29.12.2019 5 minut čtení

Cuban vzkazuje podnikatelům: Pokud oblek potřebujete k tomu, abyste si věřili, máte problém

Ten článek je sice už z roku 2007, ale jelikož ho známý americký byznysmen Mark Cuban nedávno sdílel na svém Twitteru, bude pravděpodobně stále aktuální. Přidávám čistý překlad originálu, bez vlastních úprav, aby bylo jasné, co má Cuban na srdci.

Proč nenosím obleky a nemůžu přijít na to, proč někdo ano

Když jsem zakládal svůj první byznys, MicroSolutions, bylo mi 24 let. Právě mě propustili z práce a musel jsem tak spát na podlaze třípokojového bytu, ve kterém se mnou bydlelo dalších pět lidí. Neměl jsem sice postel ani skříň, ale měl jsem dva obleky.

Koupil jsem ty dva polyesterové zázraky za 99 dolarů plus daň. Abych šel s módou, měl jsem k tomu několik bílých košil a kravat, které jsem si koupil ve výprodeji nebo dostal od přátel.

Nosil jsem je, když byla zima, nesundal jsem je, ani když bylo 30 stupňů. Pravidelně jsem je pral a žehlil. Pečoval jsem o ně, jako o své děti. Po celých 7 let, co jsem MicroSolutions budoval, jsem měl na sobě oblek každý den. Jak firma rostla, dokoupil jsem si další obleky, košile a kravaty. Vydržel jsem celých 7 let bez dovolené, zato stále v obleku.

Vydržel jsem celých 7 let bez dovolené, zato stále v obleku

Někdo mi kdysi řekl, že člověk by měl do práce nosit to, co do práce nosí jeho klienti. Dávalo mi to smysl a tak jsem se toho pravidla držel, to samé jsem očekával od svých zaměstnanců.

Po prodeji MicroSolutions jsem se rozhodl, že už oblek nikdy nosit nebudu. Jelikož jsem si dalších 5 let slušně vydělával obchodováním na burze, bylo snadné to dodržet.

Jenže pak jsme s Toddem rozjeli AudioNet, který se později změnil na Broadcast.com. Uvědomil jsem si, že bych měl oblek znovu nosit. Tentokrát jsem se však rozhodl pravidla upravit tak, že budu oblek nosit pouze v den, kdy budu mít schůzku s klientem, který oblek nosí. Jakmile přišel někdo něco prodávat mě, byl jsem oblečený normálně a bylo mi jedno, jestli má ten člověk na sobě třeba smoking. Chtěl jsem se prostě cítit pohodlně.

Když se prodal Broadcast.com, obleky letěly doslova z okna. Slíbil jsem si, že už nikdy v životě obleky nosit nebudu, jedině na svatby a pohřby. A i tak si myslím, že svatebčanům je úplně jedno, co máte na sobě, stejně tak se na vás nikdo nebude dívat skrz prsty na pohřbu, že nemáte oblek. Prostě si myslím, že obleky jsou k ničemu.

Proč jsem takový nepřítel obleků? Nejsem nepřítel obleků, jen prostě nevidím jediný rozumný důvod, proč by měl normální člověk nosit oblek.

Nevidím jediný rozumný důvod, proč by měl normální člověk oblek nosit

K čemu vlastně oblek slouží? Proč je na světě tolik lidí, kteří musí nosit do práce oblek? Udělá z nás snad kravata chytřejší a výkonnější zaměstnance? Nebo je to snad spiknutí oděvního průmyslu, aby z nás dostal víc peněz?

Nebo prostě jen všichni následujeme standard, o kterém víme, že je nesmyslný, ale držíme se ho, protože se bojíme dělat to jinak?

Pokud jste šéfem firmy, neexistuje snad plno lepších věcí, za které by vaši zaměstnanci mohli utrácet svou výplatu, než je sada obleků, jejich čistění, košile, kravaty, lakýrky a všechno s tím související? Tss, žádný oblek se nevyrovná tomu, když člověku zvýšíte výplatu. Nebo si snad myslíte, že je to dělá šťastnými? Že by sami od sebe utráceli za všechnu tu módu?

Jasně, chápu, že někteří lidé považují oblečení za určité vyjádření svého společenského postavení. Dodává jim to sebedůvěru. Pomáhá jim to cítit se dobře. V tom případě mi však dovolte říci, že pokud potřebujete oblek k tomu, abyste si věřili, máte problém. V okamžiku, kdy otevřete svá ústa, totiž všichni ti, kteří ještě před chvilkou obdivovali váš oblek, budou posuzovat pouze tu osobu, která ho má na sobě.

Pokud oblek potřebujete k tomu, abyste si věřili, máte problém

Existuje nějaký jiný důvod pro nošení obleku, než ten, „že to tak prostě je dané“? Také už se vám stalo, že jste se koukali na někoho v obleku, jak se snaží vypadat důležitě, a říkali si při tom, jak je to hloupé a povrchní? Proč tohle sami sobě děláme?

Vím, že to asi zní bláznivě, ale pokud jste někdy sami museli každý den nosit oblek, neptali jste se sami sebe proč vlastně? Pokud jste šéfem firmy, neptali jste se někdy sami sebe, proč nutit své zaměstnance utrácet tolik peněz za obleky a trávit celé dny v nepohodlném oblečení?

Dejte svým lidem přidáno - řekněte jim, že každý den je casual…

Originál článku najdete zde. Cubanův názor pravděpodobně zůstává stejný, přesto dnes oblek nosívá, zejména pak v rámci investiční televizní show The Shark Tank.

#cuban #inspirace #moda #fashion #uspech #blog #nazor #oblek

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.