31.12.2019 3 minuty čtení

Tento výjimečný citát Billa Gatese je přesně tím, co pro vstup do nové úspěšné dekády potřebujete

Přemýšlíte, jak vstup do nové dekády pojmout a co si na dalších 10 let naplánovat? Zdá se to jako příliš dlouhá doba, ale Bill Gates ji vidí jako lepší horizont, než jen příští nebo ten následující rok.

Citovat Billa Gatese lze donekonečna. Jen jeden jeho citát se však nyní hodí zcela perfektně. Chystáte-li se Nový rok zahájit produktivně, s řadou předsevzetí a nezastavit se až do 31. prosince, ještě chvíli vydržte a zkuste se zamyslet nad těmito slovy:

Lidé vždy příliš přeceňují změnu, ke které dojde v následujících dvou letech a naopak příliš podceňují změnu, ke které dojde během následujících deseti let. Nenechte se unést nečinností.

Dvě krátké věty a přece v sobě ukrývají hloubku, která má na každé z jejich mnoha úrovní trochu jiný význam. Z pohledu byznysu a pracovního nasazení z nich asi nejvíc vyvstávají tyto dvě myšlenky:

Nebudujte činnosti, ale systémy

Když si plánujeme cíle pro další rok, zpravidla se zaměřujeme jen na jednotlivé akce: "Pokud se budu věnovat této činnosti, přinese mi to tento výsledek." Takový přístup je skvělý pro krátkodobé cíle, ale neudržitelný pro snahu o dlouhodobou změnu. Co když kýženého cíle v předem stanoveném čase nedosáhnete? Jste připraveni na to, že se svět mezitím, než svého cíle dosáhnete, může změnit? Nebo že se jednoho dne probudíte a zjistíte, že se vaše vysněná cílová páska posunula trochu jiným směrem?

Při rozjímání o dalším desetiletí bychom se měli zaměřit spíš na budování nových systému: "Vytvořením tohoto postupu/praxe podpořím nasměrování k tomuto cíli." Není to jen o přítomnosti a následujících 12 měsících. Jde o investici do idejí, které možná nepřinesou výsledky nyní, ale mohou mít v budoucnu obrovský dopad. Je to o budoucnosti.

Vždy myslete na složené úročení

Odbornice na time management Laura Vanderkam má na to výborný termín: časová dividenda. Vysvětluje jej takto:

"Některé věci, které konáme nyní, pro nás mohou v budoucnu náhle začít otevírat zcela nové prostory a možnosti. Tyto časové investice přinášejí své ovoce zas a znovu podobně, jako nám vlastnictví akcií přináší každoroční dividendy."

Čas strávený kultivováním vztahů s vašimi klienty, učením se novým specifickým schopnostem nebo posilováním vašeho těla má vždy stejný význam. Všechny tyto činnosti vám na začátku za mnoho dřiny a práce nabídnou odměnu jen v podobě malé ceny útěchy. Jejich opakováním se však na sebe jednotlivé pokroky začnou postupně skládat, až jednoho dne klidně i mnohonásobně převáží investovanou práci.

Když se něčemu naplno věnujete, vaše práce nemizí do žádného vakua. Pomalu a tiše se akumuluje, byť to na první pohled nemusí být vůbec vidět, až si hromada práce a minimální odměna postupně prohodí role.

Nelámejte si hlavu s předsevzetími pro příští rok. Kde chcete být za deset let, až budeme slavit vstup do 30. let 21. století? Víte to? Skvělé, a nyní se z tohoto stavu pokuste pozpátku dostat zpět do dneška.

#osobnirozvoj #novyrok #predsevzeti #planovani #cile #prace #kariera #cas #timemanagement #zmena #gates #citat

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.