02.01.2020 4 minuty čtení

4 nejlepší rady Andrewa Carnegieho, druhého nejbohatšího člověka v historii

„Stanovujte si největší možné cíle“, jedna ze zásad, kterými se řídil Andrew Carnegie. Tento pozoruhodný podnikatel žil ve druhé polovině 19. století a je považován za druhého nejbohatšího člověka historie. Můžeme se od něj mnoho učit dodnes.

Jméno Andrew Carnegie už jste pravděpodobně někdy slyšeli. Tento skotský obchodní magnát a ředitel ocelářské společnosti už je dlouhá léta vzorem mnoha lidí, kteří začínají s málem.

Carnegie sám totiž svou kariéru začal jako dělník v továrně na cívky. Díky své inteligenci, obchodnímu duchu a píli ale nakonec vybudoval impérium, které bylo ve své době největším a nejziskovějším průmyslovým podnikem na světě. Nakonec ho prodal za 400 milionů dolarů, což byla do té doby největší finanční transakce historie.

Tady jsou čtyři rady od Andrewa Carnegieho, které platily v 19. století a platí i dnes.

1. Soustřeďte se na činy místo slov

„Jak stárnu, už nepřikládám váhu tomu, co lidé říkají. Místo toho se soustředím na jejich činy.“

To je v současnosti z mých nejoblíbenějších citátů. Mluvení je snadné, ale naplňovat svá slova nedokáže každý. Soustředit se na činy místo slov není důležité jen u ostatních, ale především u sebe. Nechápejte mě špatně, diskutování o tom, co chcete dělat, vám může v mnohém pomoci, ale jediné, na čem opravdu záleží, jsou nakonec činy.

2. Hrajte si

„Kde je málo smíchu, je i málo úspěchu.“

Pokud se snažíte uspět tak moc, že se z vašeho života stává noční můra, něco je špatně. Když po něčem opravdu toužíte, je velmi snadné sklouznout k posedlosti. Jakmile nad tím stále přemýšlíte a neděláte nic jiného, než že tvrdě dřete, hrozí vám vyhoření. Také je to skvělý způsob, jak si věci zkomplikovat. Usnadněte si to. Nesoustřeďte se jen na své velkolepé plány. Nebuďte nervózní z toho, že u nich ještě nejste. 

Při cestě k naplnění svých ambicí byste se měli bavit. Udržet si pozitivní a hravý přístup k činnosti samotné i k vašim spolupracovníkům. Neberte se tak vážně. To vám nejen pomůže odvádět dobrou práci, ale také vám to usnadní zvládnutí případných neúspěchů.

3. Zůstaňte u jedné věci

Lidé, kteří uspěli, jsou ti, kteří si vybrali jen jednu cestu a jdou po ní.“

Nejlepší cesta k neúspěchu? Snažit se dělat moc věcí naráz. Pro něco se nadchnete a za měsíc je to pryč? Když to začne být komplikované, tak raději zkusíte něco jiného? Takhle budete mít úspěch stále v nedohlednu. Abyste opravdu zjistili, jestli vás něco naplňuje a jste v tom dobří, musíte u toho vydržet déle než jen pár měsíců. Zkuste toho víc, ale jakmile najdete to, co vás opravdu baví, už u toho zůstaňte.

4. Motivace musí vycházet z vás

„Lidé, kteří se nedokáží vnitřně motivovat, jsou předurčeni k průměrnosti. Bez ohledu na to, jak moc jsou talentovaní.“

Pokud se zabýváte podnikáním a seberozvojem, určitě víte, že máme motivaci vnitřní a vnější. A že ta vnější není dlouhodobě udržitelná. Carnegie věřil, že jediný člověk, který vás může motivovat, abyste dokázali dlouhodobě dělat věci, které vás přibližují k cíli, jste vy sami. Ano, motivace a podpora od ostatních je dobrá, ale ani vaši přátelé a rodina u vás nebudou 24 hodin denně.

A já ještě dodávám to, co s o motivaci příliš neříká, a sice že je to vaše vlastní rozhodnutí. Musíte si racionálně odůvodnit, proč děláte to, co děláte a rozhodnout se, že budete motivovaní. Můžete hledat inspiraci v knihách, článcích a u svých blízkých, ale hlavní je znát SVOU osobní motivaci. Motivace se paradoxně dá natrénovat a časem se v sebemotivaci zlepšit. Udělejte si z motivace návyk, který si zautomatizujete.

#osobnirozvoj #seberozvoj #andrewcarnegie #motivace #inspirace #tipy #rady

 

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.