14.05.2019 4 minuty čtení

Kdo jsou záhadné velryby ve světě bitcoinu a mohou opravdu manipulovat s jeho cenou?

Ve světě bitcoinu existují záhadné velryby – jednotlivci, kteří vlastní ohromné množství této kryptoměny. Jsou již dlouhou dobu předmětem spekulací a úzkosti nemalého počtu investorů. Výzkum provedený společností Chainalysis se zaměřil na identitu těchto velryb a jejich reálný vliv na kryptoměnový trh.

Studie forenzní kryptoměnové firmy zkoumala 32 největších velryb, které dohromady drží více než milion z přibližně 17 milionů Bitcoinů, které jsou doposud vytěženy. Nejmenší z těchto velkých hráčů pak drží kolem 12 tisíc mincí, zatímco největší více než 85 tisíc bitcoinů v současné hodnotě přes 600 milionů dolarů.

Není velryba jako velryba

Společnost dokázala klasifikovat 32 velryb do celkem čtyř kategorií. Patří mezi ně také tři „kriminální velryby“, které se dostaly ke kryptoměně před lety, když byl bitcoin ještě známý hlavně jako měna využívaná k provádění nezákonných transakcí na internetu. Tito tři jedinci drží podle Chainalysis celkem 12,5 procenta ze zmíněného milionu Bitcoinů. Zároveň panuje podezření, že jedna z těchto osob je v současné době ve vězení, čili s minimální šancí trh nějak ovlivňovat.

Pro investory je však určitě zajímavější kategorie „velryba obchodník“. Ty vstoupily na trh s bitcoinem převážně v roce 2017 a aktivně nakupují a prodávají bitcoiny. Těch je podle ekonoma Kima Grauera 9, mezi velrybami v současnosti drží podíl přibližně 33 procent a jedná se o téměř výhradní kupce, kteří nakupují bitcoin ve chvílích, kdy jeho cena klesne. Neexistují však důkazy o tom, že tak konají ve vzájemné shodě.

Nedostatek důkazů podkopává podezření mnoha odborníků, že jsou velryby schopné na pozadí manipulovat s jeho cenou. Kromě toho, že jich je také poměrně malý počet, dokázala forenzní kryptoměnová společnost identifikovat, že 3 z nich obchodují výhradně na asijských burzách.

Grauer rovněž říká, že mnoho bitcoinových peněženek objevujících se na tzv. „Rich Listech“, které jsou zdrojem intenzivních spekulací amatérů, nejsou velryby. Místo toho se jedná o zůstatky v držení kryptoměnových burz a jiných obchodních institucí, které je využívají v průběhu svých každodenních finančních operací.

Další dva typy velryb se opět vyznačují jinou přítomností na trhu než jejich druhý zástupce. „Těžařské velryby“, kterých je pravděpodobně 15 a drží dohromady podobné množství bitcoinů jako „obchodnické velryby“, jsou jedinci, kteří shromáždili velké množství mincí v době, kdy byla jejich těžba ještě poměrně snadná a levná (i když někteří se k bitcoinu mohli dostat i jinou cestou než těžbou). Chainalysis říká, že opravdu zřídkakdy prodávají malé části ze své držby, jinak je tato skupina velryb jednoznačně nakloněná k dlouhodobému držení bitcoinu.

Poslední skupinou je 5 „ztracených velryb“ v jejichž držení je zbývajících 21,2 procent z milionu bitcoinů v držení velryb. Jsou to jedinci, kteří shromáždili velké množství bitcoinu v raných dobách jeho fungování, ale díky své neschopnosti či neopatrnosti přišli o klíče ke svým peněženkám. Jak už jsme informovali dříve, podle studie Chainalysis je takto nenávratně ztraceno 4 až 6 milionů bitcoinů.

Jak Chainalysis velryby objevilo?

K identifikaci velryb ve své studii forenzní společnost nehledala peněženky s velkým objemem bitcoinů, naopak místo toho aplikovala techniku nazvanou „analýza společných výdajů“ na veřejně dostupný blockchain bitcoinu. S využitím tohoto postupu dokázala identifikovat skupiny peněženek, které budou patrně patřit stejné osobě.

Studie Chainalysis však také obsahuje některá důležitá „ale“. Jednak nebrala v potaz možnost, že některé velryby držící větší počet peněženek budou dostatečně invenční, aby zabránily své detekci, a především studie nezahrnuje největší velrybu ze všech: Satoshi Nakamota, anonymního zakladatele (plul. i sing.) bitcoinu. Satoshiho jmění, rozptýlené v mnoha peněženkách, představuje samo o sobě více než milion bitcoinů, o kterých analytická společnost předpokládá, že budou navždy ztraceny.

Sečteno a podtrženo

Podle závěrů studie se dá říci, že role velryb na trhu s bitcoinem je pravděpodobně přeceňovaná. 32 největších velryb kontroluje okolo 6 procent nabídky, přičemž číslo klesne na 4,6 procenta, pokud vezmeme v potaz i ztracené bitcoiny.

Ještě důležitější je, že jen malá část z těchto velryb je pravidelně aktivními účastníky trhu, a když už obchodují, nejedná se o žádné koordinované kroky, ale spíše chování, které podporuje dlouhodobou hodnotu bitcoinu.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.