27.12.2019 5 minut čtení

Multimilionářem do 30? Dodržujte těchto 11 základních pravidel a vaše šance budou mnohem vyšší!

Stát se milionářem není tak těžké, když víte, co máte dělat. Těchto 11 doporučených věcí vám bohatství nezaručí, ale minimálně vás k němu přiblíží a nasměruje.

„V ekonomice volného trhu si může kdokoli vydělat tolik peněz, kolik chce,“ říká milionář Steve Siebold, který zkoumal více než 1200 nejbohatších lidí na světě. Následující doporučení pocházejí od různých, většinou mladých, milionářů, nebo od lidí, kteří studovali mnoho self-made milionářů.

Jejich dodržování vám úspěch ani bohatství nezaručí, to si musíte odpracovat sami, ale když se inspirujete těmito tipy, bude se vaše počínání ubírat správným směrem.

1) Zaměřte se na vydělávání

"Cestu k milionářskému statusu si nemůžete rezervovat," píše Grant Cardone, který byl ve 21 letech zadlužený a ve 30 letech už byl dolarovým milionáře. Jak to dokázal? "Můj příjem byl 3 tisíce dolarů za měsíc. O devět let později to bylo 20 tisíc dolarů za měsíc," říká Cardone. Za zcela klíčové považuje sledovat peníze. Kontrolovat vaše výdaje a příjmy a hledat (a vidět) příležitosti.

2) Budujte více zdrojů příjmů

To je jeden z nejlepších způsobů, jak vydělat více peněz. Mezi milionáři je tato metoda velmi oblíbená. Je to vidět ze studie Thomase C. Corleyho, která odhaluje, že 65 procent self-made milionářů má minimálně tři zdroje příjmů. Čtyři zdroje má 45 procent z nich a 29 procent má pět a více zdrojů.

Takovým dalším zdrojem příjmu může být pronájem nemovitosti, vlastnění akcií či podílu ve společnosti nebo podnikání k vašemu hlavnímu zaměstnání. Tři zdroje by pro vás měly být minimum, ale platí, že čím více, tím lépe. Jak si vybudovat další zdroj příjmu jsem psal v článku o tom, jak nebýt závislý na jednom zdroji příjmu.

3) Šetřete pro investování, ne spoření

Jediným důvodem pro šetření peněz je podle Cardona jejich investování. Ušetřené peníze doporučuje vložit na zabezpečené účty, které nikdy nepoužíváte. Ani v případě nouze. Taková situace vás přinutí pokračovat v prvním doporučení, tedy ve zvyšování příjmu. Své přebytky pravidelně investujte na místa, odkud peníze nemůžete jednoduše vybrat zpět.

Klíčem k pravidelnému odkládání peněz je automatizace. To znamená, nastavit si automatické a pravidelné odeslání peněz (nebo nakoupení "něčeho"), abyste tyto peníze neměli nikdy k dispozici. Tím se naučíte bez nich žít.

4) Buďte disciplinovaní a rozhodní

V knize "The Billion Dollar Secret: 20 Principles of Billionaire Wealth and Success" odborník na psychologii podnikání rozebírá dlouhodobé návyky miliardářů. Říká, že lidé, se kterými mluvil, jsou nejvíce disciplinovaní lidé, které kdy potkal. Na sebe i na lidi kolem sebe kladou vysoké nároky.

Napoleon Hill zase zjistil, že bohatí sdílejí jednu vlastnost - rozhodnost. Ve své knize píše, že "každý" z bohatých má ve zvyku se rozhodovat rychle.

5) Nepředvádějte se

Cardone píše, že své první luxusní hodinky i auto si koupil, až když jeho investice a podniky vytvořily několik bezpečných zdrojů příjmu. Do té doby, i když byl milionářem, stále řídil obyčejné auto a dále budoval své příjmy. Tipy, kde ušetřit, můžete načerpat z článku o self-made milionářích, kteří předčasně odešli do důchodu.

6) Změňte svůj názor na peníze

Milionář Steve Siebold vysvětluje, že bohatství začíná tím, co si myslíte o penězích a o jejich vydělávání. Obecně lidé věří, že peníze a bohatství je mimo jejich kontrolu, ale bohatí vědí, jak je to doopravdy.

7) Investuje do sebe

Investovat do sebe můžete například formou čtení. Není žádným tajemstvím, že Warren Buffett čte opravdu hodně. Stejně tak Bill Gates. Přidejte se do této společnosti a čtěte alespoň pár minut každý den. Úspěšní a bohatí lidé se také dobře starají o své zdraví. Pomůže v tom pravidelné cvičení.

8) Zbavte se pravidelné výplaty

Bohatí jsou většinou podnikatelé a určují si tak velikost své výplaty. Neznamená to, že neexistuje někdo, kdo zbohatl v práci, kde je placen od hodiny, ale většinou je to nejpomalejší cesta k cíli. Byznys je nejrychlejší cesta k bohatství.

Průměrní lidé se spokojí se svým platem. Ti nadprůměrní se snaží postoupit na vyšší pozice nebo dostat přidáno, ale skutečně úspěšní vědí, že opravdové bohatství takhle nezískají a hledají svou vlastní cestu.

9) Stanovte si cíle a vizualizujte si jejich dosažení

Chcete něco? Stanovte si jasný cíl a udělejte si konkrétní plán, jak svého cíle dosáhnout. Stále ale nemáte vyhráno. Na svém plánu musíte tvrdě pracovat. Pak se peníze objeví.

"Jedním z důvodů, proč většina lidí nedosahuje toho, co chtějí je to, že nevědí, co chtějí. Bohatí to vědí naprosto přesně." říká self-made milionář T. Harv Eker. Bohatí se také zavážou k plnění svého plánu, a i když to vyžaduje mnoho úsilí, odvahy i znalostí, jdou si za tím.

10) Buďte s lidmi, které obdivujete

Lidé, se kterými trávíte čas, vás ovlivňují, ať chcete nebo ne. Když budete ve společnosti lidí, kteří jsou úspěšnější než vy, je pravděpodobné, že se i vy časem stanete úspěšnějším. Bohatí lidé navíc o penězích přemýšlejí jinak a toto myšlení také potřebujete přijmout.

11) Miřte na 10 milionů, ne na jeden

Není nedostatek peněz. Je nedostatek lidí, kteří přemýšlejí ve velkém. Základní chybou by bylo mířit příliš nízko, říká Cardone a povzbuzuje všechny, aby snažili ne o milion, ale nejméně o deset milionů.

#osobnirozvoj #podnikani #milionar #bohatstvi #byznys #uspech #penize

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Michale, dokázal byste dát dohromady i konkrétní kroky, třeba od Granta Cardoneho, jak se z něj stal multimilionář za 10 let? Tuším, že vždy mluví primárně o nemovitostech a teprve poté o rizikovějších cestách - akcie, apod.
    0
    • Konkrétní kroky dohromady nedám, k tomu by snad (zatím jsem neměl tu čest) mohla posloužit kniha "Příručka milionáře - Jak skutečně zbohatnout" právě od Cardona. Nicméně z toho, co vím, je to přesně jak píšete - nemovitosti hrály velkou roli. Velký kus práce také odvedl jako prodejce v autosalonu, ale tím si zřejmě maximálně tak slušně vydělal, rozhodně tím nezbohatl.
      0