Co dělá skvělé reklamní video?
Od dob, kdy v televizi běžela úplně první reklama – za pouhých 9 dolarů – už uběhlo víc než tři čtvrtě století. Z televizního marketingu se stal globální trh s hodnotou přes 255 miliard dolarů. Ačkoliv se diváci od televizních obrazovek stále častěji přesouvají k mobilním displejům a monitorům počítačů, video reklamy jsou populárnější než kdy dřív.
Takže co odlišuje skvělé reklamní videa od těch průměrných? Až uvidíte příklady, které jsem pro vás vybrala, budete si moci povšimnout několika společných jevů.
Jsou zapamatovatelné: „A když to vydržíš až do večera – nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko.“ Už asi víte, kam tím mířím. Pokud jste si větu nepřečetli hlasem Josefa Poláška, nejspíš žijete v jeskyni. Dobrá zapamatovatelnost reklamy je jedním z klíčových předpokladů pro úspěch. Člověk, který žije v průměrně velkém městě, čelí asi 5000 reklamních sdělení denně. Pokud chcete vymyslet chytlavou reklamu, musíte být originální, jiní, ale zároveň celou věc nijak nekomplikovat.
Jsou hodné sdílení: Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, vaše reklama by měla lidi přimět, aby o ní mluvili, a to jak v offline světě, tak na sociálních sítích a diskusních fórech. Reklamy, které tuto odezvu vyvolávají, jsou většinou protkané nějakou emocí – jsou vtipné, šokujícící, divné nebo třeba dojemné.
Komunikují hodnoty společnosti: Nejlepší reklamy se drží komunikačního tónu značky a neprodávají jen produkt, ale myšlenku jako takovou. Vaši zákazníci by se měli na reklamu podívat a pomyslet si: „Hmm. Tahle značka je pro lidi, jako jsem já.“
Call to action neboli výzva k akci: Call to action je něco, o čem se dočtete v jakékoliv příručce marketingu, ale zároveň je to bohužel také něco, na co mnoho reklam zapomíná. Na konci reklamy byste jako potenciální zákazníci měli dostat informaci, co máte udělat dál. Navštívit web? Objednat si něco v e-shopu? Zavolat do firmy? Vynechání call to action si můžete dovolit, jen pokud už máte dobře zavedenou značku jako třeba Nike nebo Apple.
3. NO MORE: Listen 60
Při poslechu této šedesátivteřinové reklamy mrazí. Na pozadí záběrů domu slyšíme ženu, jak si objednává pizzu... Ale ne tak docela. Ve zkutečnosti volá o pomoc. Reklama byla inspirována skutečným záznamem krizového telefonátu na linku 911. Běžela během Super Bowlu a i díky tomu dosáhla neskutečné vlny ohlasu. Na YouTube ji vidělo přes 10 milionů lidí.
2. Old Spice: Vůně muže
Když si Old Spice uvědomil, že většinu jeho zákazníků tvoří ženy, přistoupil k marketingu trochu jinak. Ačkoliv jejich heslo „Nenechte svého muže, aby voněl jako žena“ by už se dnes asi nechytlo, tento vskutku vtipný neopětovaný dialog z úst přitažlivého alfa samce se stal kultovní záležitostí.
Je to skvělá ukázka absurdního, nepředvídatelného a zapamatovatelného humoru, který se snaží v kampaních využít mnoho firem v naději, že vytvoří virální hit. Old Spice se to povedlo. Odnesli si ten rok ze soutěží a žebříčků téměř každé ocenění a spot má v současnosti na YouTube téměř 57 milionů shlédnutí a bezpočet parodií a re-maků.
1. Metro Trains: „Dumb Ways to Die“
Účelem veřejných sdělení hromadné dopravy je obvykle přimět lidi, aby zaplatili jízdné nebo aby více dbali na bezpečnost. V Česku si můžeme vybavit například nedávné kampaně „Tramvaj Vymlouvačka“ či „Neskákej mi pod kola“, které plní úplně stejný účel, stejně jako právě tento spot Melbourského dopravce.
Ovšem spot Dumb Ways to Die jde trochu jinou cestou. Video obsahuje chytlavou píseň a roztomilé animované postavy, které jsou postupně různými absurdními způsoby zabíjeny. Kampaň byla obrovským hitem a stala se nejvíce oceňovanou kampaní v historii Cannes. Na YouTube získala přes 164 milionů shlédnutí. A nejlepší na tom všem je, že fungovala. Společnost reklamě připsala snížení nehod z nepozornosti na kolejích o více než 30 %.