28.12.2019 6 minut čtení

Diderotův efekt vás může dovést až k bankrotu. Pomocí těchto tří kroků se mu však dokážete vyhnout

Denise Diderota si lidstvo připomíná nejenom jako slavného spisovatele a filozofa, ale také jako muže, který dal jméno syndromu nesmyslného utrácení.

Slavný francouzský spisovatel a filozof Denis Diderot žil téměř celý svůj život v relativní chudobě. Ačkoli si nedomohl dovolit luxusní oblečení a nejvybranější lahůdky, byl spokojený a po ničem víc netoužil. To se však mělo změnit v roce 1765.

Diderotovi tehdy bylo 52 let a jeho nejstarší dcera se chystala na svatbu, kde je tradicí, že rodiče svatebčanům věnují nějaké věno. Jenže Diderot kvůli svým chudým podmínkám neměl nic, co by těm dvěma mohl darovat.

Byl však známým spisovatelem a spoluautorem publikace s názvem Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel, což mu nakonec pomohlo vyřešit trable s věnem pro nastávající novomanžele. O jeho finančních problémech se totiž dozvěděla carevna Kateřina Veliká, se kterou si dopisoval, a nabídla mu, že od něj za 1000 dolarů (v dnešním ekvivalentu asi 50 tisíc dolarů) koupí jeho sbírku knih s tím, že dokud bude Diderot živ, může si knihy ponechat a pracovat jako carevnin knihovník za roční plat.

Diderot souhlasil a rázem si mohl dovolit nejen věno pro svou dceru, ale mnoho dalších výdobytků tehdejší doby. Jako první si z vydělaných peněz pořídil krásnou červenou róbu, jakou nosili opravdoví šlechtici. A pak se to trochu zvrhlo…

Diderotův efekt

Jakmile začal Diderot chodit ve své krásné červené róbě, začal si uvědomovat, že k tak krásnému kusu oděvu se nehodí ostatní věci, které nosí. Jak sám říkal, najednou tomu všemu chyběla symetrie, jednotnost, krása…rozhodl se tedy, že bude potřeba vyměnit za lepší také další věci ve svém životě.

Diderot se dal do vášnivého nakupování, z dálných krajin se nechal dovézt ty nejlepší materiály a z nich udělat kvalitní oděvy, nakoupil si domů nový nábytek včetně soch od slavných sochařů. Choval se jako pominutý člověk, který vyhrál ve sportce.

Pouze štědré odměny od ruské carevny nakonec zabránily tomu, aby se Diderot propadl do ještě větších finančních potíží, než měl předtím. Přesto však na konci svého života neměl nic našetřeno a když se blížil jeho konec, musela se o něj opět postarat Kateřina Veliká a nechat ho převézt do luxusního sídla Rue de Richelieu, kde se začal léčit. Ani to však nezabránilo nevyhnutelnému a Diderot dva týdny po převozu zemřel.

Denis Diderot tento svůj nový přístup k životu popsal v jedné eseji: „Byl jsem absolutním vládcem svého dřívějšího šatníku. Ale stal jsem se otrokem toho nového…mějte se na pozoru před nebezpečím rychlého zbohatnutí. Chudému člověku může být jedno, jak vypadá, protože na víc nemá, ale bohatý je vždy pod tlakem.“

Na jeho počest pak v roce 1988 kanadský antropolog Grant McCracken tento nákupní fenomén pojmenoval „Diderotův efekt“.

Jak se vyhnout Diderotovu efektu?

Zažili jsme to asi všichni – když jsme dostali první kapesné, první výplatu, první kvartální bonusy, prodali se ziskem akcie…lidský mozek je primárně nastaven materialisticky a má tendenci hromadit věci. A hlavně chtít stále víc!

Pokud jste si někdy koupili například novou košili, nepochybně jste si za chvilku říkali, že by to chtělo nové boty. A nedlouho na to už jste si kupovali nový oblek, který pasoval k vaší nové košili a botám. Jakmile jste si koupili permanentku do fitka, zjistili jste, že by se vám „hodilo“ kvalitnější oblečení, nějaké výživové doplňky a možná by bylo fajn si koupit nějaké činky i domů, abyste mohli trénovat, když nestihnete fitko.

Jedná se o nekonečnou spirálu, která se roztáčí každým jedním nákupem. Jak z toho ven?

1. Vyhněte se podnětům

Ono je totiž velmi snadné utrácet, když se každý víkend potkáváte s přáteli v nákupním centru. Nebo když vám do emailu chodí stovky reklamních nabídek. Jakmile se taková nabídka trefí do správné nálady, kdy je vaše ostražitost vypnutá, snadno se stane, že člověk „nevinně“ utratí pár korun za něco, co ještě před pár minutami nepotřeboval.

Začněte tedy tím, že nebudete sami sebe vystavovat těmto podnětům. Je to klasické přerušení smyčky zvyku, která začíná vždy u nějakého podnětu. Jakmile se ocitnete v nákupním centru, váš mozek okamžitě vyšle signál, že se bude nakupovat. Jakmile najdete v emailu tu skvělou nabídku, mozek jí chce okamžitě využít. Přestaňte se tedy scházet v nákupních centrech a odhlaste se z newsletterů vašich oblíbených eshopů.

2. Kupujte si to, co sedí ke starému

To nejhorší, co můžete udělat pro spuštění Diderotova efektu, je koupě něčeho úplně nového, co navíc absolutně nepasuje k tomu, co už máte. Klasicky se jedná o to, že například v obchodě vidíte pěkný kabát. Sice se vám moc nehodí k současnému oblečení, ale je opravdu krásný a ještě je na něm 30 % sleva. Tak si ho koupíte s tím, že problémy s kombinací vyřeší vaše budoucí já.

Vyhněte se této pasti tím, že si budete věci kupovat nejen v případě potřeby, ale zároveň pouze tak, že budou pasovat k tomu, co už máte. Pokud se k vám ten kabát v obchodě prostě nehodí, naučte se jeho koupi oželet. 

3. Dávejte si limity

Pokud nemáte pořádek ve svých osobních financích, je velmi snadné spadnout do spirály Diderotova efektu. Mozek si totiž neuvědomuje, co vlastně je a není špatně. Se svým mozkem musíte umět pracovat, jako když cvičíte psa na cvičišti – když mu neukážete jakou trasou má cvičiště proběhnout, bude bláznivě pobíhat sem a tam.

Udělejte si tedy pořádek ve svých osobních financích a nastavte si jasný limit pro své útraty. Například si můžete na začátku každého měsíce v klidu sednout a zvážit, zda budete v dalším měsíci potřebovat něco pořizovat. Jelikož zrovna nejste ovládáni impulsivními emocemi, bude rozhodování velmi racionální a rozumné. Nastavte si tedy plán, kolik financí půjde na případné útraty a toho se za každou cenu držte. 

#osobnirozvoj #finance #penize #sporeni #investovani

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pekne a pravdive. Osobne jsem zjistil, ze cim vic vydelavam, tim mene utracim. A neni to tim, ze bych nemel cas utracet,  ale prave aplikaci podobnych praktik, ktere jsou uvedeny v clanku.

  0
 • Velmi nebezpečné, opravdu, zejména teď o Vánocích :-)
  0
  • To jednoznačně. Člověk dostane nové ponožky a spirála se začne roztáčet :D
   0