Poslouchání klasiky při práci zlepšuje produktivitu. Vyzkoušejte také „Mozartův efekt“!

Mnoho lidí poslouchá hudbu při cestování, cvičení nebo práci. Hudba není jen způsob, jak se zabavit. Také v nás může probudit kreativitu a podpořit naši produktivitu. Někdo dokonce věří, že pouštění klasiky nenarozeným dětem je udělá chytřejší.

Jestli sluchátka s Mozartem nebo Schopenhauerem přiložená na břicho těhotné matky přidají dítěti na IQ, to sice s jistotou nevíme, ale existuje jeden jev, o jehož pravdivosti se vědci přou už roky. Jde o takzvaný „Mozartův efekt“.

 Zvýšenou aktivitu mozku a lepší soustředění při poslechu vážné hudby zaznamenaly studie publikované v Science Daily, The Society for Education, The American Journal of Occupational Therapy a dalších odborných médiích.

Proč se říká, že vážná hudba zlepšuje produktivitu?

Absence textu může být jedním z důvodů. Písně se slovy posluchače spíš rozptylují, když se potřebuje koncentrovat. Dalším aspektem je fakt, že klasika na mnoho lidí působí relaxačně a snižuje míru stresu ve srovnání například s populární hudbou. Ale může mít vážná hudba skutečně pozitivní vliv na mozek, jak se mnoho lidí domnívá?

První člověk, který použil termín „Mozartův efekt“, byl francouzský otorhinolaryngolog (ušní, nosní, krční), Alfred Tomatis. Tomatis používal „korektivní poslechovou metodu“, snažil se poslechem hudby, především Mozartovy, léčit poruchy uší a později i autismus, dyslexii, schizofrenii a depresi. 

Ačkoliv někteří lékaři jeho metodu neschvalovali, mnoho odborníků věřilo, že „Tomatisova metoda“ má nezanedbatelný vliv na jazykové dovednosti a schopnost učit se. To naznačuje, že poslech klasické hudby by mohl být hodnotným pomocníkem pro každého, kdo pracuje se slovy. Především na lidi, kteří píší.

Důležité je ale nepouštět si hudbu příliš nahlas a pečlivě vybírat hudbu podle tempa. Relaxační hudba v pomalém tempu je obvykle pro koncentraci vhodnější, zatímco dramatičtější kusy by vás mohly spíš rozptylovat, protože si vyžadují příliš pozornosti sami o sobě.

Zkuste tyto skladby Bacha, Mozarta a Beethovena

 

 

Don Campbell prozkoumal myšlenku, že vážná hudba může fungovat stimulačně a terapeuticky v sérii knih s názvem „The Mozart Effect“. Věřil, že hudba je „mocný katalyzátor“ pro lepší zdraví a psychickou pohodu. Nejlépe se mu při jeho pokusech a výzkumech osvědčil právě Mozart.

Pokud při práci trpíte nedostatkem inspirace nebo se zkrátka nemůžete dostat „do flow“, doporučuji dát vážné hudbě šanci. Každopádně by vám relaxační hudba neměla narušit kreativní proces, pokud najdete takové skladby, které vás nebudou rozptylovat.

Také trend open office, který v posledních letech přijalo mnoho pracovišť, může některým lidem ztěžovat soustředění. Poslech hudby ze sluchátek vás může krásně vytrhnout z prostředí společné kanceláře. 

Ne všichni Mozartovu efektu věří

V letech 2012 a 2013 se prohnala odbornými periodiky (Yale, Harvard) vlna studií, které se Mozartův efekt pokoušely vyvrátit. Tvrdily, že výuka hudby nemá na výsledky studentů v ostatních předmětech žádný vliv a že pouštění vážné hudby do pozadí při výuce také nemá žádný efekt. 

Jeden článek publikovaný v Yale Scientific dokonce psal o neúspěšné snaze zopakovat studii, která vedla k původnímu šílenství okolo Mozartova efektu. Výzkumným pracovníkům se bohužel nepodařilo dosáhnout stejných výsledků jako Tomatisovi.

Badatel Samuel Mehr z Harvardu prošel všechny existující studie a našel jen velmi malou korelaci mezi studiem a poslechem vážné hudby a lepšími známkami ve škole. 

Známky ale nejsou všechno, tak jak můžeme vědět, že vážná hudba skutečně nezlepšuje soustředění? I kdyby to bylo jen placebo, stojí to za pokus, je? Když máme pocit, že jsme soustředěnější a že nám práce jde lépe od ruky, vyvolá to v nás pozitivní pocity, které mají na naši efektivitu dobrý dopad.

Já jsem například během psaní tohoto článku poslouchala Schuberta a mám pocit, že mi to šlo od ruky krásně. Co vy? Dáte klasice šanci, nebo posloucháte při práci něco jiného?

#inspirace #produktivita #efektivita #osobnirozvoj #seberozvoj

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Dřív jsem klasiku poslouchala při práci či studiu, postupem času jsem přešla na jiný styl hudby (pop, RnB) a to byla v rámci produktivity chyba. Děkuji za článek, určitě se ke klasice opět vrátím.

  1
 • Díky za tip, vyzkouším slight_smile

  1
  • Pak dej vědět, jestli to funguje lépe než ty 4 šálky kávy denně!

   0
 • No vida, já založil skupinu ohledně hudby k práci a v tu ránu na mě vyskočí tvůj článek o hudbě k práci. Super slight_smile

  1