1. AirBnB
Za vznikem AirBnB stojí 3 kluci, kteří se během dekády podnikání posunuli od pronajímání matrací k řízení společnosti v hodnotě 10 miliard dolarů. V roce 2007 měli designéři Brian Chesky a Joe Gebbia problém s placením nájmu v jejich bytě v San Franciscu.
Ve městě se plánovala konference o designu a hotely byly plné. A tak je napadlo, že by mohli dát do obýváku tři nafukovací matrace a pronajmout je. Vytvořili si jednoduchý blog a získali tři „nájemníky“, z nichž jim každý zaplatil 80 dolarů. Po tomto dílčím úspěchu na palubu přizvali kamaráda Nathana Becharczyka, který jim pomohl vytvořit vylepšený web.
2. Instagram
Za Instagramem je příběh dvou mladíků, kteří vytvořili aplikaci doma během pouhých 8 týdnů. Kevin Systrom, absolvent Stanfordu, který pracoval pro Google, vytvářel po víkendech aplikaci, která by sloužila ke sdílení obrázků a myšlenek s určením polohy. Aplikace se jmenovala Burbn.
Díky tomu se Kevin setkal s Mikem Kriegerem, jedním z prvních lidí, kteří aplikaci používali. Později byl Burbn omezen pouze na fotky a byl přejmenován na Instagram.
3. Pinterest
Ben Silbermann si myslel, že bude následovat ve stopách svých rodičů a stane se lékařem. Od roku 1999 chodil na Yale a brzy si uvědomil, že vlastně nechce být doktorem. Poté, co se snažil vydělat si ve Washingtonu jednotvárnou prací pro Google a po neúspěšném pokusu o spuštění aplikace Tote, přišel s daším nápadem.
V roce 2009 Ben, jeho přítel z vysoké, Paul Sciarra a Evan Sharp začali pracovat na stránce, na které by si lidé mohli vytvářet kolekce věcí, které je zajímají. Šlo o takovou interaktivní nástěnku. Ben osobně zkontaktoval prvních 7000 uživatelů. Dal jim na sebe telefon a s některými se dokonce potkal osobně. Název Pinterest vymyslela Benova přítelkyně při večeři na Den díkuvzdání.
4. Angry Birds
51. To je celkový počet neúspěšných her, které vytvořil a spustil vývojář Angry Birds. Ale nevzdal se a velmi se mu to vyplatilo. Hra Angry Birds se stala takovým trendem, že podle ní vznikly 4 animované seriály, 2 filmy a nespočet knížek pro děti. Dnes má frančíza hodnotu přes 2 miliardy dolarů.
5. LinkedIn
Koncem roku 2002 najal Reid Hoffman některé své staré kolegy ze společností SocialNet a PayPal, aby s ním spolupracovali na novém nápadu. V roce 2003 Reid spustil LinkedIn z pohodlí svého obýváku a pozval na něj prvních 350 lidí ze své sítě kontaktů. Nejprve LinkedIn zaznamenal jen pomalý nárůst – asi 20 nových uživatelů za den. Ale přesto dokázal přitáhnout dostatek pozornosti, aby získal investory z Sequoia Capital a mohl to rozjet ve velkém.
6. Uber
Po konferenci v Paříži si spolu Travis Kalanick a Garrett Camp při konverzování stěžovali na mnoho věcí, které jim v životě vadí, včetně hledání volného taxi. A za chvíli už byli uprostřed brainstormingu a přemýšleli, jak by mohli vyvinout službu, která vám přistaví správné auto ve správný čas.
7. Snapchat
Evan Spiegel, Reggie Brown a Bobby Murphy. Tři přátelé z vysoké, kteří si vyzkoušeli svůj podnikatelský potenciál. Během každodenní konverzace řekl Reggie: „Přál bych si, aby tyhle fotky, které posílám té holce po chvíli zmizely.“
To přišlo Evanovi jako skvělý nápad. Vytvořili společně aplikaci s názvem Picaboo. Zanedlouho se ale Reggie s ostatními dostal do sporu a Evan a Bobby ho požádali, ať z projektu odejde. V tu chvíli přejmenovali svou aplikaci na „Snapchat“.
8. WhatsApp
Jan Kolum a Brian Acton, přátelé a kolegové z Yahoo, se rozčilovali nad počtem reklam, na které naráží na všech webových stránkách. V roce 2007 oba odešli z Yahoo a dali si s prací roční pauzu. Oba se neúspěšně hlásili o místo ve Facebooku, mimochodem.
O mnoho dobrých a špatných zpráv později spustili WhatsApp v roce 2009 s jasným poselstvím, že jejich služba nikdy nebude nositelem jakékoliv reklamy a bude se soustředit pouze na bezplatné služby.