3 minuty čtení

„Köpskam“, nové švédské slovo, které může ohrozit módní průmysl, tak jak ho známe

Může se zdát, že klimatická krize ovlivňuje naše myšlení jen pramálo, ale jinde na světě – například ve Švédsku, úplně mění chování spotřebitelů. Právě teď je na vzestupu hnutí, které se dívá shora na přirozenou nezodpovědnou povahu konzumerismu.

Ve Švédsku poslední dobou vzniká stále více neologizmů, které odkazují na problémy životního prostředí. Máme například „flygskam“ neboli „flight-shaming“, čímž je myšlena hanba, kterou prožívají lidé volící tento neekologický způsob dopravy. 

Pro označení lidí, kteří sice letadlem létají, ale stydí se to přiznat, vzniklo slovo „smygflyga“, které by se doslovně dalo přeložit jako „potutelné létání“. A v nedávné době se do trojice přidalo ještě slovo „köpskam“, které vyjadřuje stud spojený s nakupováním nebo konzumerismem.

Podle CEO výzkumné společnosti HUI Research, Jonase Arnberga, je pravděpodobné, že je pouze otázkou času kdy se z „köpskamu“ stane celosvětově rozšířený koncept.

Termín, který má původ ve stejné zemi jako samotná šestnáctiletá stávkující aktivistka Greta Thunberg, se používá především v kontextu módního průmyslu, zejména pro adresování nedostatku ekologické zodpovědnosti při nadměrnému nakupování oblečení. 

Podle Organizace spojených národů produkuje módní průmysl více uhlíkových emisí než všechny mezinárodní lety a námořní zásilky dohromady.

Povědomí o tomto problému se šíří. Změna je patrná jak na nákupních návycích spotřebitelů, tak na sociálních sítích – a to nejen v ekologicky vyspělejších státech jako je Švédsko, ale po celém světě.

Možná, že Švédsko je jediným státem, který koncept zatím pojmenoval, ale určitě nebude jediným dlouho.

Držet krok s nejnovějšími trendy nebo používat sociální sítě k předvádění svých nejnovějších kousků ze zátahů na módní řetězce je možná populární u starších generací, ale mladší lidé tímto chování začínají (alespoň ve Švédsku) opravdu pohrdat.

„Hanba z nakupování“, přinejmenším pokud jde o výrobky, které nejsou nutné, nebo o nákup zbytečně velkého množství nějakého druhu produktu, je nyní ve skandinávské zemi rostoucím trendem.

Ruku v ruce s tím jde i rostoucí poptávka po oblečení ze second-handů, které seveřané překvapivě nakupují jak pro sebe, tak i pro druhé. Oblečení z druhé ruky už není považováno za nevhodný dárek.

Ve skutečnosti se mnoha lidem líbí myšlenka darování něčeho, čemu dáváte druhý život. Mnoho lidí také oceňuje větší úsilí, které musíte v second-handu vynaložit proto abyste našli něco, co bude odpovídat konkrétnímu stylu obdarované osoby. Je to osobnější než koupit konfekční kus oblečení z nějakého řetězce.

Přestože nevíme, v jakém rozsahu je za změnu chování mladých lidí (kteří za tímto trendem převážně stojí) odpovědná Greta Thunberg, je zřejmé, že zvýšené povědomí o tom, jaký mají různá odvětví obchodu dopad na životní prostředí, mladších spotřebitele a jejich návyky ovlivňují.

Ještě jasnější je skutečnost, že Švédsko směřuje k novým vzorcům chování, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a které by mohly úplně změnit módní, potravinářský a dopravní průmysl.

#eko #ekologie #zodpovednost #greta #thunberg #byznys #trendy

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.