06.10.2018 7 minut čtení

Jak využít špatných lidských vlastností ku prospěchu svého podnikání

Položili jste si už někdy otázku, zda dokáže zlo pomáhat v podnikání? Možná se budete divit, ale odpověď zní ano. Pokusím se vám nastínit trochu jiné zlo než to, které má za účel škodit druhým. Ukážeme si zlo, které nám dokáže pomoci v dosažení našich cílů a přitom posloužit dobrým způsobem nejen nám, ale i našemu okolí.

Pod pojmem zlo si můžeme představit zkažené jedince, chamtivé a bezohledné podnikatele, jejichž chování většinou k morálnímu nezřídka kdy zákonnému ideálu dost daleko. Nemáte takové lidi v lásce? Není se co divit. Podnikatelským ideálem by mělo být dosažení pozitivního rozvoje, nikoliv technologického nebo morálního úpadku. Dnes si proto představíme zlo z trochu jiného úhlu pohledu.

Podíváme se na osobní zlo, které se omotává kolem každého z nás. Špatné návyky a drobné hříchy si čas od času neodpustí ani ti největší světci. Obzvláště pak ne podnikatelé, kteří k nim mají často větší sklony, než ostatní.

V zájmu zachování jisté stability by mělo být zlo s dobrem v rovnováze. My si odhalíme, jak může být to drobné osobní zlo ku prospěchu naší práci. Pokud vás vaše špatné osobní návyky dokáží zlomit, zrušíme nyní společně toto pravidlo, které vám stojí v každodenním štěstí a povolíme uzdu tomu, čemu se říká skutečný úspěch.

 

Lenost

Lenost je jednou z přirozených lidských vlastností, kterým dokáže podlehnout i pracovitý člověk. Společnosti po celém světě využívají lidské lenosti k vlastnímu prospěchu. Nevěříte? Podívejte se někdy například na obchodní podmínky. Všimli jste si, jak jsou dlouhé a nečitelné? Z lenosti je většina lidí ignoruje, když si instaluje software, když si zařizuje povinné ručení a často i když si kupuje nějaké to povzbuzení v tabletkách.

Na lidské lenosti se vydělávalo už od nepaměti.

Nejedná se o ojedinělé příklady. Na lidské lenosti se vždy vydělávalo, jelikož si každý rád ušetří trochu námahy. Lenost dala za vznik celé řadě vynálezů a nápadů kolem nás, od mikrovlnné trouby až po metro.

Lekce:

Lenost umožnila vznik většiny moderních vynálezů, pomáhá nám věci zjednodušovat. Víte o tom, že i Albert Einstein byl neskutečně líný? Pokud jste líní, využijte svoji lenost ke vzniku nápadů, které vám ulehčí život a ne jen k tomu, abyste v sobě prohloubili pozici líného spotřebitele.

 

Závist

Snad každý průměrný závodník alespoň na moment záviděl šampionům, kteří povstanou na stupních vítězů. Jaký je to asi pocit, dosáhnout něčeho, po čem tak toužíme. Závist je zlá vlastnost, ale přirozená. Pozor, nemám na mysli škodolibou závist, ale takovou, která nechápavě zírá na cíl, kterého dosáhli ostatní a kterého bychom chtěli dosáhnout také. Každý jsme unikát, každý touží po něčem jiném, ale pocitu závisti se občas nikdo nevyhne.

Lekce:

Závist je jedním z nejšikovnějších zedníků, kteří staví naši zeď nářku, kterou je frustrace. Závidíte ostatním? Nebraňte se ji tak úzkostlivě, neduste ji a nechte ji plnou silou projet tělem, jako by to byl blesk. Veškerou špatnou energii vložte do své práce, vznikne pocit nedostatku, který se budete snažit co nejrychleji vyplnit. Náhle zjistíte, že již není co závidět a že jste již dosáhli toho, co jste tak chtěli. Záviděníhodný pocit, že?

 

Chamtivost

Víte, co je hlavním cílem chamtivosti? Vyhrát, být první. Chamtivý člověk chce všechno pro sebe a nehledí, kolika lidem ublíží, jelikož je zaslepen sám sebou. Víte, jak využívají chamtivosti obchodníci? „Pokud nasbíráte všechny zelené trpaslíky, získáte odměnu.“ Není to snad důvod je posbírat a získat odměnu jako první?

Přirozené chamtivost využívá řada podnikatelů, přičemž o tom někteří ani neví.

