4 minuty čtení

Dávat lidem 500 dolarů měsíčně jen tak bez práce? Tento mladý starosta věří, že to bude fungovat

Základní nepodmíněný příjem je v posledních letech velmi diskutovaným tématem, které, jak už to tak bývá, rozděluje společnost na dva tábory. Bude mít automatický příjem motivační efekt, nebo naopak celá společnost zleniví?

Michael Tubbs je mladý progresivní politik, který se už jako teenager rozhodl, že chce promlouvat do směřování své komunity i regionu. Ve 22 letech proto kandidoval do rady kalifornského města Stockton, aby se i díky podpoře slavné Oprah Winfrey stal jedním z nejmladších zastupitelů v historii Spojených států.

Tím však jeho snaha neskončila a v roce 2016 se po suverénním vítězstvím (a tentokrát díky podpoře od Baracka Obamy) postavil jako starosta do čela města, které má stejně obyvatel, jako třeba naše Brno, tedy kolem 300 tisíc.

Dnes devětadvacetiletý Tubbs v sobě nezapře svou demokratickou příslušnost a podle toho také směřují jeho kroky ve vedení města. Tím nejodvážnějším je zatím testování základního nepodmíněného příjmu pro chudé obyvatele Stocktonu.

500 dolarů za nic, bude to fungovat?

Mladý starosta už v roce 2018 začal mluvit o tom, že by chtěl v rámci „svého“ města zavést základní nepodmíněný příjem, aby tím pomohl těm nejchudším obyvatelům, kteří si často nemohou dovolit ani základní lékařskou péči. Ve Stocktonu totiž žije hrozivých 22 % obyvatel pod hranicí chudoby.

Tubbs proto ve spolupráci s celostátní organizací Economic Security Project připravil program, který 125 náhodně vybraným chudým rodinám garantuje nepodmíněný měsíční příjem ve výši 500 dolarů po dobu 18 měsíců. 

Celá akce tak vyjde na částku lehce přes jeden milion dolarů, která bude hrazena financemi z fondu Economic Security Project, kterému shodou okolností předsedá spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes, a také od soukromých dárců, mezi kterými je například spoluzakladatel Instagramu Mike Krieger.

„Lidé nejsou líní a částka 500 dolarů není tak vysoká, aby dokázala nahradit práci. Je však dostatečně vysoká, aby lidem pomohla pokrýt důležité výdaje a dodala jim sílu k práci,“ říká mladý starosta Stocktonu k odvážnému projektu a dodává, že díky této částce si mohou nejchudší obyvatelé dovolit nejen lékařskou péči, ale také školní pomůcky pro své děti či dostatek kvalitního jídla.

Celý program byl oficiálně spuštěn v únoru 2019 a v říjnu byly zveřejněny první výsledky, které ukázaly, že v průměru jde 40 % z těchto peněz na jídlo, čtvrtina na oblečení a vybavení domácnosti, kolem 10 % příjemci utratí za provoz automobilu a zbývající finance jdou do zdravotní péče, pojištění či volnočasových aktivit.

"Lidé nejsou chudí, protože by si to vybrali. Nejsou chudí, protože nepracují. Nejsou chudí, protože jsou líní. Jsou chudí, protože tak je náš systém nastavený." Sukhi Samra, vedoucí programu města Stockton

Deník San Francisco Chronicle mluvil s jednou z vybraných obyvatelek, Lorrine Paradelovou, která je samoživitelkou ze dvěma dětmi a dříve musela dělat dvě práce najednou, aby nekompletní rodinu uživila. Přesto prý byla v neustálém stresu z placení účtů a chybějících základních potřeb, zejména pro její děti.

"500 dolarů měsíčně není moc, ale opravdu mi to pomohlo. Nechala jsem si díky tomu jen jednu práci a mohla se díky tomu vrátit do školy, abych si dodělala bakalářský titul. Také díky tomu mohu věnovat více času svým dětem a dopřát jim aktivity, které bychom si jindy dovolit nemohli," řekla dnes už spokojená obyvatelka Stocktonu s tím, že až podpora ustane, bude moci v tomto novém režimu pokračovat.

Jak ovšem starosta Michael Tubbs přiznává, opravdu relevantní výsledky můžeme očekávat až po skončení celého experimentu v srpnu letošního roku, v té době už by měl být k dispozici dostatečný objem dat. Mnozí kritici však namítají, že takto malý a navíc pečlivě vybraný vzorek obyvatel nemůže relevantní data poskytnout.

A najdou se i tací, kteří za tím vším vidí mnohem víc, než jen snahu politiků pomoci těm nejslabším obyvatelům v nouzi. Například Steve Smith z kalifornských zaměstnaneckých odborů říká, že se jedná o "trojského koně" technologických firem, aby se tak co nejvíc urychlil přechod ekonomiky na nové technologie a automatizaci, která nepochybně bude mít za následek více nepracujících obyvatel.

#ubi #universalbasicincome #nepodminenyprijem #politika #politics #podpora #usa

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Osobně si myslím, že to je předně snaha, jak v Americe zmírnit rozevírající se nůžky mezi bohatou a chudou třídou než přímo příprava na přechod k automatizaci. Třeba ve zmíněném LA rapidně roste procento lidí bez domova, kde chodníky jsou doslova lemovány stany. Vypadá to, že v USA to začínám být dost seriozní problém a proto se spousta politiků snaží přijít s nějakým inovativním řešením.
    0
  • Zní to dobře, ale trochu se bojím, co s těmi rodinami udělá ukončení experimentu. Najednou budou mít v rozpočtu o 11 000 míň. O 11 000, na které už byli zvyklí a dost možná bez nich potom nebudou schopni fungovat.
    0
    • Asi jako vždycky to bude "kus od kusu". Třeba tahle paní se rychle dala na studium, aby si po skončení programu mohla říct o lepší místo a tím ztrátu financí dorovnat. To je ideální varianta. Ale pokud někdo nezmění svůj přístup a jen si bude celých 18 měsíců dopřávat lepší jídlo a oblečení, spadne do toho znovu. Mě u těchto snah chybí větší apel na vzdělávání. To je základ všeho a přesně těmto lidem by to pomohlo se v životě někam posunout.
      +2