Daňová optimalizace penzijního spoření

Sice už většina z nás myslí na vanilkové rohlíčky, my ale pořád myslíme na peníze našich klientů. Tentokrát v souvislosti s doplňkovým penzijním spořením/penzijním připojištěním.

Některé penzijní společnosti obeslali svoje klienty s výzvou, aby do konce roku využili daňové optimalizace a vložili na své penzijní spoření mimořádný vklad, kterým by dosáhli na maximální daňový odpočet. Podle našeho názoru to ovšem pro klienty není ideální a doporučujeme jiné formy odkládání prostředků na důchod.

Proč doporučení penzijních společností nedoporučujeme:

1) buď máte tzv.staré penzijko tedy transformovaný fond - v tom případě tam máte peníze uzamčené až do svých 60 let a výnos těchto fondů se nejčastěji pohybuje v rozmení 0,5%-1,2% ročně. Tedy hluboko pod inflací. O možnosti výsluhové penze klienti většinou vůbec nevědí.

2) nebo máte tzv.nové penzijko tedy doplňkové penzijní spoření - v tom případě tam máte peníze uzamčené až do odchodu do důchodu tedy nejčastěji do 65 let a výnos v tomto případě už může být lepší, ale pouze v případě, kdy jste nezvolili konzervativní strategii.

V obou dvou případech se ke svým penězům dostanete až v důchodu a v obou dvou případech výnosy na závěr zdaníte.

Ze všech těchto důvodů a řady dalších je lepší, když peníze místo do penzijního spoření vložíte do otevřeného podílového fondu. Ke svým penězům tam kdykoli můžete, po třech letech je výnos osvobozen od daně a i konzervativní fondy dlouhodobě nesou 3-4% ročně při poměrně nízké volatilitě (tedy výkyvech) i rizikovosti.

Který fond zvolit je obrovská samostatná diskuze. Ptejte se svých finančních poradců, kteří mají přehled o trhu a široké odborné znalosti.

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.