Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
27.12.2019 5 minut čtení

Většina lidí nedodrží novoroční předsevzetí. Abyste uspěli, raději zvolte „slovo roku“ jako Melinda Gates

Jsou Vánoce – čas, kdy vyhodnocujeme rok 2019 a plánujeme, čeho všeho dosáhneme v příštím. Novoroční předsevzetí se často vztahují i k podnikání. Pokud se nechcete řadit mezi 80 % lidí, kteří neuspějí, zvolte si radši slovo roku jako Melinda Gates.

Pokud patříte mezi výjimečné lidi, kteří každý rok plní svá novoroční předsevzetí, gratuluji. Opravdu, jste neobyčejní. Podle U.S. News & World report je neúspěšnost novoročních předsevzetí asi 80 % a většina z nich padne už v polovině února. Pokud je to pravda, očividně s námi ostatními není nic v nepořádku. Problém je ukryt v tradici samotné.

Proč předsevzetí nefungují

Z úst a per psychologů a výzkumných pracovníků už vzešel obrovský počet důvodů, které tento fenomén neúspěšnosti vysvětlují. Patří mezi ně racionální poznámky jako „příliš vágní cíle“ nebo „moc vysoká očekávání“. S vetšinou z nich se dá souhlasit, ale je tu ještě jedna věc.

Je jí samo ono slovo. Předsevzetí. Je velmi silné. Má kolem sebe auru „musím!“. Vyžaduje po nás, abychom ze sebe dostali maximum a nedovoluje nám selhat. A právě proto je selhání téměř nevyhnutelné. Většina z nás to bere jako všechno nebo nic. Zkrátka se slova předsevzetí podvědomě bojíme. A tak když se vyskytne sebemenší zádrhel, jsme zklamaní a raději to celé vzdáme. Cítíme se potupeně a zahanbeně. Tak proč si to jen děláme?

Jsme nerozumní

Rozhodli jste se někdy v rámci předsevzetí udělat něco, co jste nikdy předtím nedělali, nebo co jste nedělali už pěkně dlouhou dobu? Zeptejte se sami sebe, zda se vaše novoroční předsevzetí shoduje s tím, kdo jste a v jakém životním období se právě nacházíte.

Řekli jste si, že budete mnohem disciplinovanější, co se týče vašeho podnikání a dosáhnete toho skrze seznam věcí, které jste ještě nikdy nezkoušeli? To je špatný přístup. Váš neúspěch pravděpodobně nemá s disciplínou co dělat. Možná vám chybí vášeň, jasná vize nebo inspirace. Na to se musíte zaměřit.

Vyzkoušejte nový přístup k předsevzetím

Já bohužel patřím mezi lidi, kteří svá novoroční předsevzetí téměř nikdy nedodrží a tak jsem se letos rozhodla, že to zkusím jinak. A když jsem tak projížděla jalové internetové rady, narazila jsem na něco, co mě zaujalo. Melinda Gates, filantropka a generální manažerka Microsoftu (a také manželka Billa Gatese), si každý rok vybere slovo. Jedno jediné slovo, které jí bude připomínat to, čeho chce dosáhnout. 

Vypadá to, že je to mnohem efektivnější a pozvolnější cesta, k dosažení pozitivní změny. Většina lidí na internetu říká, že jim to pomáhá, tak proč to letos nezkusit taky?

Nechte se inspirovat od ostatních

Tady je zajímavý příběh, na který jsem narazila:

„Před čtyřmi lety jsem uvízla v obchodním modelu, který už pro mě nefungoval. Úpěnlivě jsem se snažila najít řešení tohoto problému. Upínala jsem se na to tak moc, že jsem ale nemohla nic vymyslet. Napětí vyvolané mým mentálním neklidem ode mě odhánělo správné odpovědi.

Jedním slovem, to, co jsem potřebovala, byla jasnost. Existuje mnoho způsobů, jak toto slovo definovat a moje definice jasnosti byla, že bych se měla uvolnit a věřit, že na něco přijdu. Že brzy budu mít absolutně jasno v tom, jaké kroky podniknu.

Slovo jsem si napsala na nalepovací pappírky ve tvaru srdce a rozlepila si je všude. Opakovala jsem si „jasnost“ jako mantru mnohokrát denně. A co víc, vytvořila jsem si takový malý manifest, který jsem si četla dvakrát denně – před spaním a po probuzení – nahlas.

Do tří týdnů jsem se probudila a věděla jsem přesně, co dělat. Když jsem si to uvědomila, věděla jsem s naprostou jistotou, že to bude fungovat. Během několika dní jsem provedla úpravy svého obchodního modelu a věci se začaly téměř okamžitě obracet k lepšímu.“

Melinda Gates si vloni vybrala už podruhé za sebou slovo „laskavost“.

„Miluji laskavost, přinejmenším podle své vlastní definice. Laskavost je, když ze sebe dostaneme to nejlepší. Dělá nás otevřenějšími vůči světu, novým zážitkům, vůči sobě navzájem," napsala na svůj LinkedIn. „Vytváří lidská spojení a podporuje empatii.“

– Melinda Gates

Jak si zvolit vlastí slovo roku

Zamyslete se nad tím, čeho chcete v roce 2020 dosáhnout. Jakým směrem se chcete vydat a jak se chcete rozvíjet. Buďte realističtí a buďte k sobě laskaví. Nepokoušejte to a nezvolte si nesplnitelné cíle předurčené k záhubě.

Zjistěte, co vás bude inspirovat a motivovat.

Přemýšlejte nad tím, kým musíte být, abyste se cítili inspirovaní. Jaký mindset byste měli mít, abyste se posouvali vpřed? V roce 2016 si Melinda Gates vybrala slovo „gentle“, které se dá přeložit jako jemný nebo mírný. Znamenalo pro ni, že by na sebe neměla být příliš tvrdá, že chce bojovat se svým perfekcionismem a ostatním připomínat, ať dělají to samé.

Jaké jedno slovo nejlépe shrnuje, co chcete a kým se chcete stát? Jaké slovo popisuje mindset, který vám nejlépe napomůže ke splnění vašich cílů? 

Teď se na chvíli zastavte. Opravdu. Chci po vás, abyste se zastavili a věnovali si pár minut. Kdybyste svůj rok 2020 mohli na konci definovat jedním slovem, jaké slovo byste si přáli, aby to bylo? Pokud chcete, podělte se o něj do komentářů, zajímá mě to!

#2020 #inspirace #gates #trendy #tipy

 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
3 minuty
3 minuty
2 minuty
7 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty
2 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut