28.12.2019 6 minut čtení

Od Billa Gatese po Warrena Buffetta – 5 nejlepších rad, které nám miliardáři dali v roce 2019

Na světě je zhruba jen 2604 dollarových miliardářů – nebo vyčíslíme-li to v procentech, 0,0002 % populace. A více než 67 % z nich se vypracovali sami. V průběhu roku 2019 se mnoho z nich podělilo o zajímavé myšlenky. Podívejte se na TOP 5 z nich.

Warren Buffett: Investujte sami do sebe

Buffett říká, že nejlepší investice, kterou můžete udělat, nemá s penězi co dočinění.

„Nejlepší investice, kterou můžete udělat, je investice do sebe,“ řekl Buffett v dubnu Yahoo News.

A nejlépe toho podle něj můžete dosáhnout, když se nejprve naučíte lépe komunikovat – jak písmem, tak osobně. Údajně to má vaši hodnotu zvýšit alespoň o 50 %.

„Když nedokážete komunikovat, je to jako mrkat na holku ve tmě. Nic se nestane. Musíte být schopni předat své nápady.“

–Warren Buffett

Další z jeho rad zní, že bychom se měli o své tělo i mysl starat, dokud jsme mladí.

„V tomto světě je vám přiděleno přesně jedno tělo a jedna mysl. Nemůžete se o ně začít starat až když vám bude padesát. Tou dobou už budou na odpis, pokud jste nic nedělali dřív. Takže je to velmi důležité. A když investujete sami do sebe, nikdo vám to nevezme.“

To je zajímavá perspektiva, když přihlédneme k tomu, že Buffet jí každé ráno u McDonald's, pije většinou Coca Colu a jí hodně zmrzliny.

Buffet, jehož byznys má hodnotu přes 89 miliard dolarů, dodává, že „pravý úspěch“ se dá posoudit ve chvíli, kdy člověk dosáhne šedesáti pěti nebo sedmdesáti let života.

„Jak už jsem řekl mnohokrát, když je vám víc než 65 nebo 70 a lidé, kteří chcete, aby vás měli rádi, vás opravdu rádi mají, uspěli jste v životě,“ řekl Buffett CNBC.

Jeff Bezos: Měňte názor

Bezos stál na začátku firmy, ze které se později stal Amazon. Původně, v devadesátých letech, jen prodával knížky ze své garáže v Seattlu. Dnes má jeho byznys hodnotu přes 111 miliard dolarů.

Během podnikání se naučil, že je zásadní být otevřený a ochotný změnit názor.

„Zjistil jsem, že lidé, kteří mají pravdu, mění názor. A nepotřebují k tomu ani žádné nové informace,“ řekl Bezos na konferenci Amazonu re:Mars v Las Vegas. „Mají k dispozici stejná data, která měli na začátku, ale probouzejí se, znovu-analyzují, docházejí k novým závěrům a mění názory.“

Ve skutečnosti Bezos tvrdí, že lidé, kteří v životě vyhrávají, tvrdě pracují na schopnosti zjistit, jaká jsou jejich přesvědčení, a „aktivně se snaží hledat důkazy, které je vyvracejí“.

Bezos zastává názor že když máte tento mindset, zajistí to vám a vašemu byznysu větší kreativitu, flexibilitu a úspěšnost.

Bill Gates: Obklopte se správnými lidmi

Když má člověk v bance miliardy, snadno mu to stoupne do hlavy. Ale čtyřiašedesátiletý Bill Gates, který je momentálně nejbohatším člověkem na zemi, říká, že našel způsob, jak nenechat své ego, aby ho přerostlo.

Gate řekl The New York Times, že zůstává skromný tak, že dělá běžné věci jako mytí nádobí po večeři a odvážení dětí do školy. Také se prý obklopuje lidmi (včetně jeho ženy Melindy a jeho nejlepšího přítele Buffeta), kteří mu se zachováním skromnosti pomáhají.

„Když přijdu a vypadám celý nabubřelý, trochu mi pomůžou zpátky na zem.“

Také jeho tři děti mu pomáhají s tím, aby mu peníze a úspěch nestouply do hlavy. A taky aby byl in.

„Musím být na Instagramu, protože moje nejmladší dcera ráda komunikuje přes něj. A taky musím kontrolovat WhatsApp, ten si zas oblíbilo moje další dítě,“ řekl na události DealBook. Když prý nebude držet krok s jejich digitálními rozmary, nařknou ho z toho, že se o ně málo zajímá.

Jack Ma: Každý může být úspěšný, když se dost snaží

Zakladatel Alibaba group a miliardář Jack Ma je přesvědčen, že každý může dosáhnout stejného úspěchu jako on. Po vysoké byl Ma při hledání práce odmítnut třicetkrát, než se stal učitelem angličtiny. Poté v roce 1995, když poprvé zjistil, co je to internet, přišel s nápadem na čínský e-shop Alibaba. Neměl žádné dovednosti nebo peníze, ale dnes má jeho byznys hodnotu přes 46 miliard dolar.

„Myslím, že každý může být úspěšný, když se dost snaží,“ tato slova pronesl na pařížské konferenci the Viva Tech.

„Alibaba group jsem založil v roce 1999 ze svého bytu. Lidé říkali, že pokud může být úspěšný Jack Ma a jeho tým, může být úspěšných 80 % lidí na světě, protože jsme neměli nic. Neměli jsme nic, ale věřili jsme v budoucnost.“

Ma se mimochodem také pokoušel dostat na Harvard. Desetkrát. Je toho názoru, že odmítnutí by vás nemělo zastavit.

„Samozřejmě, že nebudete šťastní, když uslyšíte ne. Dobře se vyspěte, vzbuďte a zkuste to znovu.“

Oprah Winfrey: Nečekejte na zlom

Když v květnu miliardářka Oprah Winfrey mluvila ke třídě absolventů vysoké školy v Coloradu, připomínala jim, že úspěch není něco, co přijde přes noc.

„Přišla jsem, abych vám řekla, že váš život není od toho, abyste čekali na jeden velký zlom, jako vám všichni říkají. Místo toho musíte dělat jeden transformující krok za druhým. Pravda je, že ne všechno se dá spravit. Ale to, co můžete udělat teď a tady, je rozhodnutí. A život je o rozhodnutích.

Musíte se rozhodnout, že svůj život využijete. Úspěch je proces. Zeptejte se na toho kohokoliv úspěšného. Součástí tohoto procesu jsou i selhání. Uvědomíte si, že do určité roviny to nemáte pod kontrolou. Úspěch jako cíl – jako vize, je dobrý. Ale pokud se začnete definovat skrze tradiční měřítka úspěchu, budete nešťastní, protože ne vždy budete mít vše pod kontrolou.“

#inspirace #stories #rady #byznys #gates #buffet

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.