Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
25.12.2019 3 minuty čtení

CEO Microsoftu Satya Nadella tvrdí, že o vašem úspěchu nakonec rozhodne 1 osobnostní rys

Nadella by raději skupinu zaměstnanců, kteří tímto rysem disponují, než skupinu brilantních géniů.

I kdybyste byli brilantním géniem, nezaručí vám to ve společnosti, jakou je Microsoft, úspěch. Když Satya Nadella v roce 2014 přebral funkci CEO Microsoftu, rozhodl se ve firemní kultuře vůči zaměstnancům prosadit jednu principiální změnu.

Místo oslavování těch, kteří byli nejchytřejší se Nadella soustředil na uznání těch, kteří byli nejotevřenější učení se novým věcem. Jeho cílem bylo vzbudit v zaměstnancích zvědavost a zajistit, aby nikdy neustrnuli. Místo lidí, kteří vědí vše, ho začali zajímat spíš ti, kteří se všechno chtěli naučit.

Koncept mentality prosazované Nadellou, která je orientovaná na konstatní růst, ve svém výzkumu hezky popsal stanfordský psycholog Carol Dweck.

Chodící encyklopedie, nebo zapálený učenec?

Představte si dva školáky. Jeden je považován za "chytrého", protože vždycky všechno ví. Druhý je považován za méně schopného, ale na rozdíl od prvního ho učení nesmírně baví. Nadella věří, že druhý školák s větší chutí do učení nakonec v životě dosáhne lepších výsledků než jeho vědomostmi nabitý spolužák.

Pokud už dnes věříte, že na základě své vysoké inteligence už víte vše, co vědět potřebujete, zřejmě se do žádného přílišného růstu a učení neženete. Nemáte potřebu neustále vyhledávat nové vědomosti, které by vám potenciálně mohly rozšířit obzory a pomoci efektivněji řešit problémy. Vzhledem k dlouhodobě pěstovanému pocitu inteligence rovněž hrozí, že pokud narazíte na komplikace či selhání, zaseknete se na jednom místě.

Jestliže je vaše mentalita orientovaná spíš na růst, pevně věříte, že úsilí, konstantní práce a nikdy nekončící učení jsou jedinou cestou na vrchol. Vaše motivace objevovat a učit se novým věcem nikdy neopadne, s čímž jste smíření a spokojení. Neúspěchy a komplikace vám nevadí, neboť je považujete jen za další příležitosti, jak se naučit něco nového a posunout se dál.

A právě tuto mentalitu růstu ve svých zaměstnancích CEO Microsoftu chtěl od samého začátku vidět víc a častěji:

"Dělá z vás lepší osobnost, lepšího kolegu, lepšího kamaráda, lepšího partnera a v neposlední řadě i lepšího rodiče. V jistém smyslu tak integruje váš pracovní i soukromý život," řekl o této mentalitě Nadella.

Chuť učit se u svých lidí hledá i Gates

Stejný osobnostní rys, po němž u svých lidí pátrá Nadella, dnes ostatně aktivně vyhledává i Bill Gates, když hledá nové lídry pro svou Bill & Melinda Gates Foundation. Gates nedávno navštívil střední školu, na kterou kdysi sám chodil, a na dotaz, jak pro své aktuální projekty hledá vhodné manažery, obratem odpověděl, že v první řadě musí jít o celoživotní studenty s hlubokou zvědavostí sahající od minulosti přes přítomnost až do budoucnosti. 

Zakladatel Microsoftu rovněž poznamenal, že díky moderním technologiím a online přístupu k přednáškám, podcastům a dalším materiálům dnes zvědaví lidé zažívají nejlepší období v historii lidstva.

#osobnirozovj #satyanadella #microsoft #gates #inteligence #uceni

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Stopro souhlas!
    +3
  • S tím souhlasím, chuť učit se a dál se rozvíjet je velmi důležitá vlastnost. A když se celkově podíváme na úspěšné lidi můžeme si všimnout, že tahle vlastnost tam nemálo dominuje.
    +2
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
1 minuta
5 minut
6 minut
8 minut
2 minuty