Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
18.12.2019 11 minut čtení

Chceš začať programovať? Začni hneď, lepšia šanca nebude!

Na začiatok, ak chcete začať, urobte to hneď, mne sa to veľmi oplatilo :)

Začiatky.

…su prvá a zároveň najdôležitejšia časť tvojej cesty.

Ako si začal cvičiť? Ako si začal bicyklovať? Skús si spomenúť na úplne prvý kontakt s tými aktivitami. Pravdepodobne si nedokázal cvičiť bicepsy s 20kg jednoručkami a na bicykli ti pravdepodobne odmontovali pomocné kolieska až po pár týždňoch.

To ťa však nezastavilo, pretože si vedel, že je len otázka času, kedy sa tie vysnívané buchty na bruchu objavia.

A úplne rovnako je to aj s programovaním. Prekvapenie, že?

Žiadne strachy. Nebudeš vedieť urobiť paralaxovú stránku hneď prvý deň, čo otvoríš editor (ale ani to prosím nerob, parallax nikdy nebol cool)

Poďalšie, keď si začal bicyklovať, záležalo ti na tom, že máš modrý, ale nie zelený bicykel? Pravdepodobne nie, len si sa chcel proste naučiť bicyklovať.

Potom, čo ti to už išlo, rodičia ti kúpili taký aký si chcel a po pár rokoch si si mohol kúpiť vlastný a byť cool 😎.

A úplne rovnako je to aj s programovaním. Prekvapenie, že?

 

Začni.

Tentokrát ťa už nikto nedokope. Musíš to urobiť sám.

Zober si nejaký tutoriál, akýkoľvek. Skutočne akýkoľvek a dokonči ho. Do bodky, na začiatok pre teba nie je skutočne žiadny zlý.

Opať sa vrátim k cvičeniu a bicyklovaniu, na začiatok nie je pre teba žiadna aktivita zlá, pretože ťa prinúti hýbať sa.

Čo však potom. Po mesiaci cvičenia už vidíš vysledky, hýbeš sa lepšie, ale po 2. mesiaci to stagnuje. No a je to práve to, že pre tvoje štádium vývoja daný tréning nepostačuje a musíš ísť ďalej. Takisto, pri programovaní už nemôžeš používať ten prvý tutoriál, čo si mal na začiatku.

Už máš nejake základné info o tom, čo sa ako robí, je čas si o tom zistiť viac. Napr. vieš, brušáky ti vybuduju kocky (ale zatiaľ nevieš, že ich uvidíš v zrkadle ich len vtedy, ked začneš jesť niečo iné ako 🍕 ), takže prišiel čas začať googliť brušáky. Tak zistíš, že existuje viac ako 50 variácii brušákov (od jedného trénera :D ), zistíš, že sú tam nejaké bočné brušné svaly, že aj tie musíš posilovať, potom zistíš, že keď budeš cvičit LEN a LEN brušáky, budeš mať kocky, ale budeš vyzerať divne, lebo nebudeš mať vyvinuté ostatné svaly, ako napr chrbát, nohy, ramená… atď. Takže, si opať na začiatku.

A teraz — si buď nájdi trénera alebo si spomeň, že si na začiatku, máš všetko čo potrebuješ.

Stačí tých rozprávok, povedz mi ako mam začat programovať!”

Tutoriále

Ked si sa dočítal až sem, už by si mal rozmýšľať, aký tutoriál si pozrieť, Ja odporúčam https://www.w3schools.com/html/default.asp.

Keď ideš stavať dom, potrebuješ materiál (tehly, drevo…) — v ponímaní webu je tým stavebným materiálom práve HTML.

Tutoriál je rýchly, je free. Stačí si ho prejsť.

Staviaš dom? Potrebuješ pucofku, aby bol tvoj pekný a mohol si si ho porovnávať so susedmi. No a práve vo webovej sfére je tou pucofkou CSS. Opať odporúčam nasledovný tutoriál: https://www.w3schools.com/js/default.asp.

Tutoriál je rýchly, je free. Stačí si ho prejsť.

Už máš dom postavený, ale netečie ti tam voda, nejde plyn, nemáš ani kanále 😩 (hádam sa toto nikomu pri stavaní domu nestalo).

No a práve to, čo robí dom obývateľným aj web potrebuje byť “interaktovateľným” (slovo je vymyslené a znamená, aby s ním mohli ľudia interagovať), je JavaScript. Ja opať odporúčam tutoriál: https://www.w3schools.com/js/default.asp.

Tutoriál je rýchly, je free. Stačí si ho prejsť.

Hodina denne vs 24 hodín v jeden deň

Hádam poznáš rozdiel. Ked budeš cviciť brušáky 24 dní hodinu denne (“24 hodín brušákov”), budeš mat kocky.

Keď by si cvičil “24 hodín” brušákov v jeden deň, budes mať 💩.

