3 minuty čtení

Hloupý Honza a zkáza Titaniku

O svátcích jsem v televizi náhodou narazil na film Titanic. Asi jsem držitelem světového rekordu, protože jsem ho dosud neviděl. Ale právě díky tomu jsem ho mohl pozorovat se znalostí toho, co o něm napsal Randy Gage.

Ten ho v knize Proč jste tak hloupí, nemocní a bez peněz nazval nejvíce otupujícím snímkem, který byl kdy natočen. Čirou manipulací, vytvářející a potvrzující negativní postoje.

A opravdu. Na horní palubě lidé plní zášti a pohrdání, k pasažérům v podpalubí i k sobě navzájem. A dole chudí, kteří se úžasně baví. Přijde náraz do ledovce a co se stane? Chudé zavřou v podpalubí, zatímco bohatí nastupují do člunů. Ten největší bohatý padouch ještě vyrve matce z náručí dítě, aby se tam dostal. Na závěr pak hrdinka příběhu hodí do moře šperk, který mohla dát vnučce za všechnu tu péči, jež jí věnovala. Ale zřejmě jí nechce zkazit život.

Proč jsou v pohádkách bohatí většinou zlí a proč nakonec vždy vyhrají chudí?

Poselstvím tohoto filmu, které si možná ani neuvědomíte, je, že bohatí jsou špatní, že když budete mít peníze, váš život bude smutný. Autoři ho tak nenatočili proto, že by měli stejné přesvědčení, ale protože zkrátka vědí, že to u většiny diváků zabere. Připomeňme si, že mezi chudé můžeme podle Paretova pravidla zahrnout až 80 % lidí. Není tedy důvod pro pár boháčů, kteří ještě ke všemu nemají na kino čas, točit filmy ukazující svět pravdivě a bez předsudků.

Nedávno se kdosi na sociální síti ptal, proč jsou v pohádkách bohatí většinou zlí a proč nakonec vždy vyhrají chudí. Je to pravda? Jsou i dnešní bohatí všichni do jednoho padouši?

Vraťme se ještě k Paretovu pravidlu. Chudých vždy bylo a je na světě mnohem víc než bohatých. Těžko můžeme čekat, že těm, kteří se mají lépe než oni, budou tleskat a držet palce. A v dnešních dobách, kdy se otevírají široké možnosti úspěchu téměř každému, je to zase pro někoho dobrá výmluva, proč zavřít oči, aby ty dveře k bohatství neviděl.

Zajímavé ovšem je, že Honza v mnoha pohádkách nakonec získá polovinu království nebo hromadu zlaťáků. Většinou díky fištrónu, ne nějaké dlouhodobé námaze. A v současnosti zase nikdo z chudých nepovažuje za špatné vyhrát miliony v loterii. Když se na ni ovšem podíváme z etického hlediska, výhra se skládá z peněz jiných chudých, kteří se jich museli vzdát, a možná to pro ně bylo i hodně bolestné. Je proto lepší peníze poctivě vydělat, než je vzít druhým.

Doporučuji tedy nedělit lidi na bohaté a chudé, ale na aktivní a pasivní. Protože pak dojdeme k spravedlivějším závěrům. Přestaneme věřit filmům, jako je Titanic. Případně pohádkám, pokud to ještě někdo tak má. A začneme se rozhlížet po lidech, se kterými můžeme žít aktivně.

#osobnirozvoj

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zajímavý pohled. Zrovna na tom Titanicu zemřelo mnoho bohatých, ale zároveň nesmírně "aktivních" lidí. Jsou známy případy některých věhlasných podnikatelů na palubě, kteří zachránili své partnerky, ale dobrovolně na lodi zůstali, aby nezabrali místo nějaké ženě, protože to považovali za zbabělé. Viz. třeba Benjamin Guggenheim. Ale byli tam i tací muži, kteří se na člun stejně jako ve filmu dostali, protože pohrozili násilím, nebo zacinkali penězi. A někteří si pak za to dokonce šli sednout do chládku. Film mě nikdy moc nebavil, při zpracování reálných událostí mám rád buď co nejvěrnější zpracování, nebo rovnou dobrý dokument. Takže na záležitosti jako Titanic nebo Pearl Harbor s Affleckem mě moc neužije.
    +1
  • Zajímavé zamyšlení. Popravdě mě teto výklad Titaniku nikdy nenapadl, ale když si to tak zpětně přehrávám... Tak na tom něco bude.
    +1
    • Já jsem měl výhodu, že už jsem se na něj díval "poučený" :-)
      0