5 time-management tipů pro líné podnikatele, kteří (stále žijí v iluzi, že) věčně nestíhají

Budovat byznys není žádný med. I když pomineme to nejdůležitější - zisk - existuje asi milion dalších věcí, které je třeba udělat. A nové problémy se mezitím kupí jako na běžícím páse. Jenže den má jen 24 hodin... co s tím?

Dříve či později i ti nejzapálenější podnikatelé, kteří pracují 16 hodin denně, zjistí, že takhle to dál nepůjde. Jenže jak na bludný kruh nikdy nekončících nových problémů vyzrát? Jednoduše – staňte se línějším podnikatelem.

Člověk má jeden mozek, dvě ruce a každý den k dispozici 24 hodin času, z čehož plyne, že pokud chce pracovat smysluplně, existují určité limity. A ty nespočívají jen v tom, co děláte, ale také v tom, jak dlouho to děláte. Dejte si několik (letních) měsíců v kuse, kdy budete každý den pracovat od východu do západu slunce a jste na nejlepší cestě k totálnímu vyhoření.

Pokud tuhle cestu podstoupíte, čeká vás navíc na jejím konci ještě jedna hořká pravda. Když dlouhodobě pracujete dlouhé hodiny denně bez odpočinku, relaxu a odreagování, začne pomalu upadat kvalita vaší práce a posléze i její efektivita (ve chvíli, kdy se začnou projevovat první symptomy blížícího se vyhoření). Nejdůležitější je na tento stav nečekat, ale udělat včas radikální změnu.

Chcete-li se jednoho dne stát dobrý podnikatelem/byznysmenem/manažerem, nemůžete být fanatickým workoholikem bez zábran. Maximální efektivita a výsledky by měly být vždy tím hlavním měřítkem vaší práce. Nikoli to, jak dlouho jste pracovali. Pojďme vám ten časový rozvrh trochu upravit:

1. Odřízněte veškerou práci, která není opravdu důležitá

Jedna z nejtěžších věcí, kterou je ne každý schopen odpovědně provést. I když konstantně nestíháme a pořád někam spěcháme, stejně se všichni v koutku duše považujeme za efektivní dříče, kteří umí makat jako nikdo jiný, že ano? Nepsané pravidlo ovšem říká, že 80 % vašeho bohatství nakonec vzejde z pouhých 20 % vaší práce.

Takže každý, kdo „nemá čas“, nechť začne analýzou svého času. Jak trávíte běžně svých 24 hodin? Kolik prospíte, kolik projíte, kolik protelefonujete, prochatujete s přáteli, prosurfujete na internetu, proflákáte hloupostmi a kolik doopravdy s maximálním soustředěním pracujete? Drtivá většina těch, kdo navenek tvrdí, že pracují 8 až 12 hodin denně, ve skutečnosti reálně pracuje v lepším případě asi 5-6 hodin denně, určitě ne víc. A čím více takoví lidé zdůrazňují, že absolutně nestíhají, tím víc času topí místo práce v nepodstatných hloupostech.

2. Vše na poslední chvíli

Představte si, že musíte napsat tiskovou zprávu a máte na to hodinu času. Vsadil bych si na vás, že to bez problémů stíháte. A taky bych si vsadil, že kdybyste na tuhle práci měli 20 hodin času, trvala by vám bez problémů i těch 20 hodin. Sháněli byste si nepodstatná fakta a neustále celou zprávu přepisovali, dokud by výsledek ve vašich očích nebyl perfektní (a jelikož máte na něco tak snadného celých 20 hodin, určitě by se našlo dost času na nějakou tu prokrastinaci).

Tento fenomén je založen na Parkinsonově zákoně, kde „práce expanduje tak, aby zabrala čas, který je k dispozici na její dokončení.“

Chcete poznat, jak efektivní dokážete ve skutečnosti být? Vezměte si práci, která vám normálně zabere hodinu času a půl hodiny před deadline se do ní teprve pusťte. Žádné testování, pěkně naostro a v reálu. Možná budete sami překvapeni. 

A pokud ještě stále hledáte nějaké zajímavé předsevzetí na příští rok, zkuste ti tuto malou výzvu: Spočítejte si, kolik času vám denně/týdně/měsíčně zaberou veškeré činnosti spojené s prací. A nyní se pokuste přijít na to, jak vše stihnout čtyřikrát rychleji. Ano, čtete správně. Ne dvakrát, ale čtyřikrát. Je to vůbec reálné? Nešlo by to, kdybyste měli k dispozici víc lidí? Nepomůžou technologie? Byť se vám to nezdá, nebo si to nechcete přiznat, u většiny podnikatelů tento proces reálný je. Bolestivý, náročný, nepříjemný, ale reálný. Je to na vás, hodně štěstí!

3. Trénujte sami sebe, jako byste trénovali štěně

Víte o tom, že pokaždé, když vstanete v polovině práce, abyste si vzali kávu, něco na zub, podívali se z okna, uklidili na stole, nebo udělali něco podobného, co v tu chvíli s aktuální pracovní činností nemá nic společného, budujete si v sobě špatný návyk? Takový postup lze přirovnat k situaci, kdy učíte svého psa povel „sedni!“ a dáte mu odměnu i přesto, že hraje mrtvého. V 9 z 10 případů se navíc při tomhle odběhnutí od práce s někým zapovídáte, nebo aspoň zkontrolujete telefon, jestli se neděje něco důležitého (ne, neděje!). Hodiny ale neúprosně tikají a práci na dvě hodiny skončíte za hodiny tři, protože si mezitím děláte, co se vám zrovna zamane.

