků nebo počtu posluchačů. Stern si rychle uvědomil, že ti, kteří ho nejvíce nenávidí, ho paradoxně také nejvíce sledují a poslouchají. A na tomto nenávistném principu vydělal ohromné množství peněz.

Totožný postoj pochopil již dávno i Donald Trump. Jestliže se snažíte každému zalíbit, pak se nakonec nebudete líbit nikomu. Ale v případě, že si pro své zalíbení vyberete jen specifickou skupinu lidí, pak ti ostatní ignorovaní budou tu určitou pozornost závidět a rozzuří se, a z toho nakonec můžete dozajista profitovat vy i váš byznys.

Zaujmout postoj, který rozladí hodně lidí, je nakonec více než žádoucí. Získáte si více pozornosti, budete častěji zmíněni v médiích a získáte si pevnou základnu fanoušků. V případě Trumpa velké množství voličů.

4. Řekněte si o víc, než opravdu chcete

Prakticky každý, kdo o něčem smlouvá, tak ví, že první vyřčená nabídka je jen startovním bodem pro vyjednávání. Trump to díky obchodní minulosti dokonale zná, zatímco jeho oponenti ne.

Když se zamyslíte nad Trumpovými výroky nebo postoji, mohou se zdát dost radikální a nelidské. Ale když se na situaci podíváte trochu z pohledu obchodu, dojde vám, že jen nadhodil jakousi „počáteční částku“.

Trump se nakonec určitě raduje i z přijetí něčeho menšího, než co původně dramaticky v úvodu nadhodil. Trumpovi se jeho odpůrci často vysmívají, že nedosáhne toho, co si předsevzal. Jenže jemu samotnému o to ve skutečnosti ani nejde, v duchu chce to, co nakonec díky této taktice dostane.

Osoba, která vyloží na stůl první nabídku, drží i psychologicky rozpětí během smlouvání. Je to podobné jako v šachách – kdo první táhnul figurkou, ten také řídí celkový vývoj hry.

5. Uvádějte v omyl

Trump je drzý, netaktní, hlasitý a poněkud sebestředný. Alespoň jako prezident na obrazovkách. Ve skutečnosti to může být jen dokonalá hra pro diváky. Podobné taktiky mu již vyšly jako podnikateli, tak proč to nezkusit v roli státníka?

Schopnost kontrolovat to, na co se lidé zaměří, vás staví do pozice někoho s neuvěřitelnou mocí. Můžete s lidmi hrát jejich hry a mezitím s nimi hýbat jako s loutkami. V případě Trumpa to znamená, že mezitím, co se média a oponenti „honí za svým ocasem“, vy získáváte to nejpodstatnější – masy.

Tyto Trumpovy taktiky nejsou v podstatě ničím převratným, již dávní vojevůdci a panovníci z podobných principů vytěžili svůj královský majetek a hlavně moc. U Trumpa je ale zajímavé, že ho někteří považují za primitiva a hulváta, zatímco on diriguje loutkové divadlo a mění svět. Nesmí se zapomenout, že již ve svých podnikatelských aktivitách získal za pomoci podobných postojů a taktik své proslulé jméno a postavení.

Až tedy příště budete sledovat nějaký Trumpův projev či jednání, zkuste se na to podívat nezaujatě a nahlédněte pod povrch, za oponu té dokonale naplánované divadelní hry, díky které může každý získávat davy na svou stranu.

#osobnirozvoj #inspirace #manipulace #psychologie #sociologie #tipy 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
9 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
6 minut