06.01.2020 4 minuty čtení

Sport a EMS trénink v BODY EXPRESS

Obecně využívají EMS trénink i vrcholoví sportovci. Víme o Usianu Boltovi, německé fotbalové reprezentaci, Vladimiru Kličkovi a dalších, kteří zlepšují výkon svého těla pomocí elektrických impulzů.

Vrcholoví sportovci by pomocí metody využívané v BODY EXPRESS mohli trénovat v období přípravy, ale ne těsně před vrcholným výkonem, kdy musí jen „ladit detaily“. V tomto případě by pro ně byl trénink v BODY EXPRESS příliš intenzivní. Pro rekreační sportovce je však EMS trénink skvělý vždy. Na jedné straně zvyšuje jejich výkonnost tím, že zaktivuje všechny svaly těla, a tím jim umožní podílet se na činnostech, při kterých byla aktivní jen část svalové hmoty. Tělo tedy při stejném zatížení vydrží déle nebo jej lze vybičovat k vyšším výkonům. Na druhé straně si hobby sportovci pomocí EMS srovnají svalové dysbalance vytvořené jednostranným zatížením a mohou se tak častěji věnovat svým oblíbeným aktivitám.

Ryan Bertrand

 

Krásným příkladem je „příprava“ k úspěšnému absolvování ironmana zakladatelem BODY EXPRESS, Tomášem Krmíčkem. Ten z důvodu zranění tradiční trénink na tuto náročnou trať de facto vynechal a spolehl se jen na EMS. Takto zpětně hodnotil samotný závod:

„V 7 ráno jsem stál na startu na pláži Baltského moře s jedinou myšlenkou. Dneska ten závod dokončím, i kdybych se měl do cíle doplazit!

Start! Rozběh po písku, zpěněná hladina závodníků přede mnou, skoro žádné volné místo na plavání. Skok mezi lidské sardinky a kraul. Po sto padesáti metrech se všichni budou chtít otočit kolem bójky o 90 stupňů vpravo. To jsem zvědavý jak. Hlavně se neutopit, protože nikdo nepozná, že tam najednou mezi devíti sty plavci nejsem. OK, zvládl jsem to. Teď se to trochu roztrhá a už je to jen o plavání. A taky jestli to vydrží svaly na rukách, protože vím, že nesmím unavit nohy. Po hodině a 27 minutách vybíhám z vody. Jsem šťastný, že mám první část za sebou. A překvapivě necítím nijak velkou únavu.

Na kole nesmím přepálit tempo! Těch pár získaných minut za vyčerpaný organismus před poslední disciplínou za to nestojí. A hlavně jíst, ať mi nedojde energie. Šest 30 km okruhů s celkovým převýšením 1400 metrů je dlouhých. Fakt! V posledním kole zpomalit, nacpat do sebe další tyčinky a banány, ať je tělo před maratonem v rámci možností připraveno.

Poslední disciplína. Po 8 hodinách výkonu vybíhám na maratonskou trať. 42,2 km. Uvidíme, co na to kolena, kyčle, kotníky, záda a vše ostatní. První půlku maratonu běžím, jen na občerstvovačkách jdu, abych dokázal vypít vodu a kolu a nepolil se. Od 26. km si musím dávat dílčí cíle. Když to bude do kopce, můžu jít. Když budou okolo trati diváci, musím běžet. A diváci jsou skoro všude, ach jo. Nebo spíš super! To je to, co mě drží v tempu. I když prší, všude okolo tratě jsou diváci a povzbuzují úplně každého. Nádhera! Posledních 10 km je pro plosky nohou očistec. Ale klouby jsou překvapivě v pořádku. Svaly je drží na správném místě. Svaly drží. Nevypověděly poslušnost. Samozřejmě jim chybí energie, ale to je po 12 hodinách logické. Vbíhám do cíle a naplno si to užívám. Boží!

Jakmile odezní endorfiny a nadšení z dokončení nejdelšího závodu v mém životě, začínám přemýšlet. Jak je možné, že jsem dokázal dokončit dlouhý triatlon prakticky bez tréninku vytrvalosti a jednotlivých disciplín? Jediná logická odpověď je, že díky EMS. Díky komplexní připravenosti svalů na výkon. Všech svalů. I těch, které bych normálně nebyl schopen natrénovat.

Rozhodně však neberte Tomášovi zážitky jako návod, jak se připravit na extrémní výkon. Ani on nebyl na svoji (ne)přípravu hrdý. Jen určitá nepřízeň osudu mu ukázala, jak klíčovou roli ve sportu hraje perfektní svalová připravenost. A že nás svalově vyrovnané a natrénované tělo dokáže podržet i v takových situacích, kde by normálně muselo selhat. A že za ty natrénované svaly vděčí EMS tréninku.“

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.