6 minut čtení

Chystáte se v roce 2020 založit startup? Nejdříve byste si měli položit těchto 7 otázek

Zakládat nové projekty s globálními ambicemi je dnes v módě. Ještě než se ale změnit svět vydáte, měli byste se nejdříve zaměřit na několik klíčových oblastí a odpovědět si na pár kritických otázek. Jinak to totiž nemá smysl.

Pro mnoho lidí bude rok 2020 znamenat nejen start nového desetiletí, ale i vhodný symbolický okamžik, kdy se pokusit svůj nápad konečně převést do skutečnosti a dotáhnout jej ke zdárnému úspěchu.

Možná zvažujete založení startupu či malé firmičky. Nebo by zatím mělo jít jen o vedlejší činnost k vaší hlavní práci? Vlastně na tom nezáleží. Důležité je, zda jste schopni odpovědět si uspokojivě na 7 následujících otázek:

1. Kdo je vaším zákazníkem?

Vždycky je skvělé, když jste svým vlastním zákazníkem. Například společnosti jako Uber nebo PayPal byly založeny lidmi, kteří s jejich pomocí chtěli vyřešit problémy, jimž sami čelili. Pokud jste sami sobě zákazníkem, dává vám to nezpochybnitelné strategické výhody i snadnější přístup k dalším klientům a lepší pochopení jejich potřeb.

Na úplném začátku budete odsouzeni k tomu, že vaše nabídka pravděpodobně zaujme jen vášnivé inovátory a early adopters. Abyste uspěli, budete potřebovat co nejlepší kontakt se svými zákazníky, kteří vám v mnoha ohledech svou zpětnou vazbou pomohou najít vylepšení a vhodná řešení. Úplným základem je tedy povědomí o tom, na který tržní segment cílíte a jak mu co nejlépe sloužit.

2. Jaký problém se chystáte řešit?

Nyní, když víte, na jaký trh cílíte, je načase zaměřit se na velké problémy, kterým tento segment čelí. Jaký nejpalčivější problém tito potenciální zákazníci mají? Za co by vám opravdu s radostí zaplatili?

Vždycky je lepší zaměřit se na to, co tito lidé potřebují, ne na to, co chtějí. Chcete přijít s novým aspirinem, ne jen s nějakými vitamíny. Vašim cílem by mělo být najít problém, který je tak palčivý, že vám za něj early adopters budou ochotni zaplatit, i když vámi nabízené řešení nebude zpočátku zcela dokonalé.

3. Proč řešení zatím neexistuje, nebo nefunguje?

Při výběru vhodného problému, který by měl váš byznys pomoci vyřešit, si dávejte pozor, abyste si neukousli příliš velké sousto. Neexistují už náhodou na trhu projekty, které se tento problém snaží řešit, avšak prozatím neúspěšně? Proč se jim nedaří uspět? Proč se stávající konkurence některým řešením zcela vyhýbá? Nemá pro to pádný důvod?

Pochopte, jaké slabé stránky mají aktuální řešení a v čem by mělo být nové řešení jiné, abyste v něm zbytečně netopili kapitál stejně jako ostatní. Držení se statusu quo zabíjí už v zárodku více startupů, než se na první pohled zdá.

4. Dokážete přijít s něčím lepším?

Když se Netflix svého času snažil prorazit na americkém trhu, byla jeho největší konkurencí síť videopůjčoven Blockbuster Video. A dokud neměla většina Američanů přístup k vysokorychlostnímu internetu, neměl Netflix se svou streamovací službou proti kamenným půjčovnám téměř žádnou šanci.

Jakou inovaci budou vaši zákazníci do budoucna potřebovat, abyste jim mohli poskytnout nejlepší možnou službu? Může být tato inovace vytvořena a vybudována? Dokážete ji vybudovat vy sami? A když s ní přijdete, dokážete si toto duševní vlastnictví uchránit?

5. Dá vám za to někdo peníze?

Náklady na spuštění prototypu nového řešení jsou dnes díky moderním technologiím výrazně nižší, než jak tomu bylo v minulosti. Investoři proto očekávají, že jim jakožto zakladatelé budete schopni prezentovat nejen svůj projekt, ale i to, že o vaše řešení mají nějací early adopters zájem. Získání těchto prvních spokojených zákazníků je většinou dokonce ještě důležitější, než to, aby vaše řešení bylo od samého začátku dokonalé.

Pokud nedokážete nikoho přesvědčit, aby vám za betaverzi vašeho produktu zaplatil, možná že problém, který se snažíte vyřešit, není ve skutečnosti pro váš trh tak velkým, aby za jeho řešení byli ochotni od samého začátku platit. Dokázat prodat je nicméně v začátcích důležitější, než mít 100% dokonalý produkt. Na pilování detailů bude čas později.

6. Dokážete vydělávat?

Trn v patě celé řady startupů, které se třeba i navenek zdají být úspěšné. Elementární byznysová pravidla však platí bez výjimky - pokud se vám nakonec nepodaří generovat vyšší příjmy, než jsou vaše náklady, je váš projekt odsouzen k záhubě.

Proto je pro růst a získávání zákazníků klíčové využívat co nejlevnější způsoby, jelikož na nákladnou celostátní marketingovou kampaň můžete v začátcích zapomenout. Co třeba reklamy na sociálních sítích? Nebo účast na veletrzích? Vašim cílem musí být najít a získat zákazníky nejen rychle, ale i za nízkou cenu. Nezapomeňte si také promyslet, jak se vám podaří z těchto zákazníků získat další peníze. Budete schopni přinést jim v budoucnu ještě větší hodnotu a díky tomu zvýšit své příjmy?

7. Může váš byznys model fungovat i ve velkém (globálním) měřítku?

Proces, kterému se anglicky říká "scaling", znamená jednoduše řečeno transformaci vašeho ziskového byznysu působícího v jednom městě / jedné zemi na globálního lídra ve svém segmentu. Pro scaling je klíčové, abyste z každého nového zákazníka dokázali eventuálně získat větší hodnotu, než kolik vás stála jeho akvizice.

Dokud tohoto stavu nedosáhnete, je posouvání celého byznysu na vyšší měřítko přinejmenším předčasné, v horším případě nebezpečné. De facto totiž výrazným způsobem navyšujete své náklady, aniž by byly ve zdravém souladu s vašimi příjmy. Tato skutečnost je zodpovědná za konec nespočtu ambiciózních startupů.

Máte odpovědi na všech sedm otázek? Hodně štěstí!

#podnikatni #startup #firma #byznys #priprava #profitabilita #knowhow #trh #konkurence #2020

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.