08.10.2018 4 minuty čtení

Proč začínající podnikatelé selhávají? Mark Cuban v tom má jasno

Pokud jste si právě založili svůj vlastní malý podnik, mám pro vás docela špatnou zprávu. Je tu dvacetiprocentní šance, že nepřežijete první rok podnikání a padesátiprocentní, že zkrachujete během následujících pěti let. Jenom v Evropě ročně ukončí svou činnost milion podniků.

Existuje mnoho cest, které do zdárného cíle nevedou, ale podle Marka Cubana je nejčastějším důvodem, proč se vlastníci na své cestě za úspěchem ztratí, jejich pracovní morálka. Majitel basketbalového klubu Dallas Mavericks a veleúspěšný investor říká, že většina podnikatelů nevyužívá svůj čas na to, aby se vzdělávala a dostatečně se učila z chyb i dobrých rozhodnutí svých konkurentů.

Odříkání a tvrdá práce

Myslím, že má Mark Cuban stoprocentní pravdu. O podnikání v současné době již koluje řada polopravd a omylů. Úspěšným podnikatelem se nestanete tak, že si koupíte lap top, vyrazíte k moři a stanete se digitálním nomádem, kdy na pláži s mojitem v ruce procházíte doručené emaily, případně hodinku denně obchodujete na finančních trzích a jste vysmátí, jak měsíček na hnoji. Takovou představu nechte pochybným motivátorům a obchodníčkům, kteří vám ve svých videích nabízejí obrázek vysněného života, ale ve skutečnosti jim jde pouze o to, aby z vás vytáhli těžce vydělané peníze za nic neříkající webináře.

Samozřejmě, obchodováním na burze se časem dají vydělat zajímavé peníze, ale určitě to není o tom, sednout si na hodinu denně k počítači, kde kouknete na grafy a začnete okamžitě vydělávat díky zaručenému návodu na zbohatnutí denně dvouciferné zisky. Skutečné podnikatelské „řemeslo“ spočívá v tom, že věnujete svému byznysu 10 až 14 hodin denně a snažíte se dát své společnosti maximum možného.

Pokud jste čekali od článku recept na instantní zbohatnutí, tak vás asi bohužel zklamu. Ale jako podnikatel opravdu nezbohatnete přes noc, zkrátka si to musíte odmakat (jak říká jeden můj neoblíbený politik).

Zajistěte, abyste měli stejně jako Mark Cuban přehled o všech nejnovějších trendech a inovacích ve svém oboru.

Podívejme se například právě na Marka Cubana. Když se snažil vybudovat svou společnost MicroSolutions, spal na podlaze v malém bytě, který sdílel s pěti spolubydlícími. Přečetl si všechny manuály, knihy a časopisy týkající se softwaru, které mu jenom přišly pod nos. Účastnil se průmyslových konferencí, aby se seznámil s lidmi ze svého oboru a ujišťoval se, že má přehled o všech nejnovějších technologických trendech a inovacích ve svém oboru.

Markova snaha se zjevně vyplatila. V roce 1990 prodával zmiňovanou společnost za 6 milionů dolarů a dnes má jeho jmění hodnotu 3,7 miliardy dolarů. Nejlepší rada pro všechny začínající podnikatele je tedy následující:

Přijměte každodenní dřinu za svou, protože vám pomůže uspět

Je lákavé se spokojit s přístupem, že jsem něčemu dal téměř vše, ale pamatujte, pohybujete se ve světě plném predátorů, kde silnější požírá slabšího. Musíte tedy pracovat na té nejvyšší úrovni a zajistit, že děláte skutečně to nejlepší, co můžete.

Pokud ani tak neuspějete, alespoň si můžete s klidem přiznat, že jste na to zkrátka v tomto oboru nebo v tuto chvíli neměli. Není ale nutné věšet hlavu. I podnikatelský neúspěch je v lecčems přínosný. Můžete se pro příště poučit z chyb a začít znovu a lépe. Kolikrát na své cestě podnikatelským životem upadnete není stěžejní, důležité je, že dokážete pokaždé vstát a pokračovat dále. Jedna trefa sice stačí, ale málokdo se trefí právě na první dobrou.

Nic nemůže z dlouhodobého hlediska nahradit tvrdou práci.

Pokud se vám ale bude dařit řídit se zmíněnou radou, máte velkou šanci, že dřív nebo později uspějete. Většina začínajících podnikatelů pohoří na tom, že se uspokojí. Nebuďte spokojení, neustále na sobě hledejte chyby a pracujte na sobě. Pokračujte v přemýšlení o způsobu, jak se posunou dále, jak předehnat konkurenci, jak inovovat, případně i jak dostat své kolegy na podobnou vlnu. Pokud skutečně vážně uvažujete o vybudování společnosti, nic nemůže nahradit skutečně tvrdou práci. Tahle pravda možná může trochu bolet, ale skutečně to tak je.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.