08.10.2018 3 minuty čtení

Mizí snad manipulace s cenou Bitcoinu? Možná se brzy dočkáme zřízení bitcoinového ETF

Bitcoin je od svého vzniku charakterizován velmi vysokou volatilitou. V minulosti byli největší bitcoinoví investoři označovaní jako velryby, obviňovaní z manipulace s jeho cenou. Během posledních několika dnů se však dostala cenová volatilita Bitcoinu na nejnižší úroveň za poslední rok. Americká komise pro cenné papíry (SEC) by pak pravděpodobně měla vidět zklidnění v cenové oscilaci největší kryptoměny jako pozitivní signál.

Nízká volatilita naznačuje, že investoři Bitcoin ve větší míře drží

Cenové pohyby Bitcoinu v poslední době skutečně klesají. Podle údajů společnosti Highcharts je index volatility největší kryptoměny pro posledních 30 dní 1,71 procenta a pro posledních 60 dní pak 2,43 procenta.

Zákonodárci a regulátoři mohou považovat stabilizaci cen Bitcoinu za pozitivní znamení, a rovněž investoři mohou začít více uvažovat o kryptoměně jako potenciální náhradě zlata – uchovatele hodnoty. Jak navíc řekl finanční expert FXEmpirer Bob Mason: “Nízká volatilita může být také důkazem, že mizí manipulace s cenami ze strany velkých hráčů.“

Tento nový trend také podle Masona naznačuje, že investoři Bitcoin ve větší míře drží. “Po divokých cenových výkyvech to vypadá, že investoři nacházejí v Bitcoinu dlouhodobější zalíbení. Už se tak často nejedná o denní spekulativní obchodování, ale spíše běh na dlouhou trať.“

“Na druhé straně to mohou být právě tradeři, kteří mohou být jediní, kdo nebude spokojený s plynulými a mírnými cenovými fluktuacemi. Právě krátkodobí obchodníci hledají ostré cenové výkyvy nebo vysokou volatilitu. Tyto vlastnosti pro ně dělaly toto finanční aktivum donedávna velmi atraktivním. S rostoucí volatilitou se zvyšuje i potenciál rychlejšího zisku. Ruku v ruce s tím však samozřejmě jde i vyšší riziko,“ dodal Mason.

Vývoj ceny a volatility Bitcoinu za poslední kalendářní rok 

 

Vysoká volatilita naznačovala potenciální manipulaci s cenou

Neurčitá cenová trajektorie Bitcoinu mohla nadělat vrásky většině žadatelů o řízení bitcoinového ETF, neboť byla pravděpodobně jedním z hlavních faktorů, které motivovaly SEC k odmítnutí žádostí o zřízení burzovně obchodovatelných fondů. Americká komise pro cenné papíry konkrétně uvedla, že nevěří přesvědčení, že je Bitcoin jednoznačně odolný vůči cenové manipulaci, právě díky jeho vysoké volatilitě.

Například v dokumentu, kde SEC zdůvodňuje své druhé zamítnutí žádosti bratrů Winklevossových o zřízení bitcoinového ETF je zmíněno, že by tradeři mohli manipulovat s cenami aktiva, kvůli nízkým objemům obchodů a dodává: “Dokumentace bitcoinového ETF uvádí, že cenová dynamika Bitcoinu je výsledkem spekulací ohledně jeho budoucí hodnoty a že pravděpodobně bude i nadále pokračovat, což v našich očích diskvalifikuje Bitcoin, jako vhodné podkladové aktivum ke zřízení burzovně obchodovatelného fondu.“

Zákonodárci viděli vysokou volatilitu Bitcoinu, také jako velmi škodlivou. V červenci se zástupci SEC museli zúčastnit slyšení bankovního výboru senátu, aby vysvětlili rizika, která představuje volatilita Bitcoinu i dalších kryptoměn.

V senátu si tak mohli regulátoři například vyslechnout velké obavy senátorů z extrémní volatility kryptoměn. Jak uvedl v té době předseda SEC Jay Clayton pro časopis Fortune: “Nedávno jsme byli u Bitcoinu svědky volatility, která není k vidění u žádného jiného cenného aktiva, což představuje při zřizování plánovaného ETF velký problém.“

Může tedy pomoci nynější uklidnění rozbouřených bitcoinových vod k změně postoje SEC a případnému zřízení ETF? Uvidíme, ale jeden z hlavních protiargumentů komise, jak se zdá, může být již brzy bezpředmětným.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.