27.12.2019 5 minut čtení

Ke zdvojnásobení své hodnoty podle Warrena Buffetta nepotřebujete peníze

Naši hodnotu určuje mnoho věcí. Patří mezi ně i znalosti a dovednosti. A právě jednu dovednost má Buffett na mysli a říká, že dokáže zdvojnásobit vaši hodnotu.

Miliardář a legendární investor má tip pro všechny lidi. Užitečný může být zejména pro mladé, kteří budou mít nejvíce příležitostí ho uplatnit, ale hojně ho dovedou využít i starší generace. O co jde? "Zaměřte se na schopnost psát a mluvit jasně."

Buffett říká: "Jednoduchým způsobem, jak se stát o 50 a více procent hodnotnější, než jste nyní, je zdokonalit vaše komunikační schopnosti - písemné i ústní." Pokračuje: "Pokud neumíte komunikovat, je to jako mrkat na dívku ve tmě - nic se nestane." Tímto jednoduchým znázorněním ukazuje, že je potřeba umět předat informace, které chcete tím správným způsobem.

S tím, že je komunikace v byznysu velmi důležitá, souhlasí i podnikatel Richard Branson. Ve svém vyjádření z roku 2016 uvedl, že pokud chcete uspět jako podnikatel, musíte být také vypravěč. K tomu dodává, že: "Samozřejmě nestačí být dobrým vypravěčem, pokud je váš produkt nebo služba k ničemu. Ale zkrátka nestačí mít skvělý produkt, musíte také zajistit, jak o něm informovat lidi."

Na otázku, jaké doporučení by Buffett dal mladým lidem, kteří právě dokončují školu, nejdříve odpovídá vyprávěním příběhu, že když on sám byl na střední a vysoké škole, byl na veřejnosti vyděšený. Z veřejného mluvení byl velmi vyděšený a dokonce se ze stresu pozvracel. Pak ale pokračuje tím, že absolvoval kurz veřejného mluvení v organizaci Dale Carnegie Training.

Jak svou účast v tomto kurzu hodnotí? "Nemám v kanceláři diplom z univerzity, ale mám tam svůj Dale Carnegie diplom, protože mi změnil život."

Jednoduché doporučení, které proto Buffett dává je "Investovat do sebe" a rozhodnutí zlepšit své komunikační schopnosti považuje za klíčové.

Možná teď přemýšlíte, jak zlepšit vaše komunikační dovednosti a dokonce zvažujete účast v nějakém kurzu. Dale Carnegie Course probíhá i v Praze, ale možná hned na takový kurz nechcete, nebo za něj nechcete utratit 30 tisíc korun. V tom případě je zde několik tipů, jak své komunikační schopnosti můžete zlepšit sami.

Verbální komunikace

  • Méně je více - nezatěžujte své posluchače zbytečnými detaily, které nejsou podstatné. Někdy je potřeba popsat určitý detail pro vyniknutí pointy, ale věta "Počkat, teď si nemůžu vzpomenout, jestli to bylo v sobotu, nebo v neděli." je naprosto zbytečná a nikdo ji nechce slyšet.
  • Mlčeti zlato, mluviti stříbro - ke komunikaci patří i naslouchání a věnovat plnou pozornost druhému člověku někdy není jednoduché. Zkuste se u večeře nenechat rozptýlit mobilním telefonem. Zkuste maximálně soustředěně vnímat, co vám člověk, se kterým komunikujete, říká. Nepřemýšlejte, co odpovíte, ale plně vnímejte obsah jeho sdělení.
  • Zajímavý obsah - k dobré konverzaci je potřeba zajímavé téma. Ve světě se děje mnoho zajímavých věcí, o kterých ale nebudete vědět, když je nebudete sledovat. Neznamená to trávit hodiny u novin a na sociálních sítích, ale alespoň mít povědomí o aktuálním dění okolo vás.
  • Doplňující otázky - není hanbou se zeptat na něco, čemu nerozumíte. Naopak tím dáte najevo skutečný zájem o probírané téma. Pokud byste nechali informaci, které nerozumíte bez povšimnutí, možná by vám na konci rozhovoru utekla důležitá pointa celé konverzace.

Písemná komunikace

  • Méně je více – pokud nepíšete román, ale obchodní nabídku, či jiný obchodně zaměřený text, opět platí, že méně je více. Lidé obecně mají málo času a nevydrží dlouho číst. Snažte se vše podstatné vyjádřit v co nejkratším textu.
  • Čtěte – čtení je všeobecně velmi prospěšné. Kromě toho, že pomáhá proti stresu, tak rozšiřuje i vaši slovní zásobu, což při komunikaci určitě využijete. Také ale podvědomě vnímáte pravopis, který vám zůstává v hlavě, a když si pak nemůžete vybavit poučku z učebnice, jak se něco má napsat, možná si spíše vybavíte, jak to vypadalo, když jste na to narazili při čtení.
  • Pište – za úspěchem stojí trénink. Klidně pište jen tak. V ruce nebo na počítači. Výsledek si uložte do/na šuplíku/flashku. Pište, cokoli vás napadne a pište každý den alespoň pár minut. Uvidíte, jak moc tím zlepšíte svůj písemný projev.
  • Kontrolujte – u mluveného projevu pravopis neřešíte, ale jistě se při důležité komunikaci snažíte mluvit spisovně. U písemného projevu musíte kromě spisovné češtiny pamatovat také na pravidla pravopisu. Nikdo není dokonalý a tak chybička občas uteče i těm nejlepším, ale nemělo by být pravidlem, že váš text obsahuje chyby. Vyhraďte si dostatek času na kontrolu, a pokud to není váš šálek kávy, požádejte klidně o pomoc někoho dalšího.

#warrenbuffett #buffett #osobnirozvoj #komunikace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.