Stejně, jako když trénujete štěně, musíte dokázat vytrénovat i sami sebe. Až rozdělanou práci dokončíte, můžete jít a odměnit se, ale když makáte, tak makáte a nic jiného v tu chvíli neexistuje. Za mě je tahle "zóna" úplného soustředění, kdy nevnímáte čas, hlad ani okolí jediným způsobem, jak dosáhnout maximální efektivity. Umíte se do ní dostat?

4. Nevěnujte energii nesmyslům

Ráno vstanete, dáte si snídani a pak samozřejmě ihned berete do ruky svůj telefon (ne dělám si srandu, samozřejmě jste ho vzali do ruky, jen co jste otevřeli oči), abyste zjistili, co je nového v online i reálném světě. Nový virální článek? Nové virální video? Wow, tahle nová aplikace vypadá zajímavě! Samozřejmě si ji stáhnete, kouknete na video, přečtete komentáře pod článkem. Když už jste u toho, co nového na Facebooku, Twitteru, Instagramu? Ha, nový trailer na film, na který se těšíte. Na ten se teď hned musíte podívat, i kdyby měl nastat konec světa!

Než se rozkoukáte, hodina i více je rázem pryč, nabíráte pracovní skluz a celý den jste právě začali v tak lenivém a neproduktivním tempu, že do běžeckého závodu s produktivitou už od startu vyrážíte minimálně s podvrtnutým kotníkem. Ano, notifikace, zprávy přátel a další blikající "oznámení" na nás dnes útočí ze všech stran. Nenalhávejme si ale, že je nelze vypnout. Musíte si do hlavy neustále vtloukat jeden jediný důležitý cíl, který má dnes prioritu, ne stovku menších nepodstatných hloupostí, které pro vás ve výsledku mají nulový přínos. 

Až budete večer stresovat, že zase stanovenou práci nestíháte, už si na nějaké hloupé video nebo vtipný obrázek z rána ani nevzpomenete. Pravděpodobně už si na něj nikdy znovu nevzpomenete. Jediné, co zůstane, je pár absolutně promrhaných minut, které už vám nikdy nikdo nevrátí

Pokud jste na sociálních sítích nebo sledování YouTube tak závislí, že na těchto online službách brouzdáte během dne zcela automaticky, máte problém. Až se při tom příště přistihnete, zkuste si aspoň upřímně odpovědět na tyto otázky: „Jak mi tohle pomůže dosáhnout mých snů? Jak se díky tomuhle stanu šťastnějším a ve svých očích úspěšnějším člověkem? Jsem opravdu tak bohatý, že si můžu dovolit plýtvat časem?“

5. Přeskočte své schůzky (nebo je o polovinu zkraťte)

Radikální řešení, které ale celá řada podnikatelů úspěšně praktikuje. Nemají čas cestovat po městských kavárnách, čekat na své protějšky a následně spěchat na další schůzku, kam mimochodem spěchají zbytečně, protože budou na druhou osobu opět 10 minut čekat. 

Opravdu je potřeba na tyto setkání chodit osobně? Nejde to po telefonu? Nelze celou informaci podat efektivněji skrz e-mail? A co třeba ty stovky moderních aplikací a programů pro videokonference? Dobře dobře, pokud jste si stoprocentně jistí, že ani jedna z těchto nebo nekonečné řady dalších možností nefunguje, jděte a domluvte si schůzku.

Když už schůzky, tak se aspoň inspirujte Bobbym Harrisem. Bobby je podnikatel, zakladatel přepravní společnosti BlueGrace Logistics a schůzky mimochodem ze srdce nesnáší. Takže když už nějakou musí mít, chce dopředu vědět přesný program schůzky a čas, který protistrana bude potřebovat. Ten následně zkrátí o polovinu. Místo půl hodinky tak máte rázem jen 15 minut, po kterých se Bobby prostě zvedne a odejde.

Mnoho schůzek je konec konců jen odvedením pozornosti od kriticky důležité práce, která měla být hotova už včera. Při každém druhém setkání se navíc zapovídáte o něčem mimo téma. Možná si s vašim protějškem padnete do oka, zjistíte, že máte stejný koníček, nebo společného dobrého známého. To je všechno moc fajn, ale přidává tohle něco k vaší produktivitě, nebo vám cestování po kavárnách spíš něco bere?

Jste na tahu

To vy chcete pracovat, podnikat a být svými pány. Byli jste to vy, kdo si založil živnostenský list, společnost nebo webovou stránku. To vy jste získali prvního klienta a vydělali první korunu. Logicky to tedy jste opět jen a pouze vy, kdo musí chtít něco změnit. A jelikož jste zrovna přečetli celý tenhle text, předpokládám, že něco opravdu změnit chcete. Zkuste se stát líným, ale efektivním podnikatelem, který pracuje sice méně, ale zato chytře. Vaše skóre v této hře budou vždy na prvním místě ukazovat úspěchy, vydělané peníze nebo hodnota vaší společnosti, ne odpracované hodiny. Na ty se historie bohužel (téměř) nikdy neptá. 

#podnikani #timemanagement #cas #efektivita #produktivita #byznys

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.