09.10.2018 6 minut čtení

Jeff Bezos ve spolupráci s Airbusem právě oznámili „Závod o dobytí Měsíce“

Potom, co jsme mohli vidět na Mezinárodním astronomickém kongresu v roce 2016 Elona Muska, jak odhaluje svůj plán na kolonizaci vesmíru a loňském kongresu, kde popisoval své záměry na vybudování a nasazení „Big Falcon Rocket“, se veřejnost obávala, že bude letošní ročník astronomického kongresu zklamáním. Poprvé za tři roky chyběl na kongresu, který se konal minulý týden v Brémách, Elon Musk, aby nás opět ohromil svým novým geniálním plánem. Nakonec však ale bylo co oznamovat.

Kdo obdrží četné finanční odměny?

Nejvýznamnější oznámení, které zaznělo na Mezinárodním astronomickém kongresu, se týká skutečnosti, že Airbus a CEO Amazonu Jeff Bezos, který je také mimo jiné vlastníkem a zakladatelem soukromé vesmírné společnosti Blue Origin, uzavřeli spolupráci, aby vytvořili neziskovou organizaci podporující vyvinutí inovativních řešení na kolonizaci Měsíce.

Spolu se dvěma zmíněnými společnostmi bude součástí korporace i Evropská kosmická agentura, Mexická vesmírná agentura a francouzská stavební společnost Vinci Construction, která se zabývá projekty na těžbu nerostných surovin, stavbu vodní infrastruktury a obnovitelné zdroje s cílem využití těchto technologií k rezidenčním i komerčním účelům.

Mezinárodní nezisková organizace má za cíl vyvinout inovativní řešení na kolonizaci Měsíce.

Nově vzniklá společnost The Moon Race NPO gGmbH, vyhlašuje pětiletou soutěž „Moon Race Competition“ (MRC), která je zaměřena na nalezení řešení, jež pomohou astronautům s následujícími problémy:

 
  • Extrahování vody z povrchu měsíce pro pití, dýchání (kyslík) a raketové palivo (směs tekutého kyslíku a vodíku).
  • Výroba užitečných zařízení z ložisek lunárních regolitů (vrstva nezpevněného, různorodého horninového materiálu, který pokrývá celistvé podloží) a kovů.
  • Využití lunárních minerálů a měsíční vody k pěstování potravin.
  • Generování dostatečného množství energie, aby byly veškeré plánované projekty vůbec proveditelné.
 

Jak můžete vidět výše, v rámci neziskové organizace se bude pracovat na řešení zdrojů jídla, vody a energie, aby mohl být zajištěn život na jediné přirozené družici Země. Jakmile bude dosaženo vyřešení těchto základních problémů, bude se postupovat směrem k vyvinutí stavebních materiálů a získávání dalších cenných zdrojů z povrchu měsíce, které jsou potřebné k rozšíření lidské stopy na měsíci či případnému poslání nerostného bohatství zpět na Zemi.

 

Časová osa

MRC bude, jak už bylo řečeno, běžet 5 let a bude vyplácet speciální finanční odměnu za splnění každého specifického milníku:

 
  • Počátek roku 2019 – MRC bude požadovat návrhy od společností, které se chtějí soutěže zúčastnit, jejich časovou náročnost a případně odhalí finanční odměnu, která bude na společnosti čekat v případě úspěchu.
  • Konec roku 2019 – MRC oznámí na příští Mezinárodní astronautické konferenci ve Washingtonu, kteří žadatelé o účast v soutěži byli schváleni.
  • 2020 – Žadatelé předloží prototypy své technologie na důkaz dodržování koncepce, přičemž slibné prototypy budou moci získat finanční odměny.
  • 2021 – Účastníci soutěže otestují své prototypy v simulovaném měsíčním prostředí, aby získali další finanční ocenění a mohli tak dále rozvíjet svou technologii
  • 2023 – O dva roky později by již měli mít žadatelé připraveny provozní jednotky svých zařízení ke startu.
  • 2024 – Vypuštění zařízení na měsíc a získání konečné finanční odměny.
 

Během pětiletého vývoje zařízení slibuje Moon Race poskytnout účastníkům podporu a poradenství, přístup k experimentálním zařízením a peněžní odměny. Tímto způsobem by měla zastřešující společnost fungovat nejenom jako organizátor soutěže, ale také jako typ technologického inkubátoru.

Kdo se bude účastnit – co to znamená pro investory?

Podle dostupných informací se bude soutěž zaměřovat na startupy a malé, případně střední podniky po celém světě, což naznačuje, že peněžní odměny pravděpodobně nebudou dostatečně velké, aby zaujaly i obry vesmírného průmyslu, jako jsou SpaceX nebo United Launch Alliance (joint venture podnik společností Boeing a Lockheed Martin). Spíše se bude jednat o částky, které přitáhnou firmy velikosti Made in Space (řešení nulové gravitace, 3D tisk), Planetary Resources (vesmírná těžba) nebo Bigelow Aerospace (vesmírné ubytování).

Moon Race přislíbila účastníkům soutěže podporu a poradenství, přístup k experimentálním zařízením a peněžní odměny.

Samozřejmě, protože jsou tyto společnosti v současné době ve svých raných stádiích fungování, je nepravděpodobné, že by v nich v nejbližší době získaly podíly nějaké veřejně obchodovatelné společnosti. Alespoň s počátku tedy zde nebude příliš prostoru pro přímé investování.

Proč bychom se tedy měli o vesmírný závod zajímat?

Pokud se závod o dobytí měsíce skutečně vydaří a dojde k vyvinutí nových technologií, které umožní realizaci lunárního průzkumu případně zužitkování měsíčních zdrojů, bude se jednat o projekt, který jednoznačně stojí za vaši pozornost. V tiskové zprávě, kde Blue Origin oznamuje svou účast v MRC, společnost říká, že jí jde především o podporu společností hledající cestu na povrch měsíce.

Cílem Blue Origin pravděpodobně bude, vytvoření dostatečné zákaznické základny pro vlastní vesmírné zařízení.

Samotný Blue Origin však momentálně vyvíjí vesmírné zařízení, které by se v budoucnu mělo pyšnit velkou kapacitou užitného zatížení – Blue Moon Lander, jenž by mělo do budoucna přistát na měsíci, využívat tamější zdroje, a především je dopravovat zpět na Zemi. Cílem participace Blue Origin na soutěži pravděpodobně tedy je, vytvořit, minimálně pro Blue Moon Lander a možná i pro svou raketu New Glenn, dostatečnou zákaznickou základnu.

A co se týče ostatních společností, tak pokud se MRC podaří objevit nadějné startupy s přelomovými novými technologiemi, je dost možné, že se větší společnosti rozhodnou vlastnicky vstoupit do těchto startupů a začlení je do svých vlastních veřejně obchodovatelných byznysů, což už potom stojí za pozornost.

Jedná se o nově vznikající svět vesmírného investování a možná i trošku jiný svět, než ve kterém jsme sami vyrůstali.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.