06.01.2020 3 minuty čtení

Zapomenutí hrdinové - ,,Zpívající mstitel" Anderson likvidoval kulometná hnízda a pobrukoval si do rytmu

Charles Anderson, rodák z Jižní Afriky nositel Viktoriina kříže, má na kontě několik ,,drzých" kousků na bojišti. Při jednom z nich dokázal sám zničit dvě kulometná hnízda. A co je možná zajímavější, jeho akci doprovázel zpěv.

Charles Anderson patří mezi ty méně známé hrdiny, i když bojoval ve dvou světových válkách a byl oceněn řadou vyznamenání za osobní statečnost. Rodák z Jižní Afriky měl rovněž velmi barvitý a zajímavý život. Narodil se v roce 1897 v Kapském městě skotským rodičům a vzdělání nabyl v Keni a Velké Británii, po první světové válce, kde byl nasazen v rámci kampaně ve východní Africe, původně pracoval jako farmář v Nairobi, tam se stačil v roce 1931 oženil s Australankou Edith Toutovou. Poté se pár usadil v Austrálii.

Když zanedlouho však vypukla druhá světová válka a Anderson, musel narukovat znovu. V únoru 1941 byl vyslán do Britského Malajska, kde musel svádět boje s Japonci, kteří do kolonie vyslaly své invazní jednotky. Anderson nejenže bojoval, ale také cvičil obránce Malajska, mezi nimiž byli Indové či Australané. Anderson tak názorně ukázal svým spolubojovníkům, jak ,,správně" zacházet s bajonetem, či jak zastřelit nepřítele rychle na krátkou vzdálenost. Tyto schopnosti však nezabránily tomu, že nakonec strategický důležitý Singapur padl a Anderson se musel se svou jednotkou z Malajského poloostrova postupně stáhnout.

To na druhou stranu neznamenalo konec bojů, protože Anderson se angažoval v bojích u řeky Muar v lednu 1942. Zdejší podmínky Andersonovi a dalším vůbec nanahrávaly, protože Japonci útočili také ze vzduchu, navíc se napodařilo dosáhnout spojenecké linie u malajského města Parit Sulong. Zde se však Anderson vytasil se svým,,majstrštykem", když prokázal velký kus válečného hrdinství.

V jedné z bitev vedl přímo frenetický útok proti nepříteli a dokázal sám zničit dvě kulometná hnízda pistolí a několika granáty. Při této akci si dokonce zpíval píseň ,,Waltzing Matilda". Anderson si pak vyřizoval účty s horlivými Japonci v několika dalších krvavých ,,bajonetových" soubojích. Jeho schopnosti však nezabránily tomu, že se dostal v roce 1942 do zajetí, kde strávil další tři válečné roky. Na konci války pak byl Anderson repatriován do Austrálie.

Po válce Anderson zamířil možná poněkud překvapivě do politiky. V roce 1949 získal mandát v australské Sněmovně reprezentantů a v politice setrval po mnoha peripetiích do roku 1961. Přesunul se následně do Canberry, kde v roce 1988 ve vysokém věku 91 let umírá. Anderson se řadí k jednomu z nejstatečnějších vojáků, který však není širší veřejnosti příliš znám. Přitom byl oceněn řadou vyznamenání, například Viktoriiným křížem, Vojenským křížem, Britskou válečnou medailí či Pacifickou hvězdou.

 

Více článků o historii, komerční bezpečnosti, BOZP a obranném průmyslu najdete na securitymagazin.cz

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.