Tento muž studoval 500 významných self-made milionářů a vypreparoval z nich hlavní principy úspěchu

Je tomu už téměř 100 let, co se jeden mladý americký novinář podrobně zabýval studiem 500 nejúspěšnějších self-made milionářů své doby. Své poznatky následně Napoleon Hill sepsal do knih, které podnikatelé, byznysmeni a investoři čtou dodnes.

Hill se svého času podrobně zabýval jmény, jako byli Andrew Carnegie, Henry Ford nebo Charles M. Schwab. S některými měl tu čest dělat i rozhovor, o jiných pouze dohledal všechny dostupné informace. Kulminací jeho studia bylo sepsání knihy Myšlením k bohatství, která poprvé vyšla v roce 1937 a stala se bestsellerem.

Byť je tato kniha asi tím nejznámějším, co Hill sepsal a je neustále všude možně skloňována, o několik let později v roce 1941 sepsal neméně zajímavé, avšak o poznání méně populární dílo s názvem "The Path to Personal Power". Tato kniha měla být takovou příručkou pro každého, komu se po Velké hospodářské krizi ve 30. letech stále nedařilo dostat zpět na nohy.

Jenže Spojené státy 7. prosince 1941 po japonském útoku na Pearl Harbor vstoupily do druhé světové války a Hillovi bylo jasné, že lidé budou mít myšlenky na úplně jiné věci, než je osobní rozvoj. Text knihy proto odložil do šuplíku a nakonec jej za svého života nevydal. Její rukopis byl v Hillově archivu nalezen až o mnoho desítek let později a svého úplně prvního vydání se dočkal až v roce 2017.

Uvnitř se nachází "17 hlavních principů úspěchu", přičemž za nejdůležitější z nich Hill považuje "princip jednoznačného záměru". Jinými slovy čtenáři sděluje, že ti nejúspěšnější a nejbohatší lidé vždy a za všech okolností přesně do detailů vědí, co chtějí.

"Nikdo nemůže dosáhnout úspěchu, aniž by nejprve přesně věděl, co chce," píše Hill. "Pokuste se hlouběji studovat jakoukoli osobnost, která zažívá dlouhodobý úspěch a velmi rychle zjistíte, že má od začátku jednoznačný hlavní cíl; a že má jasný plán k jeho dosažení; a také že snaze dosáhnout jej obětuje většinu svých myšlenek i svého úsilí."

Většina průměrných lidí mezitím podle Hilla stojí na místě a přeje si, aby jednoho dne byli povýšeni, dostali vyšší plat a někdo si jich všiml. "Většina těchto lidí se však nikdy moc daleko za toto stádium 'přání' nedostane," tvrdí autor.

Abyste se přes něj dostali, nevystačíte si jen s cílem být bohatý, úspěšný, slavný nebo uznávaný. Všechno jsou to totiž příliš obecná tvrzení. Hill má na mysli zcela konkrétní cíl, který umíte do detailů popsat, protože ho ve své mysli jasně vidíte. Proto radí si svůj hlavní specifický cíl napsat. Další věcí, kterou úspěšní lidé podle něj dělají je, že si k takovému cíli dávají jasnou deadline, aby se z něj nestalo něco, co si donekonečna budou jen "přát".

Jakmile máte svůj cíl napsaný, umístěte si jej někam, kde ho budete mít na očích a aspoň jednou denně si jej nahlas přečtete: "Když si své hlavní cíle ručně sepíšete, donutí vás to být velmi specifický ve smyslu jejich podstaty," říká Hill. "Pravidelné čtení vám pomůže umístit pevně cíl do vaší mysli, kde jej může uchopit podvědomá mysl a nasměrovat vaše konání správným směrem."

#osobnirozvoj #napolenonhill #selfmade #cil #mysl #podvedomi #uspech

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.