Pokud si myslíte, že nejste alespoň trochu chamtiví, rád vás vyvedu z omylu. Kolikrát jste pospíchali do obchodu pro levnější zboží, když jste věděli, že je jen do vyprodání zásob? Přirozené chamtivosti využívá řada podnikatelů, někteří z nich přitom o tom ani nemusí vědět.

Lekce:

Udržujte své klienty v neustálé pozornosti. Když přijdete s něčím limitovaným a opravdu skvělým, jistě budou toužit po tom, aby vaší speciální nabídky využili jako první. Zároveň v sobě najděte ten vadný přijímač a přestaňte na všechny ty nabídky kolem vás reagovat jako ovce.

 

Chtíč

Když je něco skutečně krásné a odpovídá to našim tužbám, tak i malá jiskřička v nás zažehne chtíč, který bude usilovat o to, aby se to krásné stalo naším majetkem. Čas od času se na trhu objeví něco, co v nás vyvolá skutečný chtíč. Lidé touží po opravdu neobyčejných věcech a to i když tuší, že jich nikdy nedosáhnou.

Chtíč vyvolá ve spotřebiteli především neobyčejná, časově limitovaná a lákavá nabídka.

Kolikrát jsme za život slyšeli, že by někdo chtěl jet ve Ferrari? Jistě mnohokrát, proto je Ferrari jedním z prvních věcí na seznamu lidí, kteří si dali za cíl být bohatí. Vskutku povedená obchodní praktika. Neslyšeli jste něco podobného i o hodinkách značky Rolex?

Lekce:

Co dokáže vyvolat skutečný chtíč? Neobyčejná, časově limitovaná a lákavá nabídka. Využijte chtíče vytvářejte takové nabídky, po kterých bude každý skutečně toužit. Nebo se raději budete držet v průměru? Je to na vás.

 

Vztek

Všimli jste si, že když jste vzteklí, tak se ve vás nahromadí obrovské množství energie? Vztek dokáže skutečně nakopnout. Rozpumpuje se nám krev žilách, zvýší se teplota těla, roztáhnou se cévy a najednou máme pocit, že bychom dokázali trhat ocel jako listy papíru.

Vzteku se využívá k manipulaci ve veřejných médii i obyčejných reklamách.

Zlosti se tak často využívá na internetu. Zaregistrovali jste, kolik dokáží nenávistné příspěvky vyvolat reakcí? Lidé jsou naplnění energií, kterou pak například bezmyšlenkovitě vyjádří do vlákna komentářů. Vzteku se využívá k manipulaci ve veřejných médiích i v běžných reklamách. Takové množství energie vždy vyvolá nějakou reakci, řada lidí toto ví a neváhá toho využít.

Lekce:

Pokud nejste zenovými mistry, zajisté jste se i vy někdy stali obětí tohoto zla. Využijte energii k dobru, neinvestuje ji k plození další nenávisti, ale využijte ji pro svojí práci. Je na vás, jak s nahromaděným vztekem naložíte. Pokud v něm najdete zdroj energie pro svou tvorbu, zajisté se ho naučíte regulovat do té míry, že již vztek nebudete potřebovat.

 

Obžerství

Nejdokonalejší zlo, kvůli kterému vznikají miliardové společnosti. Nedostatek je pořád nedostatek a to skutečně hladoví lidé nechtějí. Díky obžerství touží lidé po kariérním úspěchu, po budování lepšího domova, po lepších výsledcích a po všem, co si doposud nemohli dopřát. Mnoho lidí se naučí toto zlo krotit. Proč ovšem tak úpěnlivě krotit přirozenou lidskou vlastnost, když nás může donutit vybudovat něco, co bude prospěšné všem?

Lekce:

Pokud toužíte stanout po boku úspěšných leaderů, rozhodně buďte nenasytní a nespokojte se s málem. Neříkám, že byste měli být nespokojení, ale nevnímejte svůj současný stav jako to nejlepší, čeho můžete v životě dosáhnout.

 

Závěr

Shledali jste u sebe nějakou vlastnost, která se vám příčí? Zlo škodí zdraví, zanechává jizvy a trápení. Možná je i zdrojem vaší špatné nálady, nenechte se jím strhnout. Často je to právě zlo v nás, které využívají ostatní. Díky tomuto osobnímu zlu jsme snadno manipulovatelní a pokud si myslíte, že s vámi nikdo nemanipuluje, tak právě vás se to možná nejvíce týká. Nikdy **neškoďte druhým a pokud dokážete poznat své kořeny zla, jistě je dokážete obrátit v energii, která přinese užitek vám i lidem kolem vás.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.