Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.01.2020 2 minuty čtení

Zlato, palladium a ropa zažily po útoku v Íránu raketový vzestup ceny

V případě, že se bude zhoršovat situace na Blízkém východě, vzroste cena ropy. Investoři rovněž projeví zvýšený zájem o zlato a akcie některých zbrojařských firem.

Přestože letošní rok teprve startuje, ceny některých komodit již stihly zaznamenat raketový růst. Cena zlata od začátku roku do pondělí 6. ledna (10:00 SEČ) vyrostla o 3,5 procenta na úroveň 1 576,4 dolaru za troyskou unci. Chvíli se zlato prodávalo i za cenu 1 588,1 dolaru za troyskou unci. Tím zlato dosáhlo téměř sedmiletého maxima.

Podobně jako zlatu se letos daří i palladiu. Tento vzácný kov letos vzrostl na ceně již o 3,6 procenta. V pondělí 6. ledna (10:00 SEČ) se palladium obchodovalo za 2 017,8 dolaru za troyskou unci. To je jen těsně pod historicky nejvyšší úrovní.

Pozadu nezůstává ani cena ropy Brent, která se v pondělí 6. ledna (10:00 SEČ) obchodovala za 70,1 dolaru za barel. Černé zlato se od začátku roku zhodnotilo již o 6,1 procenta. Za cenovým nárůstem stojí především riziková přirážka, s kterou se na trhu s ropou kalkuluje kvůli napětí na Blízkém východě.

Vzácné kovy jsou považovány za bezpečný přístav, kam se investoři stahují v dobách zvýšeného napětí. Po zabití generála Sulejmáního existují obavy, že se začne zhoršovat bezpečnostní situace na Blízkém východě. Investoři na tuto situaci zareagovali tím, že začali nakupovat zlato a palladium. Eskalace násilí na Blízkém východě by potenciálně mohla blokovat dodávky ropy na světové trhy, proto je i u ropy patrný prudký nárůst ceny.

#investovani #zlato #ropa #palladium #komodity

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • S tou ropou to vidím stejně, pokud se jakkoliv omezí dodávky ropy cena půjde nahoru a podobné konflikty mohou omezení určitě způsobit. A u těch zbrojařských firem se to už trochu projevilo, jak jsme zmínili i v newsletteru, tak Northrop Grumman si během pátku připsal +5% a Lockheed Martin +3% a co jsem ještě zběžně mrknul na graf tak Raytheon také posílil (ale ten víceméně konstantně roste od poloviny 2019)
    +1