Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
26.12.2019 4 minuty čtení

Jak se Warren Buffett rozhoduje, čemu věnuje čas? Má na to (jako na všechno) efektivní strategii

Známý investor a miliardář používá k rozhodování, jak trávit svůj drahocenný čas, jednoduchou metodu.

Když u vašeho jména svítí v kolonce jmění částka téměř 89 miliard dolarů a skrz svou společnost Berkshire Hathaway máte majoritní podíl ve více než 70 společnostech, leccos to o vás vypovídá. Přinejmenším to, že zřejmě něco málo víte o tom, jak si nastavit priority a soustředit se pouze na důležitou práci.

V případě Buffetta však nejde o žádný přirozený talent. Jakožto investor se ve svém životě velmi brzy blízce seznámil s fenoménem, kterému se říká rozhodovací paralýza. Určitě to znáte, tu a tam jí trpí úplně každý - když před vás někdo postaví třeba pět nebo deset různých možností a máte se rozhodnout, najednou si uvědomíte, že nejste vůbec schopni se rozhodnout a vybrat si jen jednu.

A nyní si představte, kolik možností má před sebou na stole každý den Buffett. Naštěstí má na toto dilema účinnou odpověď.

Tu ve skutečnosti neprozradil on sám, ale Mike Flint, jež byl 10 let Buffettovým osobním pilotem a na palubách letadel, jejichž byl kapitánem, se postupně vystřídali i čtyři američtí prezidenti. Jednou Flint s Buffettem řešil své kariérní priority a dostal radu, aby zkusil tento proces o třech krocích:

1. Napište si na list papíru seznam svých 25 kariérních cílů (dle potřeby krátkodobých či dlouhodobých, mohou to být cíle pro tento týden, nebo následujících 5 let).

2. Projděte si celý seznam znovu a označte pouze 5 nejdůležitějších cílů.

Poznámka: Pokud chcete maximální užitek tohoto Buffettova procesu aplikovat i na své cíle, přestaňte tady číst, proveďte kroky 1 a 2 (jejich tvorba není časově omezena, Flintovi jejich tvorba dle jeho slov nějaký čas zabrala) a až pak se vraťte zpět a pokračujte ve čtení.

3. Umístěte 5 označených cílů na samostatný seznam (třeba Seznam A) a zbylých 20 na druhý seznam (třeba Seznam B).

Vypadá to jednoduše, ale tady to teprve začíná být zajímavé.

Když Flint své dva seznamy po nějaké době dokončil, poděkoval Buffettovi a řekl mu, že se do svých 5 nejdůležitějších cílů ihned pustí. Buffett se však zeptal, co bude dělat s těmi zbylými 20, které neoznačil. Flint odpověděl, že se jich určitě nemíní vzdát, protože jsou pro něj rovněž důležité. Nejsou tak urgentní, ale mohl by se jim sem tam věnovat, když bude mít chvilku.

Buffett mu však odpověděl: "Ne Miku, to jsi špatně pochopil. Všechno, co jsi neoznačil [a umístil na Seznam B] se zrovna stalo věcmi, kterým se musíš za každou cenu vyhýbat. Bez ohledu na okolnosti se těmto věcem nebudeš věnovat ani sekundu, dokud úspěšně nedosáhneš svých 5 nejdůležitějších cílů."

Tato na první pohled snadná tvorba dvou seznamů vám totiž nádherně ukáže, že máte ve svém životě zřejmě celou řadu "dobrých" možností a cílů, za kterými se vydat. Buffett ale varuje, že vše, co skončí na vašem Seznamu B, jsou ve skutečnosti jen věci, které vás každý den rozptylují a odvádějí vaši pozornost od toho podstatného.

I když jsou pro vás možná položky 6. až 25. na vašem seznamu důležité, ve srovnání s prvními pěti jsou paradoxně tím nejhorším, čemu se můžete věnovat. Otázka proto zní: Chce se vám raději žít s 20 napůl rozdělanými projekty, nebo mít 5 hotových, kterými se můžete pochlubit?

#osobnirozvoj #timemanagement #priority #buffett #strategie #cil

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
7 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
7 minut