Rovnako je to s programovaním. (nevravel som to už? 🤔)

Daj si hodinku denne, pol hodinu denne, 15 minút denne, kľudne s tými tutoriálmi. Ak pracuješ na recepcii v hotely alebo v mekáči, prídeš domov, zapni si timer na ajfóne, stopni si 15 minút a choď na to — vykašli sa na výsledky a instant gratification (v preklade “okamžité uspokojenie” 😏 — ak nevieš po anglicky).

Výsledky prídu. (Filozofické okienko: Čo o príde no dni? Noc. Čo príde po odlive na mori? Príliv. Čo nasleduje po lete? Jeseň. Pravidelne. Posledné 4 miliardy rokov či jak). Takže ak dáš programovaniu nejaký čas, doslova sa môžeš 100% spoľahnúť, že výsledký prídu — a jediné na čo sústreď sú tie tutoriále.

 

Takže ty by si chcel robiť niečo také ako chalanko na GIFku? A neurobil si ešte ani jeden brušák?

Rovnako je to s programovaním. (to som už vravel 🧐)

Vykašli sa na celý angulár, react, vju alebo akúkoľvek cool frázu čo budeš počuť.

Nauč sa základy — webové frameworky sa naučíš za hodinku (prejdeš si dokumentáciu, easy-peasy néé). Každý framework, či už react, angulár alebo vue je postavený na znalostiach z JavaScriptu, HTMLka a CSSka — a kódenim v “reacte” budeš celý deň písať JavaScriptový kod, celý deň písať CSS kód a celý deň písať HTML kód — no a teraz si predstav, že nevieš JavaScript, HTML a ani CSS — poriadne. To sa nazýva frustrácia 😊 .

Ale ja stále neviem programovať ani po prejdení tutoriálov 😩

Presne tak. Nemusíš a ani nemáš.

Avšak, už máš základy, na ktorých vieš stavať. Už viež, že je tam veľmi veľa informácii, ktoré ešte nevieš, ale práve si sa dostal do situácie, že “potrebuješ niečo urobiť”.

Nakóď si stránku

Daj si tam meno, vlož si tam svoju fotku. Daj stránke cervené pozadie, daj jej cool gradient, daj svojej fotke rámček, daj jej oblé rohy, skús použiť veci čo si sa naučil v tutoriále.

Vyšsie som povedal, ze ešte nevieš programovať a ani to nemáš vedieť, tak prečo chcem, aby si si nakódil/a stranku?

Preto, lebo zistíš, ze v skutočnosti, si sa naučil/a doosť veľa.

Ďalej zistíš, že je tam skutočne veľa vecí a informácii, ktoré nevieš, ale chcel/a by si sa ich naučiť — ale zbláznil/a by si sa, keby si na to išiel sám.

Pokračuj v učení

Zaplať si kurz. Zaplať si 99€. Prečo? Dôvod nájdeš na internete.

V lidli pri pokladni ti za 3 roky zdvihnú plat z 5 na 6 € na hodinu.

Ako programátor zarobíš každý rok raz toľko, ako predchadzajuci rok — záleží len na tebe ;)

Opäť, tu platí, že kúp si akýkoľvek kurz, ktorý stoji nejaké peniaze — a dokonči ho. Ja odporúčam http://webrebel.sk/ — robí ho yablko a yablko je cool — to znamená, že aj kurz je cool — a to by ti malo na začiatok stačiť.

Po tomto kurze už budeš vedieť, nielen ako urobiť vlastnú stránku so svojim menom a obrázkom, ale budeš vedieť ako urobiť kontaktný formulár alebo dokonca prekódiť dizajn podla predlohy, napr., hecni sa, skús prekódiť dizajn google.com.

A prečo by si mal vediet prekódiť google.com? Lebo dizajn máš hotový, ak niečo potrebuješ pomôcť, pozrieš si to cez Inspect Element a najdôležitejšie, utvrdíš sa v tom, že už by si vedel pre nikoho niečo urobiť.

Urob niečo pre niekoho

Určite máš kamarátov, strýka, ktorý majú eshop či stránku, spýtaj sa, či nepotrebujú pomôcť. Úpravu na webe, vymeniť obrázok, zmeniť headline. Ty budeš “person to go”.

Urob to zadarmo.

…Takže ty si strávil veľa svojho času učením sa a budeš robiť zadarmo?

Presne tak.

Tymto získaš veľmi, veľmi, dôležitý pohľad na seba/teba.

Urobiť niečo pre niekoho znamená, ze si si práve vytvoril kontakt, vytvoril si si “referal systém”, pretože ten “niekto”, pre koho si to urobil zadarmo, ťa niekedy odporučí ako šikovného človeka!

A dokonca ťi môže dohodiť nejaký ďalší projekt, pri ktorom práve spoznáš nových ľudí, veľa sa naučíš a tentokrát, si konečne normálne zarobíš 😉 .

A veľké tajomstvo života (nie je to tajomstvo, tak to funguje): Vačšinou ti aj tak ľudia povedia “ále, šak nebudeš robiť zadarmo, dám ti aspoň na pivo”.

