Kobe Bryant "nebyl zdaleka tím nejtalentovanějším," říká o něm jeho trenér. Jak se mu podařilo stát legendou?

Pokud vám slovo "basketbal" něco říká, pravděpodobně už jste jméno Kobe Bryant někde zahlédli. Je totiž považován za jednoho z nejlepších hráčů, jaký kdy vstoupil na palubovku. Co o něm říká muž, který mu 20 let pomáhal zůstat ve špičkové formě?

Foto: Danny Moloshok / Reuters

Během dvou dekád v NBA dokázal Kobe Bryant posbírat 5 prstenů pro vítěze ligy, nespočet individuálních ocenění i trofejí a nesmazatelným písmem se zapsat do historie této nejprestižnější basketbalové soutěže světa. Mimo svou první sezónu (1996 v týmu Charlotte Hornets) strávil celou svou profesionální basketbalovou kariéru v týmu Los Angeles Lakers. A po celou tuto dobu až do jejího ukončení v roce 2016 úzce spolupracoval s šéftrenérem Lakers, Garym Vittim.

Vitti už je dnes v trenérském důchodu a letos se objevil v jednom díle podcastu Legends of Sport, který vede dlouholetý fotograf NBA a člen basketbalové Síně Slávy Andrew D. Bernstein. Slavný trenér dorazil, aby řekl pár slov o své nové knize "32 Years of Titles and Tears from the Best Seat in the House: What I Learned about Happiness, Greatness, Leadership and the Evolution of Sports Science".

Vittiho kniha popisující, jaké lekce si ze své kariéry v NBA a od sportovců, s nimiž měl možnost spolupracovat, odnesl.

A není divu, že slušnou část stránek knihy zabírá zrovna Kobe Bryant a konkrétně Vittiho pohled na to, odkud se vzaly jeho famózní sportovní úspěchy a jeho téměř bezprecedentní dominance, kterou v celé historii NBA pravděpodobně dokázali napodobit jen Michael Jordan a LeBron James.

"Měl talent, ale co kdybych vám řekl, že nebyl zdaleka tím nejtalentovanějším?" řekl Vitti během podcastu. "Zažil jsem opravdu mnoho hráčů a říkám vám, že Kobe nebyl v ničem výjimečný. Ano, byl vysoký, ale jako basketbalista není ani zdaleka nejvyšší. Byl rychlý, ale nebyl zdaleka nejrychlejší. Byl silný, ale nebyl zdaleka nejsilnější. Viděl jsem řadu jiných hráčů, kteří měli víc talentu, takže co stálo za tím, že ti mnohem talentovanější skončili bez jediného prstenu a on si jich odnesl pět?"

Nejenže Bryant trénoval tvrději než kdokoli jiný, ale trénoval chytřeji a byl při hře nesmírně chytrý. Zatímco ostatní hráči se během přestávky v polovině zápasu dívali na zprávy, emaily a tweety na svých telefonech, Bryant sledoval záznam právě odehrané první poloviny na notebooku, aby zjistil, co by mohl do druhé poloviny zlepšit.

"Byl na sebe velmi tvrdý. Do té míry, že slova jako 'nemůžu' a 'nezvládnu' v jeho slovníku neexistovala. Věřil prostě tomu, že to dokáže," popsal Vitti. "Kobe mě za ta léta naučil, že talent je v životě tou nejpřeceňovanější věci; vždycky je to o tom, jak s talentem naložíte."

Vitti v podcastu také řekl historku o tom, jak se jednou Bryant potkal s několika členy Navy SEALS; dokonce je požádal, zda by s nimi mohl podstoupit waterboarding, aby mohl lépe pochopit, o co při této donucovací technice jde a jak se při něm oběť cítí. Šéftrenér si během let společné spolupráce s Bryantem vybudoval přátelství.

"Některé jeho činy a vlastnosti jej činily velmi velmi výjimečným. Tvrdá práce, chytrá práce, ano, i talent - ale především to, jak se svým talentem dokázal naložit a odolnost, jeho mentální odolnost," dodal Vitti.

#osobnirozvoj #nba #kobe #kobebryant #rip #talent #inteligence #odolnost #uspech #kariera

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.