1000 zaměstnanců se svěřilo, jaké nejhorší dárky kdy dostali od šéfa – tímhle radost neuděláte

Pokud dáváte zaměstnancům dárky k Vánocům, rozbalení krabičky může být nepříjemným překvapením. Vlastně to není neobvyklé. Skoro 90 % tázaných zaměstnanců se v průzkumu platformy Snappy přiznalo, že někdy předstírali radost z dárku od zaměstnavatele.

Průzkumu se zúčastnilo více než 1000 amerických zaměstnanců a mezi nejhorší dárky, které kdy v práci obdrželi, patřily tyto:

  • Kniha o tom, jak být lepší v práci,
  • vstupenky na sportovní zápas syna generálního ředitele,
  • rozteklé čokoládové penízky,
  • prošlé cookies,
  • plátková šunka,
  • přeřezávač bezpečnostních pásů do auta,
  • křepelka, kterou ulovil šéf na honu,
  • haraburdí s logem firmy,
  • šňůrka na klíče.

 

Při vybírání dárku se určitě vyhněte dárkům, které souvisí s pracovními radami a snad se tak vyhnete i nucenému úsměvu a falešnému vděku zaměstnance. Automaticky tím totiž naznačujete, že výkony pracovníka nejsou optimální a to nikdo nechce slyšet. Alespoň ne o Vánocích.

„Pokud je třeba zlepšit znalosti nebo dovednosti zaměstnance a myslíte si, že tomu může pomoci nějaká kniha, určitě mu ji darujte, ale ne před svátky. Ať nemusí během volna přemýšlet o tom, že něco dělá špatně,“ radí Amy Polefrone, CEO HR Strategy Group.

Dárky, které na sobě mají logo firmy jsou neosobní a mezi zaměstnanci značně neoblíbené. 72 % zaměstnanců v průzkumu odpovědělo, že by takové dárky raději nedostávali. „Firemní reklamní předměty jsou opravdu navrženy pro marketingové účely. Když se snažíte vybrat dárek pro zaměstnance, nechte je stranou,“ říká Polefrone.

Jeff Galak, profesor marketingu na Carnegie Mellonově univerzitě, který se zabývá psychologií dávání dárků už nějaký čas, říká, že je při obdarovávání zásadní promyšlenost.

Když má obdarovaný pocit, že jste nad dárkem vůbec nepřemýšleli – řekněme, když dostane hrníček s logem vaší společnosti, takový dárek se nesetkává ani s těmi minimálními standardy, na které jsme ve firemním prostředí zvyklí.“

Když obdarujete zaměstnance něčím, co souvisí s prací, také to popírá princip dávání dárků na pracovišti. „Má to být rozptýlení od práce, ne její připomínka,“ dodává Galak.

Jak vybrat dárek, který udělá radost

Nelámejte to přes koleno. Nikdo by neměl cítit povinnost dávat svým zaměstnancům nebo kolegům dárek. Co určitě můžete udělat, ať už chcete potěšit spolupracovníky, podřízené nebo šéfa, je napsat jim vzkaz s pozitivním feedbackem a přáním hezkých svátků.

Pokud plánujete ve firmě „tajného Santu“ a chcete, aby si zaměstnanci dávali dárky vzájemně, měli byste dát najevo, že se jedná o dobrovolnou aktivitu, a především stanovit nízký rozpočet. Optimální je částka kolem 300 korun. 

Vzpomeňte si, co se stalo v seriálu Kancl, když příšerný šéf Michael překročil 20 dolarový rozpočet a koupil iPod. Náhle se poklidná výměna dárků zvrhla ve zběsilé tržiště, kde se každý snažil získat nejhodnotnější dárek.

 

Zeptejte se zaměstnanců, co chtějí. Galak říká, že všichni považujeme otázku „Co si přeješ k Vánocům?“  za zbytečné tabu. Jeho průzkum totiž naznačuje, že obdarovaní nebaží po velkém překvapení. „Odmítáme se zeptat, protože si myslíme, že to našemu dárku ubere na vážnosti. To je ale velký omyl.“

Nejlepší vánoční dárky jsou ty, které použijeme. V Galakově studii z roku 2016 se ukazuje, že se všichni soustředíme na chvíli, kdy obdarovaný rozbalí dárek. Jak se u toho bude tvářit a co bude říkat. Ale obdarovaným je tohle jedno. Jde jen o pár vteřin. Mnohem důležitější pro ně je, jestli se jim dárek opravdu líbí a jestli se jim hodí.

Abyste vymysleli něco užitečného, musíte se svých zaměstnanců zeptat, co by si přáli. Pokud je zas tak dobře neznáte, neprojektujte si do nich vlastní přání. Prostě pořiďte něco, co se hodí každému jako například dárkový poukaz do obchodu nebo do restaurace. Další možnosti jsou čokoláda, voucher na lístky do kina nebo na jiný zážitek.

Pokud jste si pro účely tajného Santy vylosovali někoho, s kým se moc dobře neznáte, nestyďte se požádat ostatní o radu. Nemůžete se přece bavit úplně s každým na pracovišti. 

Pokud jste manažer, můžete dát svůj čas nebo zážitek. Samozřejmě že se nemusíte uchylovat k hmotným darům, pokud jste manažer a chcete odměnit svůj tým. Uspořádejte slavnostní večeři nebo vánoční party. „Lidé odvádí lepší práci a cítí se více součástí týmu, když mají příležitost své kolegy poznat i v neformálním prostředí mimo pracoviště,“  říká Polefrone.

Nebo zkuste odměnit své zaměstnance časem, který budou mít pro sebe. Překvapte je dnem volna nebo jen tím, že budou moci nečekaně odejít z kanceláře o pár hodin dříve. Polefrone k tomu dodává: „Čím jsem starší, tím víc miluji dar času. Nechte lidi, ať to zabalí dřív, to je něco, co si budou pamatovat.“

A jaký nejhorší dárek jste od zaměstnavatele, zaměstnance nebo kolegy dostali vy?

#inspirace #trendy #byznys #podnikani #hr

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 446.

Zaregistrovat se