K tomutu “tajomstvu” je druhá strana mince, ktorá vyjjadruje, že ak si peniaze vypýtaš vopred, projekt možno nedostaneš a budeš posobiť ako nenažraný, ľudia ťa nebudú odporúčať atď.

A posledná vec, zadarmo sa nerobí dokonca života — samozrejme :). Keď sa o pár mesiacov vyskiluješ v programovaní, pýtaj si viac.

Pokračuj v učení…

…a nechaj si za to platiť :)

Áno, juniorské pozície vo firmách su stavané na to, že juniori nemajú veľa vedomostí a majú chuť sa učiť — no a firmy im na to urobia podmienky.

Samozrejme, nebudeš zarábať veľa, dajú ti nejaké peniaze, ale keď si porovnáš, ze pred pol rokom si robil/a celý den v mekáči za rovnaký plat ako teraz — avšak teraz aspoň robíš to, čo ťa baví a platia ti za to?

Mega, ne?

Nespadni vsak do stigmy (haha cool slovo), že potrebuješ viac peňazí, maj na pamati to, ze programovaním si zarobíš, len ked niečo vieš — a ty ešte nevieš a ani sa nesnaž nikoho presvedčiť o opaku — zatiaľ sa nechaj inšpirovať, nechaj si poradiť a nechaj sa viesť.

Najdi si sekúsenejšieho parťáka/učiteľa…

…od ktorého sa budeš učit. Pamätaj, že ten človek strávil 4–5 rokov robením toho - čo teba baví, urobil rôzne chyby, z ktorých sa poučil a posunul sa ďalej.

Predstav si, že týchto 5 rokov skúseností môžeš ty pochytiť, zobrať ich za svoje.

Predstav si, že ten človek pracuje najlepším “systémom”, ktorý objavil za tých 5 rokov a ty môžeš používať ten isty “systém” a “skipnúť” tých 5 rokov :) Úžastné, nie? :)

Takisto ako Rim nebol vybudovaný zo dňa na deň ani ty nepochytíš všetko zo dňa na deň. Daj tomu čas, daj tomu mesiac, dva, tri alebo aj celý rok.

“Kill your master”

Neber to doslovne, je to trestný čin.

Strávil si pol roka tým, ze si imitoval človeka, ktorý si svoje zažil, pochytil si nejaké skúsenosti, avšak prišiel čas, kedy ťa skutočne už nemá čo naučit.

Na seniornejších pozíciách sa človek skutočne posúva menej ako na začiatku (btw, to platí aj opačne, a to, že ty ako junor ideš raketovým tempom hore), takže ten ti skutočne odovzdal to, čo si si vzal, ale ďalej ta už neposunie.

Ked tento proces bude trvať mesiac, 3 mesiace, pol roka alebo aj celý rok — na tom nezáleží— tento čas prejde, ty si dospel/a, a musíš sa vydať na ďalšiu cestu sám/a — či sa ti to páči, či nie.

Už by si mal/a byť dostatočne skúsený/á na to sa rozhodnúť či si nájdeš ďalší vzor, čo môže byť už náročnejsie, ak napr. nemáš ešte veľa kontaktov, alebo pôjdeš na to sám.

Už by si mal byť v situácii, že stále nevieš veľa vecí, ale už si sám vieš informácie vyhladať a vzdelávať sa sám.

Daj si výzvu…

…ktorá bude tak veľká, že si budeš myslieť, že ju nezvládneš. Choď nakódiť vlastnú stránku/aplikáciu (napr. todolist, appku na trackovanie cvičenia), skús pomôcť kolegovi s nejakým problémom, skús si vo firme, kde pracuješ nájst nejaký problém, ktorý si ty myslíš, že by mohol byt vyriešený inak— a vyrieš ho. Napr, používaťe starú technológiu? Prekóď niečo do novej a skús navrhnúť výhody.

Akceptuj to, že to, čo urobíš, nebude prijaté.

Ono to ani nema byt prijaté. Výzvy nie sú o tom, aby si “dosiahol cieľ”, ale o tom, čo sa naučíš na ceste za daným cieľom — veď koľkokrát si ľudia povedali, že “chcem dvíhať 100kg” a čo bola prvá vec, čo urobili, keď ten cieľ dosiahli? Chceli 200 😱 !

Napr, ak chceš, aby ste vo firme prestali používať vue.js a prešli na react, nakóď niečo v reacte, prekóď určitú časť vášho systému do nového frameworku.

Tým získaš podstatne viac, ako to, že “možno” budete používať iný framework.

Získaš to, čo si nevieš kúpiť alebo vyžiadať. Získať “povest”.

Niekto, niekde si už všimne, že si proaktívny človek, ktorý nie je lenivý, vie vymyslieť novú vecu, záleží mu na osobnom raste a takisto na raste firemnom. Získať povesť niekoho, kto “nevie, ale chce” je v pracovnom živote na nezaplatenie ;) .

Ďalej je to na tebe ;) .

Na záver

Ak by ťa zaujímalo niečo viac, kľudne mi hoď DM na FB alebo LinkedIn-e ;)

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.